A hírügynökség szerint a hat órán át tartó plenáris ülésen jóváhagyták többek közt az államelnöki hivatal, a kormányfőtitkárság, a képviselőház, a Szenátus, az egyes minisztériumok, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a kormányőrség (SPP), a Különleges Távközlési Szolgálat (STS), az Állandó Választási Hatóság, a Román Rádiótársaság (SRR), a Román Televíziótársaság (SRTV) és a kormányzati ügynökségek büdzséjét.
A törvényhozó testület csütörtökön tartja a végszavazást a 2022-es költségvetés tervezetéről.
Elfogadták a költségvetéstA büdzsé tervezetét 294 képviselő támogatta, 120-an ellene szavaztak. A társadalombiztosítási költségvetést is hasonló arányú többséggel szavazta meg a törvényhozó testület.
A költségvetés elfogadása az őszi kormányválság miatt megkésett, a kormány csak hétfőn fogadta el a tervezetet, így a parlamentnek alig két napja volt a vitára. A liberálisok, a szociáldemokraták és az RMDSZ alkotta nagykoalíció ugyanis karácsonyig mindenképpen el akarta fogadtatni, hogy január 1-től már hatályos büdzséje legyen az országnak. Kedden és szerdán lezajlottak a szakbizottsági viták, szerdán délután egy maratoni, hatórás ülés keretében a törvényhozók megszavazták cikkelyenként a törvénytervezetet. Az ülés éjszakába nyúlt, így a végszavazás csütörtökre maradt.
Nicolae Ciucă miniszterelnök szerint ez a költségvetés olyan fontos szociális intézkedéseket szavatol, mint például a 10 százalékos nyugdíjemelés, amely január 1-jén lép hatályba, emellett emelik a minimális nyugdíjat, a gyermeknevelési pótlékot, az energiadrágulás által sújtott lakossági fogyasztók szociális támogatásban részesülnek, januárban pedig a kisnyugdíjasok támogatást kapnak megnövekedett rezsiköltségeik fedezésére.
Az őszig a liberálisokkal együtt kormányzó, most ellenzékben levő Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői bejelentették, hogy a költségvetést megtámadják az alkotmánybíróságon, mert szerintük a tervezet diszkriminálja a választóikat, hiszen az USR törvényhozóinak egyetlen módosító indítványát sem fogadta el a parlament.
A költségvetés szerint a jövő évi román bruttó hazai termék (GDP) várhatóan 1317,3 milliárd lej (1 lej 74,15 forint) lesz. A költségvetés bevételei a GDP 33,4 százalékát teszik ki, a kiadások a GDP 39,2 százalékát. A bruttó átlagbér a kormány becslése szerint jövőre eléri a 6095 lejt, a nettó átlagbér a 3775 lejt. A kabinet 6,5 százalékos inflációval számol.