Jakab Villő Hanga doktorandustól megtudtuk: a március 1-jén és 2-án zajló konferencia helyszíne a Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Bölcsész Karának székhelye (Horea út 31. szám). Az előadások tematikája nagyon változatos: március 1-jén, pénteken kora délután Mészáros György, a Budapest Eötvös Loránd Tudományegyetem oktatója a társadalomkritikai elméleteknek pedagógiai gyakorlatra való hatásáról beszél. Ludescher László, a Gyulafehérvári Caritas Szociális Gondozás ágazatának igazgatója a mélyszegénységben élő erdélyi gyermekek gondjairól számol be, a vidéki környezet bemutatására és a roma gyermekek felzárkóztatására fókuszálva. Keresztesi Polixéna kolozsvári iskolapszichológus az ADHD-s és viselkedészavaros gyerekek megnyilvánulási formáit ismerteti. Az előadások után következnek a műhelytevékenységek: az élő irodalomról Jakab Villő Hanga és Juhász-Boylan Kincső értekezik, majd a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzéséről László Éva pszichológussal beszélgethetünk, de szó lesz arról is, hogy a gyerekek elsajátíthatják-e a demokráciát, a döntéshozatalt (Gegő Virág és Szegedy Zsófia vezetésével) stb. Este pedamozival zárul az esemény, ahol oktatással kapcsolatos filmet nézhetnek a jelenlevők.
Szombaton délelőtt műhelytevékenységgel kezdődik a nap. A Nature Education Community Center (NECC) interaktív természetismereti foglalkozást tart, majd a nyelvtanulás különbözőségeit Gyöngyösi Csilla, a BBTE óraadó tanára és Adorjáni Mária, az Apáczai-líceum tanára fedi fel a hallgatóság előtt. Ilyés Irén, a kolozsvári Kozmutza Flóra Speciális Iskola tanára a fogyatékkal élő gyermekek életébe nyújt betekintést. A magyarországi Igazgyöngy Alapítvány szakmai vezetője, L. Ritók Nóra online előadást tart a generációs szegénységben élő gyerekek és az iskola kapcsolatáról. A magyarországi Magyartanárok Egyesületének elnöke, Fenyő D. György a fiatalok olvasástechnikájáról, új olvasási stratégiák megjelenéséről tart előadást. Hansági Ágnes, a Szegedi Tudományegyetem docense a klasszikus és populáris irodalom közötti különbségekről értekezik.
A szombat délutáni műhelytevékenységek keretében a Budapesti Corvinus Egyetem keretében működő Társadalomelméleti Kollégium (TEK) tagjai a tanulás mikéntjéről beszélgetnek el a konstruktivista tanuláselméletet segítségül hívva. A kolozsvári BBTE oktatója és a matematikaoktatás megújítását célzó SimpleX Egyesület elnöke, András Szilárd, a drámapedagógiai elemekre épített csapatépítő tevékenységről és a gondolatmenet-építést támogató logikai játékról szervez műhelytevékenységet. Fülöp Csilla gyógypedagógus segítségével az állatasszisztált pedagógia lehetőségeit térképezhetjük fel. Leskó Barbara, a Gyulafehérvári Caritas részéről a romák társadalmi beilleszkedését elősegítő programot ismerteti. A konferencia szakmai kerekasztallal zárul, amelynek tárgyát a pedagógia alternatívái képezik.
Jakab Villő Hanga és szervezőtársai elmondták: hozzávetőlegesen száz résztvevőre számítanak, a műhelytevékenységekre azonban 15-24 személyt tudnak fogadni. A tavalyi részvevők között voltak pedagógusok, egyetemi hallgatók és oktatók. Jövőre pedig azt tervezik, hogy román előadókat is meghívnak, illetve az előadásokat román nyelvre is lefordítják tolmács segítségével.