Kolozsváron a Miatyánk- és az Összetartozás-harang

Adorjáni Dezső Zoltán: az egyház szerepe a közszolgálat

Kolozsváron a Miatyánk- és  az Összetartozás-harang
Felszentelték tegnap délután a kolozsvári evangélikus-lutheránus egyházközséget szolgáló Miatyánk- és Összetartozás-harangot, amelyek a székelyudvarhelyi Lázár Imre mester munkáját dicsérik. A két új harang megöntése része a több éve zajló, átfogó templomrestaurálási munkálatoknak, a harangok hangját csak a munkálatok befejezése után hallhatjuk. Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus püspök igehirdetésében kifejtette: az első világháborúban elvitték a templom két harangját, így ezek az új harangok több mint százéves hiányt pótolnak. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pedig azt kívánta, mindig éljenek Erdélyben, Kolozsváron magyar emberek, akik a harang szavára felemelik a fejüket. Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője úgy vélte, a harang a hithez és a közösséghez való ragaszkodásunkat hirdeti. Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja pedig a maradandóság és az állandóság jelképének nevezte a harangokat.

Az evangélikus-lutheránus püspökség belső udvarán összegyűlt közösségnek Fehér Attila lelkész-főtanácsos elmondta: a harangszenteléssel többéves álom vált valóra. – A kisebbik, 37 kilogrammos harang a Miatyánk, a nagyobbik, 210 kilogrammos harang pedig az Összetartozás nevet viseli. A kisebbik harang arra int, nem kell nagynak lennünk ahhoz, hogy Istenhez forduljunk imával. A nagyobbik harang pedig azt üzeni, a sok megpróbáltatás után sem törtünk szét, megmaradtunk a kereszténység és a magyarság nagy családjában – fogalmazott Fehér Attila lelkész, főtanácsos. 

– A mai harangszentelés nagy ünnep és nagy öröm. Több mint százéves hiányt pótolnak, mivel az első világháborúban a három harangból kettőt elvittek. A kolozsvári evangélikus-lutheránus templom felújítási munkálatainak végeztével már három harang szól majd az „insula lutherana claudiopolitana” területén – mondta Adorjáni Dezső Zoltán evangélikus-lutheránus püspök. – A hit és a vallás nem magánügy, mert az egyház szerepe a közszolgálat. A nyilvános vonást erősíti a harang szava, amely szolgálatra hív, ugyanakkor az élet kifejezése is egyben. Szóljanak a harangjaink továbbra is Kolozsváron, mert ez jelzi az élet rendjét, ritmusát. A harang zenébe öntött igehirdetés. De hogy ebben a városban lesz-e élet, az nem a harangokon, hanem rajtunk múlik – tette hozzá a püspök.

Szabadtéri ünnepség keretében szentelték fel az új harangokat / fotó: Rohonyi D. Iván
 
Öt evangélikus lelkész – Adorjáni Dezső Zoltán, Benkő Tímea, Fehér Attila, Boldizsár Beáta és Fejér Olivér – áldása után Kelemen Hunor RMDSZ-elnök kifejtette: ahol a harang szól, ott az élet és a jövő jut eszünkbe. – A harang hozzátartozik a keresztény ember identitásához. A mi identitásunknak is részét képezik a keresztény gyökerek. Amikor megszólalnak a harangok, mindannyian közelebb kerülünk Istenhez. Ha szól a harang, könnyebb előre nézni. Ezek a harangok szolgálni fognak, emlékeztetnek. Legyenek mindig olyan magyar emberek Kolozsváron, akik a harang szavára felemelik a fejüket – mutatott rá beszédében Kelemen Hunor.
– A harang a templom dobbanó szíve. A harang mindig velünk volt, évszázadok óta. A harang a hithez és a közösséghez való ragaszkodásunkat hirdeti – közölte Brendus Réka, a magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikai államtitkárságának főosztályvezetője, aki beszédében jelképesen két testvérnek nevezte a Miatyánkot és az Összetartozást.

– A harang a maradandóság és az állandóság jelképe, amely több évezrede szolgálja az embert. Ha halljuk a harangot, tekintsünk felfelé. A keresztény népek kincse a harang, amely a hit és a hősiesség diadalát hirdeti a nándorfehérvári győzelem óta. Ez a két új harang most Kolozsvárra költözött, a nemzeti összetartozás évében. Váljon a mindennapjaink élményévé a megkondulásuk – mondta Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja.
 
Zárszavában Adorjáni Dezső Zoltán köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták a két harang megöntését, továbbá köszönetet mondott a közelben levő római katolikus és az unitárius egyháznak, hogy a templom restaurálása óta az evangélikusokért és evangélikusoknak is szól a két erdélyi történelmi egyház harangja.