Elindult a mobiltelefonos katasztrófavédelmi riasztórendszer tájékoztató portálja, mától pedig a RO-ALERT rendszer országos tesztjei is megkezdődnek – jelentette be szombaton Raed Arafat katasztrófavédelmi államtitkár. A ro-alert.ro honlap román és angol nyelven tájékoztat a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) és a katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) által kiépített rendszer működéséről és a telefonkészülékeken elvégzendő beállításokról.
A rendszer nem sms-t küld, hanem a telefonok úgynevezett „cell broadcast” (cellaüzenet) funkcióját használja arra, hogy szöveges és hangriasztást küldjön minden készülékre, amely a veszélyeztetett térségben működik a négy romániai mobilszolgáltató valamelyikének hálózatában, akár roamingban is. A RO-ALERT nem érzékeli, ki és hol „veszi az adást”, nincs szüksége a riasztás továbbításához a felhasználók telefonszámára, így nem is tárolja azok adatait.
Raed Arafat elmondta: az IGSU pontosan be tudja rajzolni a térképen, hogy mely térséget riasszanak. Kizárólag súlyos, életveszélyes helyzetekben fogják használni a rendszert, ezzel is arra bátorítva minden mobilfelhasználót, hogy állítsa be és tartsa bekapcsolva készülékén az életmentő funkciót. Úgy vélekedett: a túl gyakori riasztás nagyon zavaró lenne, hiszen az nem hallgat el, amíg a felhasználó el nem olvassa az üzenetet és akkor is hangosan szól, ha egyébként a telefon le van halkítva.
A hatmillió euróért kiépített rendszer beüzemelése és a telefonkészülékek helyes beállításának ellenőrzése érdekében szeptember 17. és 27. között az ország különböző térségeiben próbariasztásokat fognak küldeni a telefonokra.
A bukaresti kormány tavaly döntött arról, hogy a szélsőséges meteorológiai jelenségek, terrortámadások, árvizek vagy egyéb vészhelyzetek által veszélyeztetett lakosság azonnali riasztását lehetővé tevő rendszert épít ki, miután egy évvel ezelőtt, 2017. szeptember 17-én, nyolc halálos áldozatot követelő és csaknem 150 ember sebesülését okozó vihar söpört végig a Bánságon és több erdélyi megyén, amit a meteorológiai szolgálat sem látott előre, csak fél órával a katasztrófahelyzetet előtt, amikor a hatóságoknak már nem volt idejük figyelmeztetni a lakosságot.
Földrengés előtt nem küldenek majd üzenetet, a pánik elkerülése érdekében. Raed Arafat szombaton azt magyarázta: „Tudjuk, hogy a lakosság felkészületlen arra, hogy nyugodtan reagáljon, ugyanakkor nem tudhatjuk, hogy segítünk-e egy ilyen jelzéssel. Ha például valaki egy tümbház tizedik emeletén 20 másodperccel azelőtt kap egy üzenetet, hogy földrengés lesz, nagy eséllyel a rengés pontosan a lépcsőházban találja.”