Nem mond le köztársasági elnöki tisztségéről Sulyok Tamás

Sulyok Tamás reményét fejezte ki, hogy az új Országgyűléssel és a kormánnyal sikerül megerősíteni az alkotmányos együttműködést (Fotó: Sulyok Tamás / Facebook / képernyőmentés)

Továbbra is ellátja köztársasági elnöki feladatait Sulyok Tamás, és nem kíván lemondani tisztségéről – erről vasárnap este a Facebookon közzétett videóüzenetében beszélt az államfő.

Sulyok Tamás közölte, az alaptörvényre tett esküje kötelezi arra, hogy a hatályos alkotmányos rendnek megfelelően gyakorolja hatásköreit, ezért a jövőben is betölti a köztársasági elnöki tisztséget. Mint fogalmazott: 

„eskümhöz híven, a hatalmi ágakkal együttműködésben továbbra is betöltöm köztársasági elnöki tisztségemet, és gyakorlom az alaptörvényben és a jogszabályokban meghatározott hatásköreimet”.

Az államfő a videóban kitért az elmúlt hetekben kialakult politikai vitára is. Mint mondta, a választások után megjelent az az igény, hogy újraértelmezzék a köztársasági elnök szerepét, ugyanakkor hangsúlyozta: a mindenkori államfő köteles a hatályos alkotmányos szabályok szerint ellátni feladatait.

Sulyok szerint a köztársasági elnök és a kormány közötti együttműködés az alkotmányos rend része, ezért aggályosnak tartja azokat a miniszterelnöki nyilatkozatokat, amelyek lemondásra szólították fel. Úgy vélte, ezek „az állami szervek között szokatlan stílusban egyoldalú követeléseket, utasításokat fogalmaznak meg a köztársasági elnök irányába”, ami súlyosan ellentmondásos helyzetet teremtett.

Elmondása szerint a lemondás lehetőségét mérlegelte, de arra a következtetésre jutott, hogy az nem jelentene megoldást a kialakult intézményi konfliktusra. Hozzátette, kezdeményezte az Európa Tanács mellett működő Velencei Bizottság szakértőinek bevonását a helyzet alkotmányos rendezésének elősegítése érdekében.

Az államfő visszautasította azokat a feltételezéseket is, amelyek szerint elnöki hatásköreit a kormányzati célok akadályozásának szándékával gyakorolná. 

„Szeretném eloszlatni azokat a feltételezéseket, hogy elnöki hatásköreimet eleve a kormány célkitűzéseinek kifejezett akadályozása szándékával gyakorolnám” – jelentette ki.

Ennek kapcsán emlékeztetett arra, hogy késedelem nélkül aláírta a Nemzetközi Büntetőbírósághoz való csatlakozás helyreállításáról szóló törvényt, valamint 2024 márciusában Svédország NATO-csatlakozásának ratifikációs dokumentumát is.

Sulyok Tamás egyúttal reményét fejezte ki, hogy az új Országgyűléssel és a kormánnyal sikerül megerősíteni az alkotmányos együttműködést, és az erős politikai felhatalmazás 

„szilárd elkötelezettséggel párosul alkotmányos értékeink és az Európai Unió alapértékeinek tiszteletben tartása iránt”.

Sulyok Tamás videóüzenetére reagálva Magyar Péter az államfő Facebook-bejegyzése alatt azt írta: 

„Eddig tartott, míg az orbáni maffia összeütött egy hatásvadász, hazug videót?” 

A miniszterelnök ezt követően saját Facebook-oldalán is bírálta a köztársasági elnököt. Bejegyzésében azt állította, hogy Sulyok Tamás a havi 6,3 millió forintos fizetését védi, és úgy fogalmazott, 

az államfő „soha nem állt ki sem az elesettekért, sem a megtámadottak mellett, sem a jogállam védelmében”. Hozzátette: „Gyereknapon is csak a havi 6,3 milliós fizetését védi. Bocsánatkérés helyett.”

Magyar Péter vasárnap délután arról is beszámolt a Facebookon, hogy hétfő reggel 8 órakor az igazságügyi miniszter társaságában felkeresi Sulyok Tamást. Bejegyzésében emlékeztetett arra, hogy éjfélkor lejár a köztársasági elnök és más közjogi méltóságok lemondására korábban megszabott határidő. A Tisza Párt elnöke a párt április 12-ei választási győzelme után szólította fel távozásra az érintetteket, akiknek május 31-ig adott határidőt a lemondásra.

Köszönjük, hogy előfizet a Szabadságra és támogatja lapunkat!