A Melody szálloda közelében is injekciós megoldással erősítik meg az épületeket
– A metró, a körgyűrű és a helyiérdekű vasút nagyon fontos, úgynevezett stratégiai projektje Kolozsvárnak és a metropoliszövezetnek. Még tart a metró megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére meghirdetett pályázati időszak. Kíváncsian várjuk, ki nyeri meg a versenytárgyalást. Ha nem valósítjuk meg a fenti projekteket, akkor nem tudjuk csökkenteni a város gépkocsiforgalmát sem – nyilatkozta Dan Tarcea, Kolozsvár liberális alpolgármestere a metró környezetvédelmi hatástanulmányának csütörtöki közvitáján.
– A kolozsvári metró úgynevezett könnyűmetró lesz: tizenkilenc föld alatti állomással és egy föld alatti depóval tervezik a 20 kilométeres metróvonalat. A járműszerelvények súlya feleannyi lesz, mint a bukaresti szerelvényeké, és rövidebbekre is tervezik a teljes mértékig automatizált vagonokat. Amikor a teljes metróvonalat működésbe helyezik, az utasok száma megközelítheti a bukaresti legzsúfoltabbnak tartott, kettes metróval utazó utasok számát. Arra számítunk, hogy a kolozsvári metrón naponta 160 ezer személy fog utazni, míg a bukaresti 2-es metróvonalon 2019-ben 190 ezer utast jegyeztek – nyilatkozta Ionel Oprea, a metrótervező cég projektvezetője.
Ionel Oprea ismertette a tizenkilenc megálló helyszínét, illetve a megállók megvalósításának nehézségeit. Megtudtuk: a legnagyobb gond a Mócok/Moţilor úton és a Főtéren lesz. A Mócok útján több ingatlant le kell bontani, a Főtéren pedig a műemlékek védelme érdekében kell drágább technológiát alkalmazni. Ugyanakkor a műemlékek miatt a munkálatok csakis a művelődésügyi minisztérium és a történelmi múzeum által kibocsátott régészeti tehermentesítési engedély megszerzése után kezdődhetnek el. A metróalagutakat automata gépekkel ássák majd ki, amiből a felszínen semmit sem érzékelünk az ígéretek szerint. A kivitelezés két szakaszban zajlik: az első szakasz a Szopori negyedtől a Mező/Câmpului és a Monostori út találkozásáig (Sf. Maria), a második szakasz pedig a Sf. Mariától egészen a Szentgyörgyhegyi/Muncii utcáig tart.
A tervező cég képviselője biztosította a közvita résztvevőit, hogy a munkálatok ideje alatt sem a gyalogosforgalom, sem a Kolozsvári Tömegközlekedési Vállalat (CTP) járatainak forgalma nem szünetel, viszont az útvonalak kismértékben módosulhatnak. A műemlék épületek – a Monostori út 1. szám alatti régi vámház, a Főtér sarkán levő Transilvania Bank épülete, illetve a volt Melody szálloda – közelében pedig úgynevezett injekciós megoldással erősítik meg az épületeket, hogy elkerüljék a beomlást, és azokon a helyeken az alagutat mélyebbre ássák.
Ami a Szentgyörgyhegyi/Muncii út közelében található sótömböket illeti, ezeket is korszerű eszközökkel fogják átfúrni. A karbantartáshoz szükséges depót pedig végül nem Szászfenesen, hanem a Szopori úti végállomáson építik meg.
Ami a zöldövezetet illeti, a munkálatok közel harmincezer négyzetmétert érintenek, de a tervezők szerint új helyszíneken terveznek hasonló méretű parkosítást. Az erdészeti hivataltól és az erdészeti őrségtől már beszerezték az engedélyt nyolcvan fa kivágására, ezek helyett 160-at fognak majd ültetni. A fakivágásra vonatkozó végleges engedélyt az építőcégnek kell beszereznie.
A metrót úgy építik meg, hogy legalább száz évig működjön. A lebontásra ítélt ingatlanok a következők: Szászfenesen az Eroilor utca 67. szám, illetve a Cetăţii utca 101. és 103. szám alatti ingatlan; a Cetăţii utcában levő 16-os farmgazdaság; Kolozsváron a Mócok útja 7., 40., 56–58., 62., 63., 64. szám alatti ingatlan, a Magyar/21 decembrie 1989 úton pedig a 116. számú ingatlan; a Teodor Mihali/Szopori út 11. és 13. szám alatti ingatlan.
A tervezők úgy számolnak, hogy a metró üzembe helyezésétől kezdődően már 2030-ban évente 30 ezer gépkocsival csökken a forgalom, ez pedig azt jelenti, hogy évente 11 ezer tonna szén-dioxiddal kevesebb kerül a levegőbe, ami 500 ezer fa által „elvégzett” légtisztítással egyenértékű.
Ioana Puşcaşiu, a metró környezetvédelmi felelőse rámutatott: ha nem építik meg a metrót, a lakosság és a gépkocsik számának becsült növekedése miatt még szennyezettebb lesz a levegő. Kolozsváron már előfordult, hogy a gépkocsiforgalom miatt a légszennyezettség meghaladta a törvény által megszabott határt – idézte fel megnyugtatva a közvita résztvevőit, hogy a metróépítés ideje alatt nem növekednek majd a légszennyezettségi értékek. A munkálatok alatt 2,5 millió köbméter földet és 87 ezer köbméter sót fognak kiásni, de szerinte a munkálatok miatti zaj sem fogja zavarni a lakosokat, mert azok döntő többsége a föld alatt zajlik. A felszíni munkálatok során pedig szigetelő pannókat helyeznek el. A munkálatok miatt fennáll a kockázata a helyszíni vízfolyások szennyezésének, ám a korszerű technológia alkalmazása ezek esélyét minimálisra csökkenti. Azt ígérte, a munkálatok nem lesznek hatással az élővilágra sem.
A vita végén Ovidiu Cîmpean városházi részlegvezető bejelentette: a metró megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére már közzétették a felhívást. Az elkövetkező időszakban várható közviták pedig a megállók kinézetére és elnevezésére vonatkoznak majd.