Május 6., a nevetés világnapja: a gyerekek naponta 400, a felnőttek 15-20 alkalommal nevetnek
Május 1. - A MUNKAVÁLLALÓK SZOLIDARITÁSI NAPJA: 1890-től egy évszázadon át a munkások nemzetközi ünnepe volt. Kezdetben azokra a dolgozókra emlékeztetett, akik életüket áldozták a munkástüntetések során, tiltakozva a kizsákmányolás ellen. A szocialista világrendszer bukása után elmaradtak a központilag szervezett felvonulások, jobbára majálisokat, politikai megmozdulásokat a munkavállalói jogok védelme, érvényesítése érdekében. - AZ ASZTMA VILÁGNAPJA / EURÓPAI ASZTMA ÉS ALLERGIA NAP: Május első keddjén tartják 1998 óta a Világmozgalom az Asztmásokért (GINA) kezdeményezésére. Célja a figyelemfelhívás, mert a légszomjat okozó idült gyulladásos betegség visszaszorításához a tudatformálás is nélkülözhetetlen. Világszerte mintegy 300 millióan szenvednek asztmában, de a gyermekek mintegy fele ezt "kinövi", a betegek pedig korszerű készítményekkel tünetmentessé válhatnak.
Május 3. - A SAJTÓSZABADSÁG NEMZETKÖZI NAPJA: Az ENSZ 1991-ben döntött megtartásáról annak emlékére, hogy 1991. május 3-án tették közzé az afrikai népeknek a független és pluralista sajtóhoz való jogát megfogalmazó Windhoek Nyilatkozatot. E napon világszerte a munkavégzésük során meggyilkolt, illetve munkájukban akadályozott újságírókról emlékeznek meg.
Május 5. - AZ ATLÉTIKA VILÁGNAPJA: A Nemzetközi Amatőr Atlétikai Szövetség (IAAF) 1996-ban döntött megtartásáról. Célja, hogy a fiatalok minél több versenylehetőséget kapjanak, így e napon a 19 éven aluliaknak szerveznek versenyeket. - KÉZHIGIÉNÉS VILÁGNAP: Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 2009-ben indított kampányt "Ments életeket: moss kezet!" jelszóval. A baktériumok és vírusok terjedésének megakadályozásához a szappanos kézmosás a legjobb, legegyszerűbb és leghatékonyabb eszköz, amelynek révén a hasmenéses megbetegedések csaknem fele, a légúti fertőzések mintegy negyede megelőzhető. (Október 15. a kézmosás világnapja.) - A PULMONÁLIS HIPERTÓNIA VILÁGNAPJA: Megtartásáról 2012-ben a WHO döntött. A pulmonális hipertónia nehezen diagnosztizálható, az életet veszélyeztető és gyógyíthatatlan betegség: a tüdőerek szűkülete a szív kisebb és gyengébb jobb kamráját terheli, és a folyamat végül szívelégtelenséghez vezethet. Gyermekeket, nőket és férfiakat egyaránt érinthet, eredete (hacsak nem elhúzódó tüdőbetegség okozza) ismeretlen. Világszerte több mint 25 millió beteget tartanak számon.
Május 6. - A FOGYÓKÚRA-ELLENESSÉG NEMZETKÖZI NAPJA: Megtartását 1992-ben kezdeményezte a brit Mary Evans Young, aki korábban maga is anorexiás beteg volt, miután egy 15 éves lány öngyilkosságot követett el "kövérsége" miatt, pedig teljesen átlagos méretű ruhát hordott. A cél az, hogy a fogyókúra-mániások adjanak maguknak legalább egy szabadnapot, és ma már öt kontinensen tűzik ki az aktivisták azt a világoskék szalagot, amellyel arra kívánják felhívni a figyelmet: nem létezik "helyes" testméret. - A NEVETÉS VILÁGNAPJA: Május első vasárnapja a nevetés világnapja. A nevetés előnyös hatással van közérzetünkre, javul tőle vérkeringésünk, erősödik immunrendszerünk, csökken a stresszt kiváltó hormon szintje, sokan egészségüket is visszakaphatják. A gyerekek naponta mintegy 400, de a felnőttek már csak 15-20 alkalommal nevetnek.
Május 7. - A MELANOMA VILÁGNAPJA: E napon számos országban figyelemfelkeltő kampányokkal informálják a lakosságot a gyakran halált okozó bőrrák okairól és a szűrés fontosságáról. Az egyre gyakoribb melanoma kialakulásának legfontosabb oka a napsugárzásnak való kitettség, ezért a szakorvosok azt javasolják, kerüljük a szoláriumozást és a fényvédelem nélküli, 11 és 16 óra közötti napozást. A felszínesen terjedő melanoma kis odafigyeléssel laikusok számára is észrevehető, veszélyességét növeli, hogy könnyen eredményez áttéteket.
Május 8. - A NEMZETKÖZI VÖRÖSKERESZT - VÖRÖSFÉLHOLD VILÁGNAPJA: 1828. május 8-án született a svájci Henri Dunant, aki az 1859-es solferinói ütközet sebesültjeinek tragikus sorsát látva 1863-ban létrehozta a Nemzetközi Vöröskeresztet, amelyet egy évvel később hagyott jóvá a Genfi Egyezmény. A mozgalomnak fontos szerepe van az egészségügyi gondok megoldásában, háborúk és katasztrófák áldozatainak segítésében. A Magyar Vöröskereszt 1881-ben jött létre, 1921-től tagja a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének.
Május 9. - AZ EURÓPAI UNIÓ ÜNNEPE / EURÓPA NAP: Az európai béke és egység ünnepét annak emlékére tartják, hogy Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én vetette fel a mai Európai Unió létrehozásának gondolatát; az Európai Közösség állam- és kormányfői 1985-ben határoztak az ünnepélyes megemlékezésről. Magyarország 2004-ben csatlakozott a ma már 28 tagot számláló EU-hoz, Románia pedig 2007-ben csatlakozott. Az Európa-nap alkalmából az uniós intézmények megnyitják kapuikat a nagyközönség előtt, az idei téma a kulturális örökség európai éve.
Május 10. - BAROMFI VILÁGNAP: A magyar Baromfi Termék Tanács kezdeményezésére tartják 2014 óta, hogy ráirányítsák a figyelmet a világ élelmiszer-ellátásában egyre fontosabb szerepet betöltő baromfiágazati szereplőkre. A baromfi néhány éven belül a legnagyobb arányban fogyasztott húsféleség lesz, Magyarországon már ma is meghatározó.
Május 12. - AZ ÁPOLÓK NEMZETKÖZI NAPJA: Annak emlékére, hogy 1820-ban e napon született az angol Florence Nightingale, aki az 1853-56-os krími háborúban önkéntes ápolónőket toborzott, ellátta a sebesülteket. Később ápolónőképző iskolát alapított, megteremtette a betegápolás etikai alapjait, sokat tett az ápolói hivatás képviselőinek anyagi és erkölcsi elismeréséért. A világnap jelszavát az Ápolónők Nemzetközi Tanácsa (ICN) hirdeti meg az időszerű egészségpolitikai és ápolásfejlesztési célok alapján. - A MÉLTÁNYOS KERESKEDELEM VILÁGNAPJA: A 2005 óta május második szombatján megrendezett világnap azt akarja tudatosítani, hogy a kereskedelemből származó haszon nem minden ország és a lakosság nem minden rétege között oszlik el méltányosan. A fair trade lényege, hogy a felek a világpiaci áraktól függetlenül olyan árban állapodnak meg, amely valóban kifejezi az előállítók anyagi és munkaráfordításait.
Május 12-13. - A VÁNDORMADARAK VILÁGNAPJA: 2006 óta május második hétvégéjén tartják az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) kezdeményezésére. A madarak vándorlásuk során számos országhatáron repülnek át, így a fajok védelmében a vándorlási útvonalak teljes hosszán civil szervezetek és kormányzatok összefogására van szükség.
Május 13. - AZ EGÉSZSÉG ÉS BIZTONSÁG NEMZETKÖZI NAPJA A BÁNYAIPARBAN: A Nemzetközi Bányász Szövetség 47., budapesti kongresszusa 1993-ban döntött megtartásáról. A bányabalesetek hivatalos adatok szerint évente tízezernél több halálos áldozatot követelnek, de a valós szám ennek duplája is lehet. Az elavult biztonsági technika, a karbantartás hiányosságai és a gyenge munkafegyelem miatt a kínai, orosz és ukrán bányászokat éri leggyakrabban baleset. - A KATOLIKUS TÖMEGTÁJÉKOZTATÁS VILÁGNAPJA: A katolikus egyház által 1967 óta húsvét hatodik vasárnapján tartott napot 1971-ben a második vatikáni zsinat javaslatára nyilvánították világnappá. Erre az alkalomra a pápa minden évben üzenetet fogalmaz meg a katolikus sajtó hivatásáról, amelyet január 24-én, Szalézi Szent Ferenc (az újságírók és a katolikus sajtó védőszentje) emléknapján tesznek közzé. Ferenc pápa idén a hamis hírekkel szembeni felelősségre szólította fel a politikát és a médiacégeket.
Május 15. - A CSALÁDOK NEMZETKÖZI NAPJA: 1994-től az ENSZ határozatára tartják. A család az emberi élet legfontosabb közössége, de a fejlett országokban szerepe átalakulóban van. A gyermekek felnevelése, szocializációja legjobban a teljes, harmonikus családban valósítható meg, amely az egyén kiteljesedéséhez is kellő hátteret ad.
Május 16. - A KIHÍVÁS NAPJA: A legnagyobb nemzetközi szabadidősport-rendezvényt minden év májusának harmadik szerdáján rendezik, célja, hogy minél többen szokjanak rá a rendszeres mozgásra. 1982-ben Kanadából indult. E rendezvényeken minden résztvevőnek legalább 15 percet kell sportolással töltenie, a települések egymással is versenyben állnak. - A LISZTÉRZÉKENYSÉG VILÁGNAPJA: Felmérések szerint az európai népesség egy százalékát érinti a lisztérzékenység (cöliákia). Ennek meglétekor a glutén, az elsősorban a búzában található fehérje a bélrendszer belső felszínét érintő allergiás reakciót indít el, aminek következtében a zsírok nem vagy rosszul szívódnak fel. A probléma rendkívül egyszerűen "kezelhető" a búzatartalmú termékek kiiktatásával az étrendből.
Május 17. - A HOMOFÓBIA ELLENI VILÁGNAP: 2005 óta tartják annak emlékére, hogy a WHO 1990. május 17-én törölte a mentális betegségek jegyzékéből a homoszexualitást. A saját nemükhöz vonzódók közül a világ számos országában ma is sokakat ér hátrányos megkülönböztetés, több helyen állami diszkriminációjuk is létezik. Az Európai Parlament 2006. január 16-án hozott határozata minden szexuális irányultságon alapuló hátrányos megkülönböztetést elutasít, és felszólítja a tagállamokat, hogy emberi jogként ismerjék el a szexuális orientáció megválasztásához való jogot. - A MAGAS VÉRNYOMÁS (HIPERTÓNIA) VILÁGNAPJA: A Hipertónia Világszervezet kezdeményezésére 2005 óta e napon hívják fel a figyelmet a sokszor rejtve maradó kór veszélyeire, a megelőzés fontosságára és lehetőségeire. A legelterjedtebb krónikus betegségtől világszerte egymilliárd ember szenved, és évente 7-9 millió életet követel. A magas vérnyomás nem gyógyítható, ezért gyógyszeres kezelésére van szükség. Az elhanyagolt hipertónia a szívizominfarktus és az agyi érkatasztrófák (stroke) legfontosabb okainak egyike, de komoly szerepe van a vesebetegségek, a vakság kialakulásában is. - A TÁVKÖZLÉS ÉS AZ INFORMÁCIÓS TÁRSADALOM VILÁGNAPJA: Annak emlékére, hogy 1865. május 17-én írták alá Párizsban húsz ország képviselői a Nemzetközi Távíró Egyesületet (ITU) megalapító okmányt. A mai nevén Nemzetközi Távközlési Egyesület 1947 óta az ENSZ szakosított szervezete, tagjai között van Magyarország is. Az 1968-tól távközlési világnapként ünnepelt nap az ENSZ döntése értelmében 2006 óta a távközlés és az információs társadalom világnapja.
Május 18. - A MÚZEUMOK NEMZETKÖZI NAPJA: A Múzeumok Nemzetközi Tanácsának (ICOM) kezdeményezésére 1978-ban tartották először, üzenete: amit a múzeumok láttatnak, az nem holt anyag, hanem létünk előzménye, kultúránk, emberi mivoltunk szimbóluma. A világnap központi témája: "Múzeumok hiperhálózata - új megközelítés, új közönség".
Május 19. - A CSALÁDORVOSOK VILÁGNAPJA: A Családorvosok Világszervezetének (WONCA) 2010-ben hozott határozata alapján rendezik, hogy felhívják a figyelmet a családorvosoknak (házi orvosoknak) a társadalom egészségi állapotának megőrzésében játszott fontos szerepére. - AZ ELHÍZÁS ELLENI EURÓPAI NAP: Május harmadik szombatján tartják 2010 óta. Célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a kontinensünkön járványszerűen terjedő problémára. A túlsúly és az elhízás (amelynek kialakulásában a modern civilizációkra jellemző életmódnak nagy szerepe van) népegészségügyi jelentősége eléri a dohányzásét, és hatalmas terheket ró az egészségügyi rendszerre. Világszerte több mint másfél milliárd ember küszködik súlyproblémákkal, számuk megháromszorozódott az utóbbi húsz évben. - IBD VILÁGNAP: Az IBD (gyulladásos bélbetegségek) a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa, vagyis a fekélyes vastagbélgyulladás összefoglaló neve. Közös jellemzőjük, hogy élethosszig tartó, gyógyíthatatlan, ugyanakkor jól kezelhető állapotok. Európa-szerte nagyságrendileg hárommillió betegről beszélhetünk, a világnap célja, hogy a közösség elfogadja az érintetteket.
Május 21. - A KULTURÁLIS SOKSZÍNŰSÉG, PÁRBESZÉD ÉS FEJLŐDÉS VILÁGNAPJA: Az ENSZ 2002-ben döntött megrendezéséről, lehetőséget biztosítva arra, hogy a tagországok kormányai, döntéshozói, civil szervezetei, szakemberei hirdessék a kulturális sokszínűség minden formáját, legyen szó szellemi vagy materiális örökségről, a kulturális ipar termékeiről, szolgáltatásairól.
Május 22. - A BIOLÓGIAI SOKFÉLESÉG NEMZETKÖZI NAPJA: Az ENSZ 2000 decemberében döntött megtartásáról annak emlékére, hogy Nairobiban 1992-ben e napon fogadták el a biológiai sokféleségről szóló egyezmény szövegét. A megállapodás célja - hogy 2010-re világszinten jelentősen mérsékeljék a biológiai sokféleség csökkenésének ütemét - nem teljesült, az élővilág sokféleségét súlyosan veszélyezteti az emberi tevékenység, az emlősök egynegyedét fenyegeti kihalás a vadászat és a természetes élőhelyek pusztulása miatt.
Május 24. - AZ EURÓPAI NEMZETI PARKOK NAPJA: Az EUROPARC Szövetség kezdeményezésére 1999 óta ünneplik annak emlékére, hogy 1909. május 24-én alakult meg az első kilenc európai nemzeti park Svédországban. A rendezvénysorozat a nemzeti parkok és egyéb védett területek jelentőségére kívánja felhívni a figyelmet.
Május 25. - AFRIKA NAPJA: Az Afrikai Egységszervezet (2002-től Afrikai Unió) 1963. május 22-25-én Addisz-Abebában tartott alakuló csúcsértekezletén határoztak megünnepléséről. Célja az afrikai népek egységének és szolidaritásának elősegítése, a gazdasági, politikai és kulturális együttműködés fejlesztése. - AZ ELTŰNT GYERMEKEK VILÁGNAPJA: 2004-ben tartották meg először az 1979. május 25-én New Yorkban eltűnt hatéves Etan Patzra és társaira emlékezve, hogy felhívják a társadalom figyelmét a problémára. A magyar hatóságokhoz évente csaknem 15 ezer bejelentés érkezik, de az eltűnt kiskorúak túlnyomó részét néhány napon, héten belül megtalálják, csak mintegy száz eset okoz komoly gondot a rendőrségnek. Az eltűntek felkutatásához több internetes adatbázis is segítséget nyújt.
Május 27. - NEMZETKÖZI GYERMEKNAP: 1950-ben ünnepelték először a Nemzetközi Demokratikus Nőszövetség 1949 novemberében elfogadott határozata alapján. Az ENSZ Közgyűlése 1954-ben javasolta, hogy minden országban tartsák meg az egyetemes gyermeknapot, amelynek magyarországi időpontja hagyományosan május utolsó vasárnapja. Az ünnep célja, hogy megemlékezzenek a világ gyermekeinek testvériségéről, valamint a gyermekek jólléte érdekében kifejtett küzdelemről. Romániában június elsején tartják a gyermeknapot.
Május 29. - AZ EGÉSZSÉGES EMÉSZTÉS VILÁGNAPJA: 2004 óta tartják annak emlékére, hogy 1958. május 29-én alakult meg a Nemzetközi Gasztroenterológiai Társaság. Európában az emésztőrendszeri gondokkal küzdők számát 40-80 millió főre becsülik. - AZ ENSZ BÉKEFENNTARTÓK NEMZETKÖZI NAPJA: Az ENSZ-közgyűlés határozatára 2003 óta ünneplik arra emlékezve, hogy 1948. május 29-én kezdte meg működését az első ENSZ békefenntartó misszió Palesztinában. A nap célja a világszervezet békefenntartó műveleteiben részt vevő - agresszióval és járványokkal szembenéző - nők és férfiak előtti tisztelgés, illetve megemlékezés azokról, akik életüket áldozták a béke ügyéért. - NEMZETKÖZI TEJNAP: A Nemzetközi Tejszövetség 1957 óta minden év május utolsó keddjén tartja. A tej és a tejtermékek az egészséges táplálkozás fontos elemei, megtalálható bennük csaknem valamennyi tápanyag, méghozzá könnyen emészthető formában. Naponta legalább fél liter tej fogyasztása ajánlott, kivéve persze azokat, akiknek szervezete nem tudja lebontani a tejcukrot, illetve tejallergiában szenvednek.
Május 30. - SM/SCLEROSIS MULTIPLEX VILÁGNAP: Minden év május utolsó szerdáján tartják az SM-es Emberek Világszövetsége kezdeményezésére. A sokrétű civil programok egységes pontjaként a világon mindenhol délben engedik fel az SM-es betegek a remény léggömbjeit a magasba. A gyakran fiatalkorban jelentkező, gyógyíthatatlan neurológiai betegségben a világon több mint kétmillió ember szenved.
Május 31. - NEMDOHÁNYZÓ (DOHÁNYZÁSMENTES) VILÁGNAP: A WHO kezdeményezésére tartják 1988 óta. Jelenleg világszerte több mint egymilliárd ember dohányzik, és bár számuk növekszik, globális szinten mégis csökken az arányuk. Évente hatmillió ember halála vezethető vissza a dohányzás ártalmaira, a cigaretta ugyanis több mint négyezer különböző, az emberi szervezet számára káros vegyi anyagot tartalmaz. A WHO a felnőtt lakosság körében 20 százalék alá kívánja szorítani a dohányzók arányát.
(Forrás: MTVA Sajtóadatbankja)