Az RMDSZ elnöke az Antena3-nak nyilatkozva kedden kifejtette, hogy Donald Trump beiktatása után a dolgok megváltoznak. „A személyes szimpátiák és barátságok számítani fognak ugyan, de a Trump-kormányzat döntéseiben Amerika érdekei lesznek az elsők. Ez érvényes a kereskedelmi kapcsolatokra, Európa és az Egyesült Államok kapcsolatára, az Egyesült Államok ázsiai, csendes-óceáni és közel-keleti érdekeire, de az Oroszország és Ukrajna közötti háborúra is” - idézi a politikust összefoglalójában az Agerpres.
Kelemen Hunor meggyőződését fejezte ki, hogy Trump csapata uralni fogja az amerikai külpolitikát és a kereskedelempolitikát is, ami az előző mandátumban nem történt meg. A politikus szerint a kérdés az, hogy vajon az EU készen áll-e a partnerségre az új vezetésű Egyesült Államokkal. „Kérdés, az EU (...) tudja-e, miként kell meggyőzni az amerikai kormányt arról, hogy az Egyesült Államok és az EU kapcsolatának rendkívül fontosnak kell lennie, mert együtt erősebbek leszünk” - magyarázta. Hozzátette, hogy ha erre az EU nem áll készen, azzal valamennyi tagállam veszít, mert sem Trump elnök, sem az amerikai kormányzat nem fogja megvárni az Unió terveinek elkészültét.
Kelemen szerint Donald Trump a bevándorlás, a gazdaság, a vámok és a biztonsági kérdések terén is az amerikai érdekeket fogja előtérbe helyezni. Ez pedig érinteni fogja Európa versenyképességét, energiaellátását, a vámok miatt a kereskedelmét, az atlanti kapcsolatokat és a kontinens biztonságát. „Előrelátható volt, hogy Trump védelmi beruházásokat fog követelni, (...) mert már az első mandátumában is ezt mondta. Európának pénzzel kell hozzájárulnia ahhoz, hogy az Egyesült Államok szavatolja a kontinens biztonságát, mert senki nem állította, hogy míg a világ, az amerikai védelem ingyenes lesz” - jelentette ki, hozzátéve, hogy becslése szerint az EU-tagállamainak a GDP 2,3-2,5 százalékára kellene növelniük a védelmi kiadásaikat.
Arra a kérdésre, hogy milyen szerepet játszhat a magyar miniszterelnök az EU és Donald Trump kapcsolatában, Kelemen Hunor kijelentette: Orbán Viktornak „van egy víziója az EU jövőjéről”, és bizonyos mértékig számítani fog az amerikai elnökkel fenntartott jó viszonya, de senki nem várhatja el, hogy egyedül oldja meg az EU problémáit. „Az uniós vezetőknek tisztában kell lenniük azzal, hogy csak a Trump-kormányzattal és az Egyesült Államokkal való partnerségben tudunk kilábalni ebből a versenyképességi válságból. Egyedül nem fogjuk megoldani Oroszország Ukrajna elleni háborújának problémáját sem” - jelentette ki az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor szerint az EU-nak készen kell állnia a partnerségre az új amerikai kormányzattal
Kelemen Hunor szerint Donald Trump amerikai elnök a második mandátumában erősebb lesz, mint az elsőben, és kérdés, hogy készen áll-e a partnerségre az Európai Unió az új amerikai kormányzattal, mert ha nem, akkor az összes tagállam veszíteni fog.