Farkas András elárulta a kulcsszavakat a fiatalok motiválására
A kolozsvári vagy az Erdély fővárosában élő fiatalok érdeklődési körével, valamint az erre kivetített programokkal kapcsolatban összetett képet rajzolt körül csütörtökön Farkas András, Farkas Paula, illetve Danguly Csongor. A PONT Csoport alapítója és stratégiai igazgatója, a Magyar Ifjúsági Központ programkoordinátora és a Kreatív Kolozsvár egyik szakmentora az utóbbi időszakban a fiatalok számára szervezett programokról, a tinik és huszonévesek érdeklődési körének és értékrendjének projektek és programok formájába történő megjelenítéséről beszélt. Ugyanakkor arról is szóltak a sajtó képviselőinek, hogy a különböző képzéseknek, táboroknak, agytágítóknak, műhelyeknek milyen szerepe van a tudásfejlesztésben, a kompetenciák bővítésében, a konkrét üzleti modellekben vagy a fiatalok által beindított vállalkozásokban.
Applikált, informatizált, perszonalizált
Farkas András, a K Plusz tehetséggondozó keretprogram koordinátora elmondta: az elmúlt időszakban a fiatalok vállalkozási tehetségének kamatoztatásával, a képzések, az agytágítók és a műhelyek formátumának újragondolásával, a helyszínváltással, a gyakorlatias, az applikált, az informatizált és a perszonalizált tudás formába öntésével is foglalkoztak. Voltak vállalkozásfejlesztéssel, a kultúra Kolozsvár fejlődésében betöltött szerepének kidomborításával kapcsolatos előadások, zajlott az F2F. Utóbbi, azaz a Fiatalok a fiatalokért mentorprogram keretében több csapat is szakmai zsűri előtt mutatta be üzleti ötletét, a győztes pedig kétezer eurós támogatásban részesült.
– Folyamatosan adaptálnunk kell a kommunikációs csatornáinkat, amelyeken megszólítjuk a fiatalokat. Most például összevont WhatsApp-csoportok és közösségek létrehozásán dolgozunk, a jövő heti szezonnyitó rendezvényünket ezeken is népszerűsítjük – mondta Farkas András.
A szezonnyitó rendezvényen a nyolcvan nap után még mindig nem eléggé ismert GDPR (General Data Protection Regulation, azaz Általános Adatvédelmi Szabályozás) témakörét boncolgatják a szakemberek, lévén, hogy sokak még csak felületesen sajátították el az ezzel kapcsolatos ismereteket, a szabályozás megszegéséért viszont jelentős büntetést róhat ki a szakhatóság.
– Nyitunk a licisek felé is, próbáljuk arra is serkenteni őket, hogy vállalkozással kapcsolatos ötletekkel rukkoljanak elő. Idén hihetetlen mennyiségű pénz érkezik az EU-ból, ezért valósággal lasszóval fogják keresni az életképes üzleti ötleteket és vállalkozásokat – szögezte le a szakember.
Próbáld meg, de ne egyedül!
Farkas Andrást arról faggattuk, szerinte melyek azok a kulcsszavak, amelyekkel beindítható a fiatalok fantáziája. – Az egyik mindenképpen a Próbáld meg! felhívás. Ne ülj tétlenül, ha ötleted, elképzelésed van, gyere, és mondd el. Ha nincs, akkor gyere hozzánk ihletért. A másik az, hogy ne próbálkozz egyedül. Gyűjts magad köré barátokat, ismerősöket, iskolatársakat, őket is aktivizáld. Azt tapasztaltuk, akár üzleti ötlet kapcsán, a csapatmunka sokkal nagyobb túlélési esélyt biztosít, hisz a tagok bátorítják, támogatják egymást – jegyezte meg Farkas András.
A szakember a sajtó értésére adta: valójában lendület- és ötletmenedzsmenttel foglalkoznak, a „kolozsvári buborékban” a környezet sokrétűen stimulálja a fiatalokat, feladatuk ezek mederbe terelése és kiteljesítése.
Farkas Paula, a Magyar Ifjúsági Központ programkoordinátora arról számolt be az újságíróknak, hogy tavaly elsősorban a munkaerőpiacon történő elhelyezkedésben, az úgynevezett énmárkázásban nyújtottak segítséget a fiataloknak, de szakemberek bevonásával jogi előadásokat is tartottak. – Táborokat, vezetőképzést szerveztünk, igyekszünk több megoldással is felkelteni a fiatalok figyelmét – mondta.
Danguly Csongor pénzügyi szakértő, a kolozsvári RMKT alelnöke többek között az F2F (Fiatalok a fiatalokért) első vállalkozói mentorprogramjában vállalt szerepet. A Pertient Business Solutions alapítója elmondta: öröm volt megtapasztalni, mennyi kreativitás és ötlet rejlik a fiatalokban.
(Borítókép: Facebook)