A szociáldemokrata (PSD) politikusok azt állítják a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) éléről tíz éve államfővé választott, mandátuma végéhez közeledő Klaus Iohannisról, hogy turisztikai ügynökségként használta, és indokolatlan költségekbe verte az elnöki hivatalt, amikor olyan egzotikus dél-amerikai és afrikai országokba szervezett – pihenő napokat is magába foglaló – körutakat, amelyekkel Románia nem tart szoros kapcsolatot.
Az Agerpres hírügynökség szerint a képviselőház és szenátus által létrehozott 15 tagú parlamenti vizsgálóbizottság feladata lesz megállapítani az elnöki hivatal kiadásaira vonatkozó dokumentumok titkosításának okait és jogalapját, kideríteni az államfő külföldi és belföldi utazásaihoz használt luxus-magánrepülőgépek bérlésének költségeit, az államfő külföldi szállásköltségeit, valamint külföldi utazásainak számát és az ezek során felmerült kiadásokat.
A bizottságnak ezek mellett feladata megállapítani, mennyibe került a golfpályák építése az államfő rendelkezésére bocsátott két protokollvillában, és mekkora kiadásokkal járt az Aviatorilor sugárúton lévő – az elnöki mandátum utáni időszakra előkészített – villa felújítása. A vizsgálat kiterjed a Klaus Iohannis síüdüléseivel és nagyszebeni útjaival kapcsolatos kiadásokra is.
Egy másik különbizottságot a PNL kezdeményezésére az ingatlanmaffia kivizsgálása érdekében hozott létre a parlament, miután a G4Media hírportál – egy hétfőn közzétett utaslistára hivatkozva – azt állította Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnsökről, hogy az ügyfeleit megkárosító Nordis ingatlanfejlesztő költségén vett részt luxusutazásokon, amit a PSD elnöke korábban nyilvánosan tagadott.
A bizottságnak a Nordis-ügyből kiindulva feladata lesz azoknak a törvénytelen módszereknek a feltárása, amelyekkel az ingatlanfejlesztők ugyanazt a lakást két vagy több vevőnek adják el. A parlamenti testület azonosítani készül azokat a mechanizmusokat, amelyekkel az ingatlanfejlesztők elsikkasztják vállalkozásaik vagyonát, majd csődbe juttatják a cégeiket, és a kárt a jóhiszemű vásárlókra hárítják – tudatta az Agerpres. A bizottság fel szeretné tárni azt is, hogy miért nem lépett fel az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság a különböző típusú ingatlancsalások ellen.
Az elnökválasztás megnyerésére a legtöbb közvélemény-kutató által fő esélyesnek tartott Marcel Ciolacu azzal hárította el a Nordis-botránnyal kapcsolatos támadást, hogy az ellenfelei által kifogásolt – a Forma 1-es autóverseny 2022-es monte-carlói futamára, illetve az UEFA Bajnokok Ligájának párizsi döntőjére irányuló, a G4Media szerint a Nordis által fizetett – utazás nem közpénzekből történt, ellentétben Iohannis külföldi „vakációival”, illetve Nicolae Ciuca PNL-elnök és államfőjelölt életrajzi könyvének országos reklámkampányával, amire szerinte a PNL több millió euró közpénzt költött.
Bár a két parlamenti vizsgálóbizottsággal a kormánypártok egymás jelöltjeit próbálják lejáratni, a szószéken elhangzott kölcsönös vádaskodás után mindkét testület létrehozását nagy többséggel – mindössze két ellenszavazattal – megszavazta a parlament, ugyanis mindkét kormánypárt azt hangoztatja, hogy nincs takargatnivalója.