A Misztótfalusi-féle szakácskönyv ihlette egyes cégek ajánlatát
Hiánypótló kiadványt mutattak be csütörtökön a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal égisze alatt működő Ifjúsági Központ (Szentegyház / Iuliu Maniu utca 1. szám) korszerű kiállítótermében a kolozsvári szállodaipari és vendéglátó ágazat érdekképviseleti szervezetének (Horeca) képviselői: Kolozsvár kulturális és gasztronómiai térképét, amely – hónapokra lebontva – a kincses városban sorra kerülő legjelentősebb rendezvények, események és szabadidős tevékenységek listáját tartalmazza.
A térkép, amely román, magyar és angol nyelven jelent meg, tartalmazza a legfontosabb turisztikai és helytörténeti látványosságokat (templomok, szobrok, múzeumok, hidak, parkok, temetők), illetve az azok közelében található szállodákat, vendéglőket, kávézókat, cukrászdákat, bisztrókat, éttermeket, kocsmákat, önkiszolgálókat – természetesen csak azokat, amelyek tagjai a kiadó, azaz a Horeca szervezetnek.
Ezenkívül a térkép különböző tematikus útvonalakat ajánl, amelyek során a város történelméhez tartozó látványosságok mellett a látogató kisebb bevásárló körúton vehet részt. Ilyen például az úgynevezett hattyú-útvonal, amely a Jókai (Napoca) utca 16. szám alatt található Quadro Galériánál kezdődik, a Bob utcai görögkatolikus templommal folytatódik (itt tekinthetők meg a hattyúk szimbólumai), magába foglalja a Redut épületét, amelyben az Erdélyi Néprajzi Múzeum működik, s útközben a látogató megpihenhet kínai ételt fogyasztani a Shanghai étteremben, vagy sertésbordát rendelhet cseresznyeszósszal és szarvasgombás krumplipürével a Zokogó majomban.
Egy másik lehetőség, a pelikánútvonal során a nyomtatott térképen szereplő QR-kód beolvasásával megnyíló Google-térkép segítségével a Bánffy-palotától indítják a turistákat, majd elkalauzolják őket a Szent Mihály-templomba (a kiadó szerint itt pelikánmotívumok, illetve -szimbólumok is találhatók), majd a Marty és a Via vendéglő érintésével a piarista templomig vezetik őket.
A kolozsvári városházától kapott 10 ezer lejes finanszírozásból ugyanannyi román, magyar és angol térkép összeállítására, megszerkesztésére és kinyomtatására, illetve az online felület létrehozására és tartalommal való feltöltésére futotta. A kiadó képviselői elismerték: a magyar változat tökéletesítésére nem volt idő, ezért a következő időszakban szakemberek bevonásával korrigálják az elírásokat, hibákat.
Az eseményen jelen lévő Lukács József történész, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Egyetemtörténeti Múzeumának tudományos munkatársa a kiadvánnyal kapcsolatban lapunknak elmondta: a kiadó konzulens minőségében vette fel vele a kapcsolatot.
– Elégtétel számomra, hogy az általam román nyelven megjelentetett Povestea „oraşului-comoară” című kötet ihlette a térkép összeállítóit. Ugyanakkor a vendéglátóipari egységek hagyományos kolozsvári kulináris ajánlatának alapját a szintén az általam kiadott Misztótfalusi-féle szakácskönyv román változata képezte – mondta a történész a Szabadságnak. A vele készült teljes videóinterjú ide kattintva tekinthető meg.