Baba-mama olvasóklub, kreatív diákprogramok, nyelvórák
Borítókép: Kicsiket-nagyokat sok könyvajánlattal vár Máté Erzsébet és Beke Ibolya/ Fotó: ROHONYI D. IVÁN
A könyvtárban készült fotóriportunk itt látható.
Ma délben ott jártunkkor még várták a pihepuha szőnyegeket, munkaköpenyében Melinda javában törölgette a polcokat, alighanem lehet mára egy kis izomláza, annyit mászkált fel meg le a létrán. Erőpróbát jelentettek az elmúlt napok a könyvtárosoknak is, hiszen az épület öt különféle olvasóterméből kellett az új, magyar terembe gyűjteniük a könyveket. Reggel is felszóltak a kaputól Beke Ibolyának, hogy amikor ideje van, menjen le, két doboznyi adománykönyv érkezett. Máté Erzsébet könyvtáros időnként eltűnt valakivel, visszajött valaki mással, megbeszélt, megoldott valamit, néha válaszolt egy-egy firtató kérdésünkre, mások festőállványokat hordoztak a kiállítási anyaghoz.
Az asztalon még szétszedve hever a plakátoló fénydoboz, mára annak is helyére kellett kerülnie. A könyvtárosok íróasztalán több halomnyi könyv, adományként érkeztek, miközben beszélgetünk, Ibolya sorra bevezeti őket a nyilvántartásba, hogy felkerüljenek a polcokra. Ibi elhozta Lilit is, a kolléganőjétől régebben ajándékba kapott fekete horgolt cicát, ott ágaskodik peckesen a gyereksarok alsóbb polcán, gyámbászó kis kezekre várva. Mást is hozott: fiának, Csabikának a „kinőtt” könyveit. Vagyis azokból néhányat, hiszen a válogatáskor derült ki, hogy ez a nagyitól van, megtartaná, a másikért annyit rimánkodott, hogy megvegyék, a harmadikat nagyon szereti, újraolvasná, hát néhányan otthon maradtak.
A másik polcon papírszínház, szép barna fakeret, akár egy kisebb bőrönd, fogantyúja is hasonló, csak a lényege hiányzik, az oldalai. Van egy rókás mese hozzá sok A3-as színes képen, de lesz itt még több is, majd rajzolnak a gyerekekkel a könyvtárosok saját meséket. A másik polcon kisautók, egész garázsnyi. Elkelne még néhány játék, lesz itt baba-mama olvasóklub is az egész sor más tevékenység mellett, amelyeket javában terveznek ebbe a térbe. 2019 ugyanis a könyvek éve Romániában, és ehhez a lehetőségek szerint nagy örömmel csatlakoznak a magyar részleg munkatársai is.
Kötelező a könyv éve, de nehéz könyvet vásárolni
Ahhoz képest, hogy törvény mondja ki a könyvek évét, kötelezővé téve az olvasást népszerűsítő tevékenységek szervezését, eléggé ellentmondásosnak tartják a könyvállomány bővítésére vonatkozó jogszabályt. Ez ugyanis nagy mértékben korlátozza a könyvvásárlást.
– Amikor egy gyermek vagy felnőtt meglát a kirakatban egy új könyvet, lehetőleg azonnal elolvasná, ám a megyei tanács hatáskörébe tartozó könyvtár a törvények miatt csak másfél-két évvel később szerezheti be, addigra már esetleg megvásárolták vagy a gyerekek megnőttek, elveszítették az érdeklődésüket iránta – magyarázzák. Persze, attól egy könyv még nagyszerű élmény lehet tíz évvel később is, ám a magyar könyvtárosok szeretnék, ha minél aktuálisabbak lehetnének, lépést tartva a könyvújdonságokkal.
Jelenleg egy közbeszerzési pályázati platform keretében az egyes könyvtárak közzéteszik keresleti listájukat, ezekre pályázni lehet, de az ajánlattevőnek a teljes jegyzéket honorálnia kell, ami szinte lehetetlen, ugyanakkor az egész procedúra olyan bonyolult intézkedéseket, dokumentációt igényel, hogy a kisebb kiadók költségvetéséből erre nem futja. A Gogás könyvtárosok nagyon hasznosnak tartanák a jogszabály módosítását, ezért minden lehetséges fórumon igyekeznek jelezni a problémát.
Adomány könyvek, ajándék levendulák
Az új, multikulturális teremben két polcnyi francia és néhány polcnyi lengyel nyelvű könyv is helyet kapott. Ide költöznek a magyar nyelvtanfolyamok, amelyek tíz részvevővel már mintegy fél éve folynak. A tanulók 30–50 évesek, kizárólag nők, főleg vegyes házasságokban élnek és megtanulnák házastársuk anyanyelvét, vagy a munkájuk miatt fontos megismerkedniük a magyar nyelvvel. Ibolya angol anyanyelvűek számára kidolgozott magyar tankönyv alapján dolgozik, s bár még előfordul „székek” helyett egy-egy „székak”, a „diákok” mára már mondatokat tudnak alkotni bizonyos témákban, például magukról is tudnak beszélni.
Az új részleg kialakításához mindenki hozzájárult. A román könyvtáros hölgyek is asztalt cipeltek, Sorina Stanca igazgató is kivette a részét a kétkezi munkából, kinek ahogyan ideje jutott, jött segédkezni, akinek csak öt perce volt, az is benézett örömmel rácsodálkozni, milyen szép a gyereksarok, milyen ötletesek a levendulakosarak! Debreczeni Magdika kolozsi vállalkozó ajándékozta őket a könyvtárnak, lilaságukkal ott virulnak a gazdag csokrok Lila cica felett-mellett a polcokon, patinás hangulatú tárolóedényekben. Szerencsére mások is úgy érezték, hogy ez a néhány napja közzétett könyvgyűjtési felhívás mindannyiunknak szól, így az Idea kiadó 160, a Gaudeamus könyvesbolt 500 kötetet küldött-ígért, de a Filmtett Egyesület is ajándékozott és magánszemélyek is jelentkeztek. Nem, nem ócska, szakadt, poros, félig penészes kötetek kerülnek most ide, ott világítanak színes rajzokkal ékeskedő fehérségükkel például a Kincses Képeskönyv sorozat szemet is gyönyörködtető újdonatúj darabjai, amelyek végigvezetnek többek között Kolozsvár, Csíkszereda, Marosvásárhely legtitkosabb titkosságos helyein, legendáin Jánosi Andrea részletgazdag tarkabarka rajzaival együtt. Egyébként ő lesz az egyik meghívottja a könyvtár magyar termének áprilisban, egy Báthory-líceumos szakosztállyal dolgoznak-beszélgetnek-illusztrálnak majd kerek egy napig.
Sorina Stanca igazgatóval együtt (jobbra) mindenki kivette a részét a munkából/Fotó: ROHONYI D. IVÁN
Megnyitó bábszínházzal, koncerttel
A magyar részleg hétköznap reggel 8-tól este 8-ig lesz nyitva, Máté Erzsébet és Beke Ibolya nagyon várják a látogatókat. A közös nagy teremnek a hasznát abban is látják, hogy ezután egyszerűbb lesz saját programokat szervezni, nem kell bekérezkedni más termekbe, más tevékenységek közé. Mint mondják, korábban belefutottak ismerősökbe 1-2 emelettel lejjebb, akik gyereküket várták, míg új könyvet válogat magának, de maguk a szülők ebben az időben már nem mentek be maguknak is válogatni valami olvasnivalót a felnőtt részlegen. A közös olvasóterem szinte tálcán kínálja a köteteket, míg a gyerkőc a kamaszságok vagy gyermekkönyvek között válogat, addig kísérője is nyugodtan engedhet a kísértésnek. Mint arról már többször írtunk, a könyvtárba beiratkozni igen olcsó, nagyjából egy csomag cigaretta áráért ötéves tagságot nyerünk.
Már a március 21-i, csütörtöki hivatalos megnyitóra is örömmel várják az érdeklődőket (Honvéd/Dorobantilor u. 104., 3. emelet): 11 órától a Jancsi és Juliskát adja elő a Puck Bábszínház magyar társulata, 13 órakor néprajzi kiállítás nyílik a Néprajzi Múzeum anyagából, majd 18 órától a könyvtár előcsarnokában a Transilvania Filharmónia koncertjére kerül sor. Ezen túl pedig nagy nyitottsággal és szeretettel, tele lendülettel és ötletekkel várják az olvasókat: a könyvtár közel 35 300 aktív tagjának csupán 4,3 százaléka magyar, pedig nagyon sok jó könyv vár elolvasásra, új címek is, és itt is érvényesül a piaci kereslet-kínálat törvénye: minél nagyobb az érdeklődés, annál nagyobb az esély a könyvállomány további bővítésére.
Közel 6 ezer kötetet lehet a miénk (is) Fotó: ROHONYI D. IVÁN