Erősítik a helyi közösséget, odavonzzák a turistákat

A tizenkét Kolozs megyei községet tömörítő kistérségének arculatépítését célzó projekt koordinálásával a Kolozsvári Helyi Márkanevek Központja (CLIMB) foglalkozik. Az általuk létrehozott Plaiuri Noi/Új tájak elnevezésű közösségi oldal már létezik, itt teszik közzé az olyan újdonságokat, mint például a Dés fele vezető úton megnyílt új vendéglőt, a Bonchidai Bánffy-kastélyban április 7-én megszervezendő nyílt napot vagy az Electric Castle fesztivál programját.
– Olyan térségről van szó, ahol a Bánffyak és más nemesi családok rendelkeztek egykor kastéllyal, lávakőből készült házak és gyönyörű tisztások vannak, ahol ritka pillangófajtákat, nádféléket találhatunk, és amelyek kisebb erdélyi-deltát képeznek. Ezenkívül olyan civil szervezetek tevékenykednek itt, akik tovább viszik a népviselet és a néptánc hagyományát. De a kisvállalkozók és városról kiköltözött művészek is felfedezték már ezt a térséget – nyilatkozták a kezdeményezők.
Az ötletgazdák szerint a munkájuk legnehezebb része, hogy meggyőzzék az embereket: a közös erőfeszítéssel végzett kezdeményezésnek eredménye is lesz. Ezért tájékoztató karavánokat szerveztek az érintett közösségekben, elbeszélgettek a helyi eseményszervezőkkel, a védett természeti övezetekkel foglalkozó szakemberekkel, polgármesterekkel és állami hatóságok képviselőivel.
A kezdeményezés ötletgazdái szerint el kell érni, hogy a kisrégiót felfedezzék a tehetősebb, helyi specifikumok iránt érdeklődők, akiket érdekes eseményekkel lehet odavonzani. Az odalátogatók így eltölthetnek egy-egy napot, szórakoznak, pihennek, és egyúttal a helyi közösséget is támogatják, hiszen a vendégek őstermelőktől vásárolhatnak. A létrehozott közösségi oldal nemcsak kommunikációs és népszerűsítő platform lesz, hanem népszerűsíti a környéken zajló eseményeket is.
– Rájöttünk, hogy a márkanév kidolgozása mellett vidékfejlesztés is vár ránk. Ezért bakancsos marketing szakemberekként tekintünk magunkra. A végére hagytuk a márkaépítés folyamatának kreatív részét: a stratégiát, a nevet, a szlogent és a logót. De ezt sem hagyjuk figyelmen kívül. A térség múltját és különösen a jövőjét figyelembe véve dolgozzuk ki a megfelelő arculati elemet, és Kolozsvár közelsége, fejlődésének térségre gyakorolt hatása sem elhanyagolható – állítják a CLIMB munkatársai.
A projektet az Országos Vidékfejlesztési Alapból finanszírozzák a Helyi örökség értékesítése és a helyi identitás megerősítése elnevezésű pályázati kiírás keretében. A projekt kivitelezési időtartama 11 hónap, ami idén nyár végén jár le.