Valóságos zenei csemegét hallhattunk a SoNoRo kolozsvári koncertjén. A katalán népdalt feldolgozó Pablo Casals A madarak éneke című, gordonkára írt műve mellett Kodály Zoltán Hegedű-cselló duó op. 7.-je és W. A. Mozart Esz-Dúr Divertimentója szerepelt a műsoron. Három kiváló zenészt hallgathattunk: Alissa Margulis orosz származású, német hegedűművészt, a romániai gyökerekkel rendelkező, ám Németországban karriert építő Răzvan Popovici brácsaművészt és nem utolsósorban a fehérorosz származású Kyril Zlotnikov gordonkaművészt.
A művészek teljesítményét csak felsőfokon lehet méltatni: mind zeneileg, mind hangszertechnikai szempontból tökéletes produkciót adtak elő. A méltatást lehet fokozni, ám úgy érzem, a szavak feleslegesek. Akik részt vettek a koncerten, elbűvölten hallgatták a zenészeket és sokáig emlékezni fognak erre a gyönyörű koncertre, ahol mind a három hangszeres egy versenymű kihívásainak tett eleget.
Külön kell értékelnünk, hogy a koncertsorozaton magyar szerzők művei is elhangzanak. Ezzel egyrészt a zeneszerzők munkásságának adóznak, de vélhetőleg a romániai, erdélyi magyarság számára is gesztusértékű. Visszatérve a műsorra: úgy tűnt, hogy a három hangszeres művész osztatlan sikert aratott a közönség körében.
Beszédében Răzvan Popovici ismertette az idei SoNoRo Conac turnéállomásait: a kolozsvári koncertet egy-egy bukaresti és nagyszebeni előzte meg, a folytatásban pedig Küküllőváron a Bethlen–Haller-kastélyban, Nagyváradon a görögkatolikus Szent Miklós-katedrálisban, a szatmárnémeti Dinu Lipatti Filharmóniában, majd Szucsáván, Jászvásáron és Galacon lépnek fel.
(Borítóképen a koncert fellépői, balról jobbra: Alissa Margulis, Răzvan Popovici és Kyril Zlotnikov. Fotók forrása: conac.sonoro.ro)