A nyílt levél aláírói szerint a Mezei János elnökkel szembeni bizalmatlanság "tetten érhető a párt szervezeteinek a java részénél és a párt közmegítélésében is". Szerintük az elnöknek megválasztása óta nem sikerült új programmal, új politikai irányvonallal előállnia, sőt az MPP korábban elért eredményeit is veszélybe sodorta.
"A Magyar Polgári Párt jövőjéért aggódók" csoportja elsősorban Mezei János "megosztó és kirekesztő" politikáját kifogásolja, megemlítvén, hogy a kirekesztő politika csődöt mondott: az elnök a párt országos választmányában egyedül maradt a kizárási javaslataival.
A nyílt levelet többek között a párt egyik országos alelnöke, Simon Csaba, választmányának elnöke, Pethő István, két parlamenti képviselője, Biró Zsolt (korábbi pártelnök) és Kulcsár-Terza József, a Kovászna, Hargita, Kolozs és Máramaros megyei szervezetek elnökei, Székelyudvarhely, Csíkcsicsó, Málnás, Gelence és Zabola a párt színeiben megválasztott polgármestere és a párt más vezető személyiségei írták alá.
A párt sajtóirodája jelezte: Mezei János szerda délután sajtótájékoztatón reagál a nyílt levélre.
A pártban július közepén jelentkeztek feszültségek Gálfi Árpád székelyudvarhelyi polgármester kapcsán. A polgármestert a városi pártszervezet önkényes vezetéssel vádolta meg, és Mezei János országos elnök jelenlétében le is váltotta politikai tisztségéről. Gálfi úgy vélte: azzal vonta magára a párt elnökének haragját, hogy felbontotta a város számára előnytelennek talált szolgáltatói szerződéseket, amelyeket Szász Jenő, a budapesti Nemzetstratégiai Kutatóintézet jelenlegi elnöke még Székelyudvarhely polgármestereként kötött. Szász Jenő 1996 és 2008 között volt Székelyudvarhely polgármestere, valamint 2003-tól 2012-ig az MPP elnöke.
A párt később ki is zárta soraiból Gálfi Árpádot és a Gálfi mellett kiálló Hargita megyei elnököt, és leváltotta tisztségéből a kizárásokat kifogásoló Salamon Zoltán ügyvezető elnököt.
A szeptember 26-án tartott választmányi ülésen Mezei János további kizárásokat kezdeményezett, ezeket azonban a választmány leszavazta. A gyűlésen az elnök személyéről bizalmi szavazást is tartottak, amelyen ugyanannyian szavaztak a bizalom megvonására, mint ahányan bizalmat szavaztak az elnöknek. A szavazáson maga az elnök is részt vett és szavazott.
Mezei Jánost 2018 novemberében választotta az MPP elnökévé a párt országos küldöttgyűlése, miután az MPP-ben a párt identitásának megőrzésével kapcsolatos nézetkülönbségek alakultak ki. A korábbi elnök, Bíró Zsolt a lemondásával előzte meg, hogy leváltsák tisztségéből.
"Nem mondok le csak azért, mert ezt szeretnék az RMDSZ-es MPP-sek!"Mai sajtóközleményében Mezei János reagál az őt ért vádakra.
"Újabb fejezettel bővült az forgatókönyv, amelyet már néhány éve a Magyar Polgári Párt elhallgattatásáért, feloszlatásáért dolgoztak ki azok a politikai ellenfelek, akiknek érdekei kerülnek veszélybe, ha szervezetünk valóban azokat az irányelveket követi, amelyekért eredetileg létrejött.
Az október 8-án keltezett nyílt levél, amely lemondásra szólít fel, nem más, mint egy elkeseredett próbálkozás egy olyan csoport részéről, amely azt kapta feladatául, hogy az MPP-t meggyengítse és továbbra is kiszolgáltassa. Az elkeseredettésügket mi sem mutatja jobban, minthogy pártunkon belül egyetlen fórumon sem tudják a többséget maguk mellé felsorakoztatni, sőt olyan emberekkel íratták alá nyílt levelüket, akik nem tagjai szervezetünknek.
Ez a csoport egy jó ideje dolgozik azon, hogy kívülről és belülről gyengítse a Magyar Polgári Pártot, és kihasználva azt, hogy az elnökség nem hajlandó szervezetünket lejáratni belső ügyeink kiteregetésével, azt a látszatot próbálják kelteni, hogy szakadás van a párton belül." - olvasható a dokumentumban.