Február 23-án, Mátyás születésének 575. évfordulóján az események helyszíne a Sapientia Tordai úti épülete lesz, amelynek aulája a jövőben Mátyás király nevét viseli. Az est keretében 18 órától Kostyák Előd Kodály-műveket ad elő Brassai Sámuel gordonkáján, majd a Mátyás király életterei című kiállítás megnyitója mellett Kolozsvár legnagyobb szülöttjének 1458-as királlyá választásáról tart előadást Lupescu Radu történész.
A Kolozsvári Mátyás Napok rendezvénysorozatának gerincét a szombati nap programjai képezik. A Diákművelődési Házban délelőtt 11 órától a szervezők gazdag eseménysorral várják a felnőtteket és gyerekeket egyaránt, amelyek révén felelevenedik Mátyás király élete és uralkodása, ezáltal pedig a Magyar Királyság virágkora. Jelen lesz harminc fős várnépével a Kolozsvári Magyar Napok interaktív történelmi gyermekfoglalkozásainak közkedvelt vendége, a szigethalmi Emese Park. Lesz továbbá táncház ifjaknak és véneknek, és azt megelőzően mindenki számára élményt tartogat a Benedek Elek meséje nyomán rendezett Az aranyszőrű bárány című táncjáték, az Udvarhelyi Táncműhely előadásában. Ugyanitt Pennaforgatók Mátyás király mesebirodalmában címmel kiállítás nyílik a kortárs magyar illusztrátorok fiatal generációjának munkáiból, Marosán Csaba színművész pedig Mátyás király udvarában jártam címmel tart előadást.
Délután 17 órától hangverseny lesz a Farkas utcai református templomban a Csíkszeredai Fesztiválkórus reneszánsz kórusműveiből, majd 18 órától fáklyás felvonulás indul Mátyás király szülőházához, a főtéri szoborcsoport érintésével. 575 fáklyával, középkori viseletbe öltözött népes udvartartás kíséretében, dobpergés és dudaszó mellett vonulhatunk végig Kolozsvár belvárosán, a nagy király 575. születésnapját ünnepelve.
Bordos László Zsolt monumentális épületvetítésével egyszer már lenyűgözte a kolozsvári közönséget, ezúttal Mátyás király szülőházára álmodott meg egy háromdimenziós animációt – a Kolozsvári Magyar Napokon tavalyelőtt látott épületvetítése alapján ismét maradandó élményre számíthatunk. A szombati estét a Musica Historica régizene együttes koncertje és az Amaryllis együttes reneszánsz tánca zárja.
Február 25-én, vasárnap a Kolozsvári Mátyás Napok eddigi kiadásainak hagyományát folytatva istentiszteletet tartanak, ezúttal a törökvágási református templomban. 17 órától a sétatéri Kaszinóban régi zenei koncertekkel és reneszánsz táncbemutatóval zárul a programsorozat, amely egyben a Mátyás-emlékév kolozsvári nyitányát is jelenti – folytatása következik az augusztusi Kolozsvári Magyar Napokon. Vivat Mathias!
A rendezvény részletes programja:
2018. február 23., péntek
Hunyadi Mátyás Díszterem avató ünnepsége
18 óra – Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvári Kar (Tordai út 4. sz.). Kodály Zoltán szólószonátájának első tételét Kostyák Előd szólaltatja meg Brassai Sámuel gordonkáján. Lupescu Radu: Hunyadi Mátyás királlyá választása
Mátyás király életterei című kiállítás megnyitója az egyetem előcsarnokában. Reneszánsz táncokat mutat be az Amaryllis együttes
2018. február 24., szombat
Kalandok Mátyás táborában
12–16 óra – Diákház, Transilvania-terem, első emelet (Lucian Blaga/Szent György tér)
Interaktív utazó kiállítás Mátyás király korának megismerésére
Az aranyszőrű bárány – táncjáték Benedek Elek meséje nyomán
11 óra – Diákház nagyterme (Lucian Blaga/Szent György tér)
Előadja: Udvarhelyi Táncműhely, művészeti vezető: Orendi István
Rendező: Nagy Kopeczky Kálmán, koreográfus: Horváth Tas
Az előadás végén a Diákház előcsarnokában: Pennaforgatók Mátyás király mesebirodalmában
Illusztrációs kiállítás megnyitója. Kortárs romániai magyar illusztrátorok fiatal generációjának seregszemléje. Kurátor: Szabó Zelmira, a kiállítást méltatja: Németh Júlia műkritikus
Táncház ifjaknak és véneknek a Diákház előcsarnokában
Vezető: Both József és Both Zsuzsa, zenél a Harmadik zenekar
Mátyás király udvarában jártam – Marosán Csaba előadása
14 óra – Diákház, Transilvania-terem, első emelet (Lucian Blaga/Szent György tér)
Mesemozi: Mátyás, az igazságos (magyar mesefilm, 1985, 65 perc)
16 óra – Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvári Kar
(Tordai út 4. sz.), Hunyadi Mátyás Díszterem
Énekben dícsérni – Csíkiak követségben Kolozsváron
17 óra – Farkas utcai református templom
A Csíkszeredai Fesztiválkórus hangversenye. Műsoron reneszánsz kórusművek és szemelvények az 1636-ban Gyulafehérváron I. Rákóczi György fejedelem udvarában kiadott Öreg Graduálból. Karnagy: Ványolós András és Szabó András.
Mátyás-menet. Zenés-fáklyás felvonulás korabeli viseletben, 575 fáklyával a Farkas utcai templomtól Mátyás király szülőházáig a szigethalmi Emese Park közreműködésével
18 óra - Fáklyagyújtás a Farkas utcai református templom előtt. Útvonal: Farkas utca–Főtér–Mátyás király szülőháza
Háromdimenziós épületvetítés Mátyás király szülőházár. Bordos László Zsolt, Bordos.Artworks 3D
És a korona fejére szálla – a Hunyadiak korának zenés emlékezete
A budapesti Musica Historica régizene együttes koncertje
19.30 óra – Mátyás király szülőháza
Művészeti vezető: Csörsz Rumen István
Előadás után reneszánsz táncház az Amaryllis és a Musica Historica együttesek vezetésével.
2018. február 25., vasárnap
Harang szól
10 óra – Törökvágási református egyházközség temploma
Ünnepi istentisztelet, igét hirdet Bibza Gábor esperes
Fuvolaszonátákat szólaltat meg Kiss Jolán és Fehér Zselyke
Születésnapok a Mátyás Napokon
17 óra – Sétatéri Kaszinó
Amaryllis táncegyüttes Szabó Anikó vezetésével (1993, Mátyás király szülőháza)
Fonte di Gioia barokkzene-együttes Dénes Csongor vezetésével (2008, Bánffy-palota)
UniCante egyetemi kórus Fekete Miklós vezetésével (2010, Bocskai István szülőháza)
A koncert és reneszánsz táncbemutató házigazdája Benkő Judit, a Kolozsvári Rádió magyar adásának szerkesztője. Az előadást közvetíti a Kolozsvári Rádió.