Lengyelországban nemzetközi mezőnyben is bemutatják
Négy éve kezdett gitározni tanulni Ambrus Dobai Arianna, egyedül, tanár nélkül, ahogy ideje engedte, ás ahogy lelkesedésének sikerült felülkerekednie a bosszúságon, amikor a hangok nem úgy szóltak, ahogyan szerette volna. Oktatóvideók ás osztálytársai segítségével két évébe telt, míg elmondhatta magáról, hogy már uralja a hangszert, és mára elénekelhetjük vele a 67-es utat, a Jó nekemet, a Pioneert vagy Beatles-dalokat, és Green Day, Twenty One Pilots, Ed Sheeran, Shawn Mendes stb. is felfér a listára, de filmzenéket is játszik. Fejlesztőtársa, Tănase Renáta Andreea inkább csak vágyakozott arra, hogy gitározzon, de sosem jutott el a megvalósításig, és azt látták, hogy sok ismerősüknek van gitárja, de valahogy nem boldogultak a tanulással. Azokkal a fránya akkordokkal való vesződéstől kímélné meg a gitározni tanulókat a lányok találmánya: oktatógitárjuk ledek segítségével képes akkordokat, dalokat és pengetéseket megtanítani.
Hónapokig dolgoztak ötletük megvalósításán
Amikor ötletet kerestek, amivel részt vehetnének a TUDEK-en (Tudományos Diákkörök Erdélyi Konferenciája), a fentiekből származóan elég gyorsan rátaláltak: valami olyasmit kellene kitalálni, aminek a segítségével könnyebb megtanulni gitározni. Kis közvéleménykutatást is végeztek a potenciális piaci igények felmérésére, ebből kiderült, hogy a zömében 15-19 éves korosztályhoz tartozó 140 megkérdezettnek közel 93%-a szívesen használna oktatógitárt a hangszertanulásban.
Kezdetnek az osztálytársuk, Szabó Edina Rebeka felajánlott egy gitárt. Aztán a lányok fizika- és informatikai ismereteiket kamatoztatva kitalálták, hogyan építsék a gitár nyakára azt az elektronikát, ami a hangszeren tanulónak fényekkel megmutatja, pontosan hova helyezze bal keze ujjait a megfelelő' akkordok megszólaltatásához. Ez messze nem volt ilyen egyszerű, mint az előző' bővített mondat sejteti, összekötötték a kábelekkel az eszközöket, újrakötötték, kiderült, hogy kell hozzá egy breadboard (egy úgynevezett áramkör alaplap). Mintegy két hónapon át dolgoztak az elektronikával és a programozással, amíg a rendszer működőképessé vált, és 36 led állt készen arra, hogy gitározni tanítsa az arra vállalkozókat. A lányok informatikatanára, Geváld Júlia szerint a projekthez szükséges legalapvetőbb ismeretekkel rendelkezhettek csupán az iskolai tanórákról, ám nagyon sokat segített nekik az iskola volt diákja, a ma már egyetemista Albert Ferencz, aki korábban egy okosházas projekttel szerepelt sikeresen ugyanezen a versenyen. Albert Ferencz hónapokon keresztül minden kedden azt tanította az informatika szakos tizenegyedik osztálynak, majd szűkebb körben Renátának és Ariannának, amit ő maga egyedül tanult meg a saját OTTDK-s vetélkedőjére készülve.
– Az utolsó két hétben nem is tudom mennyit látták őket otthon, éppen aludni hazajártak, de amúgy minden egyes délután az iskolában szereltek, írták a programot. A program rajta van az elektronikával összekapcsolt Raspberryn, azt laptopról lehet irányítani, a laptopon lehet kiválasztani, hogy milyen szinten szeretne valaki tanulni, ennek megfelelően vannak csoportosítva az akkordok, pengetések – mondta Geváld Júlia.
A diáklányok elmondták: a gitár nyakát 36 helyen átfúrták, ezekbe ledeket helyeztek el. A gitár testére is elhelyeztek hat ledet, amelyek jelzik például a pengetés irányát. A program képes egy akkordokkal teli dalszövegből kiszitálni az akkordokat, ezeket felismerni és a megfelelő ledeket kivilágítani.
36 ledet helyeztek a gitár nyakába
A TUDEK-re elkészült találmánnyal kijutottak TUDOK-ra (Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája), ahol úgy lettek első díjasok, hogy előttük a nagydíjat egy népes kutatócsoport egyik bioinformatikus tagja kapta. Aztán néhány hétig tovább csiszolgatták az OTTDK-ra, ahova jelentkezésük alapján meghívták őket. Azt mondják a lányok, hogy a versenyeken való részvétellel sok tapasztalatot is nyertek, az első nyilvános előadásuk óriási izgalmat jelentett, de alkalmuk volt látni mások prezentációit, és egyre jobban megszokták a „színpadi” jelenlétet, mígnem tanárnőjük szerint mára már 180 fokos minőségváltás állt be az előadásmódjukban. Ezeken a versenyeken sok jó ötlettel találkoztak, amelyek ösztönzően hatnak rájuk. Láttak például építőrobotot, víz alatti adatfeldolgozó szondát, a ritmus követését hangos koncerteken is lehetővé tevő, csuklóra szerelhető metronómot, de 12-13 évesek által fejlesztett palacsintasütő robotot is. Saját találmányukat osztálytársaikon tesztelték, aztán a budapesti verseny alkalmával szervezett kiállítás mintegy ötezer látogatója közül sokan szintén kipróbálták, és kedvezően véleményezték.
A munka hevében Renátának végül még mindig nem jutott ideje megtanulni gitározni, bár azt mondja, elméletet sikerült tanulnia, a programozás során megismerkedett az akkordokkal, Arianna viszont úgy véli, már annyi akkordot megtanult munkatársa, hogy csak éppen össze kell azokat kötni, és már dallam szólal meg a keze alatt.
A júliusi nemzetközi versenyig a lányok szeretnék továbbfejleszteni találmányukat: meg-tanítanák, hogy a dal kiválasztásakor a kijelzőn is megjelenjen az akkord, szeretnék elrendezni a kábeleket, minden ujjnak megfeleltetnének egy színt, és a megfelelő színek segítségével jelezné, hogy melyik ujjal melyik húrt kell lefogni, arra is megtanítanák a programjukat, hogy lassítsa a dallamot, hibás fogás esetén visszatekerjen stb. Ha három évvel ezelőtt a szakválasztásuk esetleg nem is volt nagyon tudatos, találmányuk és annak sikere ma már a pályaválasztásukat is meghatározni látszik: Renáta egyértelműen informatikát tanulna, Arianna még vacillál az info és a fizika között.
A találmány nincs teljesen kész, sajnos nem kapható már holnaptól a gitárboltokban. Egyelőre „nyers” a szerkezet, még nem fogyasztóbarát módon dizájnos a megjelenése. Ám egy hangszergyártó akár meg is vásárolhatná az ötletet, a drótok beépíthetők a gitár nyakába, és simán megoldható lenne, hogy wifin keresztül kommunikáljon a hangszer a telefonnal, az oktatóprogrammal. Addig is júliusban drukkolunk a lányok lengyelországi sikeréért, hasznos szórakozást kívánunk nekik a vajdasági szakmai táborban, ahova meghívást kaptak, és gitárművészi tehetségünk sokat halogatott pallérozásához bizakodva várjuk a ledes nyakú oktatógitár mielőbbi megjelenését a hangszerboltokban.
Hatalmas érdeklődéssel fogadták őket a budapesti kiállításon