Kitart a kemény fagy és a havazás Európában

Befagyott a Románia legszebb zuhatagának tartott Bigéri vízesés

Kitart a kemény fagy és a havazás Európában
Hétfőn is kitartott és újabb halálos áldozatokat követelt a szokatlanul kemény fagy Európa középső és keleti részében, több országban komoly közlekedési fennakadásokat okozott a havazás. Kedden Romániában mínusz 29 fok is lehet, csaknem az egész országra érvényes, másodfokú (narancssárga) fagyriasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Vasárnapra és hétfőre virradó éjjel Lengyelországban több helyen is mínusz 20 foknál alacsonyabb volt, a szlovák határhoz közeli, kis-lengyelországi Jablonka hegyi községben pedig mínusz 37 fokra zuhant a hőmérséklet.

Varsóban, Krakkóban, a közép-lengyelországi Kielcében, valamint a sziléziai vajdaság nagy részében a fagyok és a szélcsend miatt a szálló por koncentrációja többszörösen meghaladta a riasztási küszöbértéket, ezért szmogriadót rendeltek el.

Lengyelországban a hét végén 12 emberéletet követelt a fagyos időjárás, s az utóbbi napokban - a hideg ellen védekezve - lakástüzekben is többen meghaltak. Szombat reggeltől vasárnapig kettő, hétfő hajnalig pedig újabb tíz ember szenvedett fagyhalált.

Halálos áldozatok Szlovákiában és Csehországban is

Négy ember halt meg végzetes kihűlés következtében a hét végén Szlovákiában, ahol csütörtök óta helyenként több évtizedes hidegrekordok dőltek meg.

A szlovák egészségügyi mentőszolgálat hétfői adatai szerint a fagyok kezdetétől vasárnap estig 17 embert kellett ellátniuk különböző fokú kihűlés miatt. A Szlovákiában évek óta nem tapasztalt rendkívüli lehűlés négy halálos áldozatának többsége idősebb személy. A szélsőséges időjárás következtében országszerte sok településen dőltek meg évtizedes hidegrekordok. A szlovák hidrometeorológiai intézet (SHMÚ) adatai szerint a legrégebbi, 60 éves rekord a korponai járásban lévő Gyűgy (Dudince) településen dőlt meg, ahol mínusz 29,8 Celsius fokot mértek. A hétvégén a leghidegebb időt az észak-szlovákiai Oravská Lesnán mérték, mínusz 35,2 fokot.

Már hat emberéletet követelt a rendkívül hideg időjárás Csehországban, négyen Prágában, ketten pedig Morvaországban haltak meg. Csehországban péntek óta tart a rendkívüli hideg. A meteorológiai állomások mintegy tíz százaléka mért szombaton és vasárnap éjjel hidegrekordokat. A legnagyobb fagyot - mínusz 34,6 Celsius-fokot - Nyugat-Csehországban a Sumava-hegységben mérték szombatról vasárnapra. Szokatlan, mínusz 30 Celsius-fokot meghaladó fagyot több mint húsz helyen mértek. A hideghullám és a kiadós havazás országszerte több régióban közlekedési gondokat okozott. Észak- és Dél-Csehországban számos másod- és harmadrendű út járhatatlan. Problémák vannak Nyugat-Csehországban is a cseh-német határszakaszon. Az autópályák és a nemzetközi utak járhatóak, de fokozott óvatosságra van szükség, mert az útfelületek síkosak, több helyen havasak.

Ukrajna nyugati részében legkevesebb négyen fagytak halálra az elmúlt napokban a mínusz 20 Celsius-fokot elérő hidegben.

Vörös riasztás Szerbiában 

Vörös riasztást adtak ki Szerbiában is a rendkívül hideg miatt, a havazás miatt pedig tíz településen rendkívüli helyzetet hirdettek. Az ország déli részén több települést is elvágott a külvilágtól a hó. Hétfőig több mint 120 embert kellett kimenekíteni a falvakból, ahol a hótorlaszok elérték a háromméteres magasságot is. Hétfőn a leghidegebb a nyugat-szerbiai Pester-fennsíkon volt, ahol reggel mínusz 33 Celsius-fokot mértek.

A hóátfúvások az elmúlt hét végén az ország központi és déli részén fennakadásokat okoztak a forgalomban, hétfőn azonban az utak nagy többsége járható volt. A belügyminisztérium és az útfenntartó vállalatok azonban mindenkit arra kértek, hogy csak akkor induljanak útnak, ha feltétlenül szükséges.

Repülőjáratok százait törölték Törökországban 

Harmadik napja bénítja meg a havazás Isztambult, ahol több száz repülőjáratot töröltek. A Turkish Airlines török légitársaság a hét végi, több mint hatszáz járat után hétfőn további 277-et kényszerült törölni, amelyek isztambuli nemzetközi repülőterekről szálltak volna fel. A szokatlan időjárás több mint 15 ezer utasnak okozott kényelmetlenséget: voltak, akik nem érték el úti céljukat és Isztambulban vagy közeli városokban kellett megszállniuk. Az általában nyüzsgő Boszporusz is kihalt volt hétfőn, mert a rossz látási viszonyok miatt leállították a szoroson áthaladó forgalmat.

A szomszédos Görögországban is ítéletidő tombol: hétfőre virradóra több térségben esett, és a hó számos falvat, esetenként szigeteket vágott el a külvilágtól. Több helyen áramkimaradás volt, néhol pedig a vezetékes vizet és a fűtést is nélkülözniük kellett a lakosoknak, mert befagytak a vezetékek. Évia szigetén a part menti településeket néhol 3 méter magas hó borította. A zord időjárás a déli Krétát sem kímélte: éjszaka mínusz 15 fokot mutatott a hőmérő.

Még Moszkvában is sokallják a mínusz 30 fokot 

Az extrém hideg miatt Oroszország több részén is iskolai szünetet rendeltek el a hét első két napjára. Moszkvában mínusz 30 fokot mértek, ami 15 fokkal hidegebb az évszakban megszokottnál. Az Uralban, Permtől északra mínusz 45 Celsius-fokos hideg is lehet az orosz meteorológiai szolgálat szerint.

 

promedtudo2Hirdetés