Jubileumi névadó hangverseny a magyar operában
Izgatott, vidám gyermekek és zsúfolt nézőtér fogadta azokat a zenerajongókat, akik szombat este ellátogattak a magyar operába, a jubileumi névadó hangversenyre. A névadás ünnepi eseménye mellett a kétszázéves kolozsvári intézményes zeneoktatásra és a zenei főgimnázium létesítésének hetvenedik évfordulójára emlékeztek. Az elemisták és a líceumi tanulók kórusát Kállay-Miklós Tünde igazgatóhelyettes, a gimnazisták kórusát pedig Balázs Ágnes tanár vezényelte. Mind a három kórus magyar és Erdélyhez köthető zeneszerszők alkotásait tolmácsolta.
Először a legkisebbek, azaz az elemisták népes csapata állt színpadra, hogy Vermesy Péter, Terényi Ede, Márkos Albert, Zoltán Aladár, Selmeczi György kórusműveit szólaltassa meg. Örömmel hallgattuk a kristálytiszta gyermekhangokat, akik hibátlanul tolmácsolták a kortárs szerzők alkotásait.
A gimnazisták első darabja Könczei Árpád: Furfangos szavak című kórusműve volt, amelynek ez volt az ősbemutatója. A továbbiakban Szalay Zoltán, Terényi Ede, Ligeti György, Jagamas János kórusműveit odaadó és tökéletes tolmácsolásban hallhattuk.
A líceumi tanulók Terényi Ede, Ruzitska György, Mikola Brigitta, Orbán György, Zoltán Aladár, Kacsóh Pongrác, Márkos Albert és Könczei Árpád műveit szólaltatták meg. Szívesen hallgattam meg a decemberben már bemutatott Ruzitska György F-dúr miséjéből két tételt (Kyrie és Credo), hiszen a jól felkészült kórus mellett újból hallhattuk a fiatal szólistákat, akiknek már decemberben is szép jövőt jósoltam: Máté Imola (szoprán), Deák Erika (alt), Nagy Hunor (tenor) és Lőrincz Norbert (basszus). Orgonán kísért Kulcsár Szintia és Sógor Samu.
Mint kiderült, Mikola Brigitta két évvel ezelőtt végezte el a kolozsvári zenei főgimnáziumot, ám kivételes tehetségének köszönhetően jelenleg a világhírű római Santa Cecilia Zeneakadémián tanul zeneszerzést. A szombati koncerten elhangzott Sing to God on the streets című művét pedig volt Alma Materének ajánlotta.
A koncerten felhangzó utolsó mű szerzője, Könczei Árpád (Plugor Magor Könczei Árpádnak írt verse alapján) szintén az iskolának dedikálta ezt a művét. Az eseményen jelen volt Szalai Zoltán és Könczei Árpád zeneszerző is.
Mindhárom kórus kitett magáért: muzikálisan énekeltek, szép, egységes hangzást valósítottak meg. Úgy vélem: ez a természetes és magától értetődő, hiszen a mostani zenelíceumi tanulókból kerülnek ki a jövő hivatásos zenészei. A tartalmas és hangulatos összekötő szöveget Túrós Klára tanár mondta el.
Megható pillanat volt, amikor kiderült, mindhárom kórus felveszi Guttman Mihály nevét. Ezek a gyerekek és fiatalok nem csak azt viszik tovább, amit kétszáz évvel ezelőtt elődeink elkezdtek, hanem azt is, amit hetven évvel ezelőtt Guttman Mihály és pedagógustársai elkezdtek-folytattak. A szombati koncert nyilvánvalóvá tette: van okunk az örömre, mert a magyar nyelvű intézményes kolozsvári zeneoktatásnak nemcsak dicső múltja és jelene, hanem szilárd alapokon álló jövője is van.
(Borítókép: Az elemisták népes csapata nyitotta a hangversenyt)