A fű evése teljesen normális jelenség. A szabadon tartott kutyák-macskák kedvükre legelészhetnek, egyéntől függően ki többet, ki kevesebbet. Ám náluk ezt ritkábban veszik észre a gazdik. A lakásban tartott kis kedvencek esetében azonban ezt sokkal könnyebb észrevenni: a kutya sétáltatás közben lecsíp egy-egy fűszálat, esetleg minden sétát legeléssel kezd. A bent tartott macskák dolga picit nehezebb, ők megfelelő fű hiányában néha a gazdi féltet dísznövényeinek esnek neki. Egyes szakemberek ajánlják, hogy minden macskás házban legyen egy cserépben fű a négylábúak számára, állatos üzletekben lehet vásárolni cicáknak szánt fűmagot.
Az állatok gondosan meg szokták válogatni, hogy melyik fűszál jó, és melyik nem. Ezért gyakran előfordul, hogy nem eszik meg a leszedett csokor füvet, amit a jó szándékú gazditól kapnak.
Arra oda kell figyelni, hogy hol engedjük a kutyánkat, macskánkat legelészni, hogy ne permetszeres vagy olajos füvet egyen meg.
Kis kedvenceink főleg olyankor csipegetik a fűszálakat, amikor túl sok sav gyűl össze a gyomrukban. Egyes állatok fűevés után szinte rögtön hánynak, mondhatni szándékosan meghánytatják magukat, hogy megszabaduljanak a savtól. Mások sok-sok óra múlva ürítik ki a székletben az emésztetlen növényt.
Ha a legelés gyakoribbá válik, az mindenképpen egy figyelmeztető jel arra nézve, hogy valami nincs rendben a kutya/macska gyomrával. Nagyon gyakran találkozunk gyomorgyulladásos négylábúakkal, akiknél lényegesen megnőtt a fűfogyasztás. A gyomorproblémák kezelése után normalizálódik a „legelés” is.
Mint minden kapcsolatban, a négylábúakkal való boldog együttélés érdekében is nagyon fontos ismerni az állatunkat: táplálkozási szokásait, napi rutinját, mozgását, gyakorlatilag mindent, hiszen a gazdi kell észrevegye, ha az állattal bármi baj van. És nem mindegy, mennyire korán történik ez meg. Vannak kutyák és macskák, akik szinte soha nem eszik a füvet, csak ha nagyon fáj a gyomruk. Ugyanakkor vannak olyanok is, akik minden adódó alkalommal jól belaknak fűvel. És a két véglet között bárhol lehetnek.
Fontos, hogy idejében felismerjük, ha valami változik, és ha szinte banális butaságnak is tűnik, inkább forduljunk orvoshoz, mintsem elhanyagoljuk a dolgokat, és megvárjuk, míg komolyabbá válik a betegség.
dr. Robu Júlia