Karácsony Gergely és Molnár Gyula Kolozsváron
– Magyarországon az elmúlt nyolc esztendő legnagyobb problémáját abban látjuk, hogy nincs olyan külpolitika, külügyminiszter, külpolitikai stratégia, amely nagyon egyértelműen és világosan jelezné, hogy mit gondolunk a világról, Európáról, a Kárpát-medencéről. Magyarországnak Európában van a helye. Fontos a keleti nyitás, de inkább kiegészítő megoldásként tekintünk erre. A Kárpát-medencei magyarsággal való foglalkozás túlságosan átpolitizált lett. Jelentősen nőtt a határon túli magyar szervezetekhez juttatott források értéke, ami helyes, de a struktúra túlságosan átláthatatlan – vélekedett Molnár Gyula.
– Szerzett jogot nem veszünk el – utalt Karácsony Gergely a magyar állampolgársággal rendelkező határon túliak szavazati jogára – de fontosnak tartjuk azt a 600.000-es magyar közösséget is, amely tartósan külföldön él, és amely számára a szavazást megnehezíti a mostani választási rendszer – magyarázta a politikus. Elismerte: Magyarországon a határon túli magyarok kettős állampolgársága ma is vitatéma. Ezért olyan választási rendszert tart jónak, amelyben a határon túli magyarok nem magyarországi pártra, hanem külön választókerületben saját közösségük képviselőire szavazhatnának.
Az MSZP és a Párbeszéd is támogatja a Minority SafePack-et, mivel úgy gondolják, hogy az erdélyi magyar kisebbségnek összeurópai megoldásra van szüksége. Molnár Gyula is aláírta a kezdeményezést, és arra buzdítja az MSZP választóit, hogy ők is írják alá. A magyarországi baloldali politikusok dicsérték az RMDSZ kompromisszumos, „kis lépéses politikáját”, továbbá a határon túli magyarság legitim képviselőivel való folyamatos konzultáció fontosságát hangsúlyozták.
– Azzal a politikai attitüddel vágunk neki a 2018-as választásnak, hogy az MSZP 2010 előtti politikáját nem utasítjuk el teljes egészében, de stílusában teljesen más politikai karaktert szeretnénk felépíteni. Átlátható, világos politikát akarunk megvalósítani. Nehéz helyzetben van a politikai alakulat, mivel Magyarországon masszív kormánypártról és meglehetősen tagolt ellenzéki oldalról beszélhetünk. Magyarország legnagyobb probémája, hogy az elmúlt években kettészakadt. A szűk elit elképesztően gyarapodik, ugyanakkor jelentősen nőtt a szegények száma. Látszólag a számok jók, ha a gazdasági- és bérnövekedést nézzük, de egy gazdasági válság nélküli világban Magyarország nem épített modern országot, nem valósított meg XXI. századi társadalompolitikát, hanem visszafele haladt az időben – ismertette véleményét a jelenlegi Magyarországról Molnár Gyula.
Elhangzott: az elmúlt 28 évben vajmi kevés történt a magyar oktatásban és egészségügyben, a helyzet rendeződése évekbe kerülhet. A Magyarország-Oroszország közti kapcsolatról megállapították, hogy „Magyarország ki van szolgáltatva Oroszországnak”. A két politikus az áprilisi választások után a második legnagyobb magyar politikai pártnak szeretné látni az MSZP-t, és nem szándékoznak együttműködni a Fidesszel.
Fotó: Rohonyi D. Iván