Rendőr-főfelügyelőt az on-line fizetések veszélyeiről kérdeztük
Emellett a bevásárlóközpontokhoz történő eljutással járó papírmunka, a saját felelősségre tett nyilatkozat kinyomtatása és kitöltése, valamint a főutakon lévő rendőrségi, csendőrségi és a katonaság által szervezett ellenőrzéseken való átjutás nehézségei miatt, egyre többen úgy döntenek, on-line rendelnek élelmiszert, sőt: sportfelszerelést, ruházati cikkeket és akár luxustárgyakat is a világháló segítségével vásárolnak, továbbá a közműveknek járó díjat is interneten fizetik sokan. Avornicului Mihály rendőr-főfelügyelőt, a BBTE adjunktusát az on-line fizetések veszélyeiről kérdeztük. Sokan mondják, a koronavírus-járvány miatt sohasem lesz már olyan az életünk, mint régen. Az idős személyek is alkalmazkodnak a megváltozott állapotokhoz: igyekeznek minél kevesebbet lakásukon kívül tartózkodni, hisz tudtában vannak a fertőzésveszélynek. Ráadásul több közüzem és szolgáltató ügyfélfogadási irodája bezárt vagy csökkentett programmal tart nyitva, a 65 év fölöttieknek pedig 11-13 óra között nem mindig jut idejük a gáz-, víz-, villany- és kábeltévé-számlát kifizetni. Közülük is többen áttértek az online fizetésre, megtanulták az internetes banki átutalás fortélyait, érvényesítették a meglévő, eddig viszont nem használt debit- vagy kreditkártyájukat, elsajátították a PIN-kód használatát, tudják mi az a CVV/CVC-szám, ismerik az SMS-üzenetben a mobiltelefonokra küldött biztonsági kód használati módját, tudják, melyik mezőbe kell beírniuk.
Valamivel nehezebbnek bizonyul ugyan a villanyszámlákon lévő ATM-, illetve az ügyfélkód megtalálása és leolvasása, de az úgynevezett változó szimbólum (simbol variabil) fellelése és az internetes banking platformon a megfelelő mezőbe történő beírása sem egyszerű művelet, ám sokan már ezekkel is elboldogulnak.
Tekintettel a megváltozott helyzetre, az internetes rendelés és fizetés veszélyeire való rávilágítás szükségességére, arra kértük Avornicului Mihály rendőr-főfelügyelőt, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) egyetemi adjunktusát, térjen ki a téma néhány vonatkozására.
Létezik száz százalékos biztonság?
Az informatikai szakember szerint az információs biztonsági tudatosság legfontosabb megállapítása a következő: a világhálón végrehajtott műveletek esetében nincs teljes biztonság.
A szakirányú végzettséggel rendelkező és a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség kriminalisztikai osztályán dolgozó rendőr-főfelügyelő ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy magánemberek esetében egy bizonyos biztonsági szint elérése után egy bűnöző számára egyszerűen nem éri meg „erőltetni a dolgot”. A hekker látván, hogy a személy többlépcsős ellenőrzési megoldásokkal biztosította be magát, egyszerűen feladja és más áldozat után néz. A csaló elsősorban olyanokat szemel ki magának, akik kevésbé tudatos felhasználók és biztonsági hézagokkal végzik internetes pénzügyi ügyleteiket.
Melyek a visszaélések típusai?
A csalók „eledele” az információ, s ennek megszerzése érdekében rengeteg időt és energiát áldoznak fel. A szakember által felsorolt kártékony számítástechnikai tevékenység között szerepel a fizikai, a hardveres és a szoftveres támadás, valamint a felhasználók manipulációja.
A szakember szerint az okos televíziós készülék képes például wifi, úgynevezett direct wifi, bluetooth és a Miracast-kapcsolat létesítésére, ezek pedig támadható és feltörhető technológiák.
Hogyan tudunk védekezni?
Avornicului Mihály szerint elsősorban a hálózatra csatlakozott eszközök fellelésére van szükség, aztán pedig, amennyiben olyan informatikai berendezést találunk, amely nem a miénk, azonnal tiltsuk le.
Figyelmeztet: nagyon körültekintően, alaposan nézzük meg, milyen weboldalakon rendelünk, milyen email üzenetekben érkezett hivatkozásokra (linkekre) kattintunk rá, ezek hamis webhelyekre vihetnek, amelyek potenciális veszélyt jelenthetnek.
Rendőr-főfelügyelő: legyünk körültekintőek, óvatosak az internetes fizetés során (A szerző felvétele)
Az egyetemi adjunktus óvva kéri az internetezőket, mindig legyenek figyelmesek, milyen URL (webcím) jelenik meg a böngészőjük alsó részén, amikor egy hivatkozás fölé helyezzük az egérkurzort. Ez ugyanis az a webhely, ahova a link mutat, s egyáltalán nem mindegy, milyen webhelyre visz majd.
Bízhatunk-e az online fizetésben, bankolásban?
Tény, hogy az internetes vásárlások vonatkozásában a csalók előre elkészített weboldalak segítségével végzik tevékenységüket. A hamis webáruház egyelten valós termékkel sem rendelkezik, célja a felhasználó adatainak begyűjtése és a folyószámlájának vagy internetes fizetés-felületének a pénztől való kiürítése.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a visszaélés egyik jele, hogy a bankszámlánkon kisebb értékű tranzakciókat találunk, amelyekről tudjuk, hogy nem mi kezdeményeztük.
Nagyon ügyeljünk arra, kinek, milyen adatainkat adjunk meg!
Óvva intett az email alapú támadások elkerülésére is. Tapasztalata szerint ugyanis gyakran fordul elő, hogy a feladó hamis személy.