A pénteki meghívott Vitos Aliz szociológus, aki a lengyelországi Gdanskban szellemi fogyatékosoknak szervezett művészet- és foglalkoztatásterápiát, rehabilitációs tevékenységet és különféle workshopokat.
A pénteki Mozaik-találkozó a népmese fontosságát hangsúlyozza a kisgyermekek fejlődésében. „A népmese tanítása egész életünkben elkísér, ugyanúgy, ahogy az utazót a tarisznyába csomagolt hamuba sült pogácsa kalandozásai során. Őseink olyan ismeretekkel és világnézettel rendelkeztek – s meséiket is ez alapján szőtték –, amelyek aktualitásukból soha sem veszíthetnek, holott a társadalom folytonos alakulásban van. Bár a népmese a modern társadalom változásairól, speciális életkörülményeiről nem sokat mond, rávezeti az egyént a belső problémáival való szembesülésre, azok megértésére és megoldására, társadalmi helyzettől és életkortól függetlenül” – vallja az előadó. „A szájhagyomány útján terjedő közösségi alkotás finomítási folyamaton ment keresztül, amely lehetségessé teszi, hogy egyszerre tudjon szólni az emberi személyiség különféle belső rétegeihez, és a gyermeki észjárásba is éppúgy beférkőzik, mint a felnőttekébe” – állítja a szociológus.
Mi lehet az az alapvető tanítás, amit a népmese sugall? Milyen változások mentek végbe a családban, melyek következtében megfeledkeztünk arról, hogy a mese életünk szerves részét képezi? Milyen módon ismerkedtek és ismerkednek ma a gyerekek az őket körülvevő világgal? Mit lehet tanulni a mese hőseitől? Ezekkel és hasonló kérdésekkel foglalkoznak majd a beszélgetés résztvevői.
A Mozaik idejére gyerekfelügyeletet biztosít a Puck Bábszínház. A gyerekfelügyelet igénylők Sipos Krisztina közönségszervezőnek kell jelezniük a gyerekek számát és korát a 0731-837693 telefonszámon.
A belépés ingyenes. Mindenkit sok szeretettel várnak!