Közzétették a város költségvetés-tervezetét
Bár tavaly ilyenkor Kolozsvár 2016-os költségvetése már nemcsak a közvitán volt túl, hanem azt február 4-én el is fogadták a helyi tanács ülésén, idén még csak pénteken került közvitára a 2017-es költségtervezet, amely egyébként megtekinthető az önkormányzat honlapján (www.primariaclujnapoca.ro, a Közviták/Dezbateri publice menűpont alatt), a tervezethez kapcsolódó észrevételeket, megjegyzéseket március 10-ig várják (e-mailen a consultarepublica@primariaclujnapoca.ro címre, vagy írásban a Mócok út 7. szám alatti Lakossági Információs Központba, illetve a lakónegyedi polgármesteri hivatalokba a Gazdasági Ügyosztály figyelmébe ajánlva).
A késedelem oka az, hogy később fogadták el a központi (országos) költségvetést. Létezik ugyanis egy szabályozás, miszerint legelőször az országos, aztán a megyei költségvetés-tervezetet kell jóváhagyni, és csak ezt követően kerülhet sor a városi, illetve a községi költségvetés-tervezet elfogadására. Idén leghamarabb a márciusi tanácsülésen fogadhatják el a tervezetet, ám az ülés időpontja még nincs leszögezve.
Oláh Emese RMDSZ-es városi tanácsos a költségvetés kapcsán lapunknak elmondta: a kolozsvári magyarok számára minden bizonnyal örömet fog szerezni a Főtér felújításának befejezése is, azaz a nyugati oldal gyalogosövezetté való átalakítása, amire szintén pénzt különítettek el. – A költségvetés későbbi elfogadása nem jelent különösebb negatívumot senki számára. A civil szervezetek évek óta tudják, hogy csakis olyan programokkal pályázhatnak, amelyek a költségvetés, illetve a nekik kiosztandó támogatást célzó határozat elfogadása után esedékesek. Újdonságként megemlítem, hogy az önkormányzat pénzt irányzott elő a föld alatti szeméttárolók létrehozására. Ez pedig azt jelenti, hogy idén még nem, de 2018-ra már elkészülhetnek ezek a tárolók. Több parkolóház befejezése, illetve az építkezés elkezdése, továbbá két új bölcsőde felépítése is szerepel a város költségvetési tételei között” – nyilatkozta a tanácsos.
A városháza honlapján megjelent tervezetet kísérő szövegből kiderül: a város összköltségvetése eléri az 1,35 milliárd lejt, és ebből több mint 443 milliót irányoznak elő fejlesztésre, befektetésekre.
A költségvetés-tervezet természetesen a helyi prioritások megvalósítását hivatott szolgálni, a fő célok több területet is érintenek. Ezek egyike a közúti infrastruktúra, amelynek korszerűsítésére újabb átfogó programot dolgoznak ki – egyébként jó hír, hogy ebbe az útfelújítási programba már belefoglalnák a külvárosi új utcákat is. Másfelől, a közszállítás fejlesztése végett 60 autóbusz, 6 villamos és 10 elektromos autóbusz megvásárlását tervezik, ugyanakkor idén szeretnék kialakítani a buszoknak szánt különsávot a város kelet–nyugat tengelyén, azaz a Magyar/21 decembrie 1989–Moţilor/Mócok útja vonalon. A közszállítás ingyenességét egyébként megőriznék a nyugdíjasok, egyetemisták és iskolások számára.
A tervek szerint idén befejeznék a Negoiu utcai parkolóházat, és legkevesebb 3 új parkolóház építését kezdenék el. A lakónegyedekben 40 korszerű, föld alatti szeméttárolót létesítenek, és 30 tömbház hőszigeteléséhez hívnának le uniós forrásokat.
Szociális téren otthongondozói hálózat létrehozását tervezik az idős, beteg vagy egyedülálló személyek számára, továbbá új bölcsőde nyílna a Donát út 238. szám alatt, és elkezdődne egy bölcsőde építése a monostori Gr. Alexandrescu utca 47.A szám alatt. Ugyanakkor korszerűsítenék a Méhes/Septimiu Albinii utcai óvodát is. Az iskolásokat továbbra is ösztöndíjakkal motiválnák jobb eredményekre, illetve bizonyos iskolákban a szegény sorsú és halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek számára délutáni foglalkozást biztosítanak.
A közelgő torna Európa-bajnokság és a férfi kosárlabda Európa-bajnokság egyik csoportköre mérkőzéseinek lebonyolítása végett az új sportcsarnokot 9300 férőhelyesre bővítik – a kulturális-, sport- és vallásos tevékenységeket egyébként legalább olyan mértékben kívánják támogatni, mint tavaly.
A prioritáslistán szerepel három új kutyasétáltató kialakítása és a Bábolna/Bobâlnei utcai kutyamenhely kibővítése. Az önkormányzat szándékában áll továbbá az adminisztráció digitalizálása, nem utolsósorban pedig műjégpálya kialakítása a sétatéri tavon.
A részletes befektetési lista számrengetegét böngészve kiderül, hogy a polgármesteri hivatal főépületének korszerűsítésére idén 550 ezer lejt irányoztak elő, a városi kórház felújítására pedig valamivel több mint 4 milliót, további 3,2 millió lejből pedig új felszereléseket is vásárolnának a gyógyintézetnek. A sportcsarnok bővítése 19 millió lejbe fog kerülni, míg emlékművek restaurálására 500 ezer lej a keret. Lucian Blaga új szobra pedig legtöbb 400 ezer lejbe kerülhet, akárcsak az Emil Racoviţă-múzeum kialakítása.
A sétatéren korszerű öntözőrendszert helyeznének működésbe 1,7 milió lejes beruházással. A Tűzoltótorony restaurálásának idei munkálataira 100 ezer lejt irányoznak elő, a kültéri szökőkutak javítására pedig 150 ezret. Az „új munkálatok” kategóriában szerepel egy 1 millió lejes tétel is, „obeliszk, turisztikai jelzőtábla a város bejáratainál” megjegyzéssel – ezek vélhetően azok a „totemek”, amelyen öt nyelven szerepel a város neve, s amelyeket az önkormányzat még 2015-re ígért, amikor Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa volt…
A Donát úti új bölcsőde építése 4,4 millió lejes befektetést feltételez, a Gr. Alexandrescu utcai 3,1 millióst; a bölcsődék felszerelésére további 400 ezer lejes keretet állapítottak meg. A Kreatív Iparágak Kiválósági Központjának kialakítására 13 millió lejt költenének idén, a TEAM üzletkötő-központra 3,1 milliót. A közvilágítás és a temetők korszerűsítésére 1-1 millió lej állna rendelkezésre, a Szamoson úszó szemetet „kihalászó” rendszerre pedig 600 ezer lej. A műemlékek, fontos köztéri épületek megvilágítását 800 ezer
lejből valósítanák meg, a belvárosban található műemlék épületek beavatkozásaira pedig akár 10 millió lejt is költenének. Az épülő parkolóházak idei munkálatainak becsült értéke 9,2 millió lej. A Györgyfalvi negyedi tó kitakarítására 1,5 millió lejt fordítanának, a sétatéri tó tisztán tartására 850 ezer lejt. Az itt kialakítandó műjégpályának 3 millió lejből kell megvalósulnia. A Szamos-part korszerűsítésére kiírandó ötletbörze büdzséje 2,1 millió lej, városi bútorzatra pedig 3 millió lejt szánnak, ugyanannyit, mint különféle urbanisztikai és forgalmi tanulmányokra.
Természetesen a fenti felsorolás korántsem tartalmaz minden tételt a 11 oldalas listából, amelyet átnézve arra is rájövünk: a tulajdonképpeni beruházások mellett összességében milliókra rúgnak azok a kiadások, amelyek a különböző befektetésekhez szükséges engedélyek beszerzésével járnak.