Putyin–Biden-csúcstalálkozó Genfben
„Ma megerősítjük elkötelezettségünket azon elv mellett, hogy a nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, és ilyen háborút soha nem szabad kirobbantani” – hangsúlyozta a Kreml sajtószolgálata által ismertetett kommüniké.
A közlemény szerint a két ország nukleáris fegyverzet-ellenőrzés iránti elkötelezettségének bizonyítéka a hadászati támadófegyverek korlátozásáról megkötött Új start szerződés közelmúltbeli meghosszabbítása.
„E célok elérése érdekében Oroszország és az Egyesült Államok hamarosan átfogó kétoldalú párbeszédet indít a stratégiai stabilitásról, amely érdemi és erőteljes lesz” – fogalmaz a dokumentum.
A megbeszélését követő sajtóértekezleten elhangzott: visszatér állomáshelyére a washingtoni orosz és a moszkvai amerikai nagykövet. Vlagyimir Putyin elmondta: a két külügyminisztérium széles körű tárgyalásokat indít. A felek megállapodtak, hogy konzultációkat kezdenek a kiberbiztonságról is.
Putyin a tárgyalásokat konstruktívnak nevezte, amelyeken nem volt ellenséges a hangulat. Közölte, hogy a felek igyekeztek megérteni egymás álláspontját.
Az orosz elnök szerint Biden egyetértett azzal, hogy az ukrajnai rendezés alapját csakis a minszki megállapodások képezhetik. Azt mondta, hogy az ukrán NATO-tagság kérdéséről csak érintőlegesen esett szó.
Putyin elmondta azt is: kielégítette a magyarázat, amelyet amerikai hivatali partnere adott az őt illető durva kijelentéseire. Mint emlékezetes, Biden egy márciusi televíziós interjúja során igenlően válaszolt arra a riporteri kérdésre, hogy gyilkosnak tartja-e az orosz vezetőt. A gyilkos kifejezéssel kapcsolatban Putyin a szerdai sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az Egyesült Államok minden nap megöl valakit, és egy csapással százakat ölt meg Afganisztánban.
Oroszország államfője kijelentette: tudatosan cselekedett úgy Alekszej Navalnij ellenzéki politikus, hogy őrizetbe vegyék. Putyin szerint Navalnij – akit csak „kétszer elítélt személyként” és „állampolgárként” emlegetett – szándékosan sértette meg a törvényt azzal, hogy a felfüggesztett börtönbüntetése alatt nem jelentkezett az rendőrségi ellenőrzésen, s tudatosan tért haza külföldről úgy, hogy tudta: körözést adtak ki ellene.
Elmondta, hogy Navalnij ügye Biden kezdeményezésére került szóba a csúcson. A „külföldi ügynöknek” minősített szervezetekkel kapcsolatban rámutatott, hogy Oroszországot az Egyesült Államokban hivatalosan ellenségnek minősítették, ezért Moszkva így ítéli meg az amerikaiak által támogatott orosz politikai szervezeteket.