Közleményükben emlékeztettek arra, hogy az RCA árát 2023. április 11-én a február 28-i szinten rögzítette a Ciucă-kormány. Az intézkedés eredetileg fél évre szólt, de kétszer egymás után három hónappal meghosszabbították.
Emlékeztetettek arra is, hogy az RCA-kötvények alapján kifizetett átlagos kártérítés 2023 harmadik negyedévében mintegy 12 százalékkal nőtt 2022 azonos időszakához képest, miközben a kárigényeknek nincs felső határa. Ugyanakkor a biztosítók egyre több adót és járulékot fizetnek: az RCA-ból származó bruttó bevételük 13 százalékát 2023-ban a 2021-es 6,6 százalék helyett.
Az UNSAR közölte, hogy az RCA árát a gépjármű-felelősségbiztosítási kárigények gyakorisága és az egyes balesetekben kifizetett kár alapján számítják ki. Emlékeztették a fuvarozókat, hogy a tehergépjárművekre vonatkozó RCA-károk gyakorisága közel háromszorosa a piaci átlagnak, és a kárkifizetések összege is jelentősen meghaladja az átlagot.
Az UNSAR úgy véli, hogy a fentiek miatt az RCA-t szabályozó törvény alapos módosításra szorul, amire ígéretet is tett tavaly a kormány. „Az ideiglenes intézkedések, mint például az RCA árának befagyasztása, nem oldják meg a biztosítottak, a károsultak és a biztosítók lényegi problémáit. Az optimális megoldások megtalálása mindig a párbeszéden alapul” – olvasható a közleményben.
A Romániai Szállítmányozók Szövetségének (FORT) elnöke, Augustin Hagiu az Agerpresnek elmondta, hogy szerdán mintegy hatezer kamion vett részt a közúti fuvarozóknak az RCA magas ára miatti forgalomlassító tiltakozásában.
Márciusig nem változik a járműbiztosítás ára
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) ára idén márciusig a tavaly február 28-i szinten marad – szögezte le csütörtökön a Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR). A szervezet a közúti fuvarozóknak arra a követelésére reagált, hogy a kormány fagyassza be az RCA árát, számolt be az Agerpres hírügynökség.