Török Emőke kolozsvári turisztikai szakember megállapította: bár elsősorban a vakációs jegyeknek köszönhetően egyre növekvő tendenciát mutat a hazai turizmus iránti érdeklődés, az infrastruktúra hiánya vagy rossz állapota miatt Erdélynek még mindig nem sikerül tömegeket vonzania.
– Két autóbusznyi turista esetében nem beszélhetünk tömegturizmusról, márpedig a szakmámban az abszolút számok igen nagy jelentőséggel bírnak – jelentette ki. Hozzátette: a külföldi turisták értetlenül szembesülnek azzal, milyen drágák a romániai turisztikai szolgáltatások. Ezt a tényt a szakember annak tudja be, hogy a hazai vendéglátóipari befektetők rövid távú terveket szőnek, a pénzügyi és törvénykezési bizonytalanság miatt azt akarják, befektetésük minél hamarabb megtérüljön. Ezen kívül, mondta, a vendéglátók szinte kizárólag csak a nyári szezonra összpontosítanak.
A szakember megítélése szerint a közintézmények alkalmazottainak járó vakációs jegyek tömegeket mozgatnak meg, ám a belföldön üdülők elsősorban a relaxációs célállomásokat részesítik előnyben, a kulturális látványosságok meglátogatása, művelődési jellegű körutak igénylése nemigen jellemző.
Török Emőke közölte, hogy 2017-hez képest elsősorban a vakációs jegyeknek köszönhetően 300 százalékkal növekedett a turisztikai iparág. Ami az Erdélybe áramló látogatókat illeti a szakember közölte: a legtöbb turista az anyaországból érkezik. – A németországi utazni vágyókat a szászvidékkel próbáljuk meghódítani, ám a vonzerő korántsem jelentős. Erdélyt valóban a kulturális értékei miatt látogatják a külföldiek, ám két autóbusznyi turista nem azt jelenti, hogy fellendül az iparág – fogalmazott.
Kovács Zsolt művészettörténész, egyetemi oktató elmondta: az utóbbi években jelentősen javult a műemlékek állaga, a restaurálási munkálatok sok helyen jó eredménnyel jártak, ami vonzó célpontot jelent a belföldi és külföldi turisták számára. – Jól lehet hasznosítani a felújított műemlékeinket – jegyezte meg.
Ugyanakkor Molnár-Kovács Zsolt régész példával illusztrálta, milyen is azm amikor kiaknázzák a lehetőségeket. – Szatmár megyében kulturális turisztikai útvonalat ajánlanak a látogatóknak, a népszerűsítő anyagok pedig jó minőségűek, vonzóvá teszik a helyszíneket a turisták számára. A templomok bemutatása jól szervezett, a turistát olyan helyekre csalogatják, amelyekről korábban sohasem hallott – fogalmazott.
Valamennyien egyetértettek abban, hogy az infrastruktúra hiánya vagy rossz állapota a legnagyobb akadály a tömegturizmus fellendítésében.