A határozatban az EP megállapítja, hogy a schengeni térség „az Európai Unió egyik legnagyobb vívmánya”, és bírálja a tagállamokat, amiért még nem döntöttek Románia és Bulgária felvételéről, annak ellenére, hogy ez a két ország már hosszú ideje teljesíti a csatlakozás feltételeit.
A belső határellenőrzés fenntartása diszkriminatív, s negatívan hat a munkavállalók és a polgárok életére: az import, az export és az áruk szabad mozgásának akadályozása az EU egységes piacának is árt – olvasható a határozatban.
A kedden elfogadott határozatot az összes romániai EP-képviselő megszavazta. A legtöbb elutasító szavazat, szám szerint 31, az Identitás és Demokrácia (ID) frakció részéről érkezett. Nyolc független képviselő, az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakció hat, az EPP, a Renew, a Zöldek és a Baloldal frakció egy-egy tagja szintén nemmel szavazott.
A legtöbben szintén az ID frakció részéről tartózkodtak, 21-en. A Renew frakcióban öt, az ECR és a Baloldal frakcióban három-három, a Zöldek képviselőcsoportjában pedig egy tartózkodás volt.
Jelenleg Bulgária, Horvátország, Ciprus, Írország és Románia kivételével az EU valamennyi tagállama tagja schengeni övezetnek. Emellett tagja a térségnek Izland, Norvégia, Svájc és Liechtenstein is.
Az elfogadott határozat vitáját az EP október 3-6. közötti strasbourgi ülésszakán tartották. Akkor a képviselők többsége felszólította a tagállamokat, ismerjék el, hogy Bulgária és Románia megfelel a schengeni feltételeknek, és a két országot a lehető leghamarabb be kell fogadni a belső határellenőrzések nélküli térségbe.
Az EU Tanácsának cseh elnökségét képviselő Mikulas Bek európai ügyekért felelős miniszter bejelentette, hogy a decemberi csúcstalálkozón egyöntetű döntésre törekszik Románia és Bulgária schengeni övezethez való csatlakozásával kapcsolatban.
Nicolae Ciucă kormányfő szerint az elfogadott EP-határozattal teljesülnek a feltételek az ország felvételére a belső határellenőrzés nélküli térségbe, és meg kellene hozni ezt a döntést. Szerinte az EP határozata megerősíti, hogy Románia schengeni csatlakozással kapcsolatos elvárásai jogosak és legitimek. „Teljesítettük a szükséges feltételeket. Meg kellene hozni ezt a döntést” – írta a keddi Facebook-bejegyzésében.