Megújult a postapalota, homlokzatán Kolozsvár címerével

Erdélyben már a 18. század elején elkezdett kiépülni a postahálózat

Megújult a postapalota, homlokzatán Kolozsvár címerével
Amint bárki arra járó megcsodálhatja, megújult a Híd/Ferdinánd király utcában álló postapalota épülete, homlokzatán Kolozsvár évszázados címerével együtt. A kétemeletes palota az erdélyi postaigazgatóság székhelyének is helyet adó ingatlanként épült, 1898-ra fejezték be, Ray Rezső Vilmos tervei alapján. Műemléképület, a romániai műemlékek jegyzékében a CJ-II-m-B-07312 sorszámon szerepel. Az épület állapota, főleg homlokzatai meglehetősen leromlottak az elmúlt évtizedben, felújítását a Román Postavállalat – néhány másik nagyvárosban levő, történeti értékű postahivatal ingatlanaival együtt –bankkölcsönből finanszírozta. A 200 millió értékű hitelszerződést 2020-ban kötötték meg, és még abban az évben elkezdődött a kolozsvári postapalota homlokzatának a felújítása is. Erdélyben már a 18. század elején elkezdett kiépülni a postahálózat. Kolozsváron 1870-ig a Biasini szállóban bérelt helyet a postahivatal, tudtuk meg Gaal György művelődéstörténésztől.

A helyi román sajtó három évvel ezelőtt arról számolt be, hogy a Román Postavállalat (CNPR) 200 millió lej hitelt vett fel az EximBanktól, hogy felújíthassa azokat a történeti épületeket, amelyekben postahivatalok működnek – köztük az addigra már meglehetősen leromlott állapotba került kolozsvári postapalotát is.A Monitorul de Cluj kolozsvári helyi lap tudósítása szerint a hitelszerződést 12 évre kötötték meg 2020-ban. A kölcsönvett összegből 54,5 millió lejt szántak a kolozsvári, a temesvári, a Piatra Neamţ-i, valamint a nagyváradi postapaloták épületeinek felújítására. A logisztikai folyamatok automatizálása céljával további 68 millió lejből új tranzit válogatóközpontokat hoztak létre Bukarest északi részén és Kolozsváron is.

Ugyanakkor 128,3 millió lejt szántak egy korszerűbb számítástechnikai rendszer bevezetésére. A helyi román sajtó annak idején beszámolt arról is, hogy a kolozsvári postapalota esetében pályázatot írtak ki a homlokzatok helyreállítására, a külső ácsszerkezetek cseréjére és az elektromos berendezések korszerűsítésére. A szerződés becsült értéke körülbelül 900 ezer euró volt.Gaal György művelődés- és helytörténész az erdélyi és kolozsvári postai szolgáltatások főbb történeti mérföldköveit összegezve lapunknak elmondta: Erdélyben már az 1710-es években kiépült a postahálózat; a nagyobb városokban postamesterek és postafőnökök irányították a munkát. Kolozsváron 1724-től működött posta: 1809-ben rendszeresítették a napi postaforgalmat Kolozsvár és Buda között, Debrecen érintésével. Ugyanakkor 1849. december 1-jén megindult a napi posta Kolozsvárról Szeben és Brassó irányába.


A kolozsvári postahivatal 1870-ig az egykori Biasini szálloda épületében bérelt helyiségeket – attól az évtől kezdve a postahivatal az óvári Eppel-házba (a Bocskai-szülőházába) költözött. Megtudtuk: 1887 júniusára felépült az indóház melletti új vámház, és itt is új postahivatal nyílt. A helytörténész tájékoztatása szerint 1892. szeptember l-jén az erdélyi Postaigazgatóság Szebenből átköltözött Kolozsvárra, így a megnövekedett forgalom miatt nagyobb épületre volt szükség. A Postaigazgatóság Híd utcai, kétemeletes épülete végül 1898-ra készült el Ray Rezső Vilmos tervei alapján.

Az állam (Kereskedelemügyi Minisztérium) 1911. április 1-jén megvásárolta az addig városi tulajdonban lévő kolozsvári postapalotát. Ekkor átalakításokat végeztek az épületen – a szomszédos malomépületet is átadták egyébként a postának raktárhelyiségként, de ezt később lebontották. Egy további várostörténeti adat szerint 1927 júniusában leszerelték a postapalota mögött 30 éve működő körhintát, mert helyét egy cirkusztársulat sátorhelyéül utalták ki. Továbbá 1969. július 20-án átadták a postapalota mögött emelt új kolozsvári telefonközpont épületét.
Horia Grigorescu, a CNPR igazgatója 2020-ban, a felvett hitelről és a korszerűsítési törekvésekről nyilatkozva bejelentette: szeretnének nemzetközi színvonalat elérni a román postai szolgáltatásokban. Ennek érdekében – mint tudatta – tárgyalásokat folytatnak a Világbankkal és az Európai Bizottsággal, valamint az Európai Alapok Minisztériumával, hogy olyan finanszírozást szerezzenek, amely folytathatja az EximBank hitelével megkezdett beruházásokat, hogy hosszú távon a Román Postavállalat versenyképessé válhasson.

(Borítókép: Rohonyi D. Iván)