Jóváhagyták Roxana Mînzatu jelölését az alelnöki és a biztosi tisztségbe

Jóváhagyták az Európai Parlament frakciói mind a hét, még megfontolás alatt álló uniós biztosjelöltet - köztük a román Roxana Mînzatu és a magyar Várhelyi Olivér kinevezését - és ezzel véget vetett az EU politikai frakciói között hetek óta tartó patthelyzetnek a jövőbeli bizottság összetételét illetően – írja a Politico.

Marcel Ciolacu kormányfő Facebook-bejegyzésében úgy fogalmazott: “Roxana Mînzatu kinevezése az Európai Bizottság alelnöki tisztségébe, illetve egy jelentős portfólióért (emberi jogokért, oktatásért, képességekért, felkészülésért) felelő európai biztosi tisztségbe újabb fontos lépés az ország európai uniós ismertségének növelésére”. 

Hozzátette: sajnálatos módon egyes politikusok megfeledkeztek arról, hogy Brüsszelben “mindannyian romániaiak vagyunk”, és ideológiáinktól függetlenül Romániáért kell küzdenünk, ezért kampányérdekből megpróbálták akadályozni ezt a jelölést. Ciolacu gratulált az új európai biztosnak, megjegyezte, Roxana Mînzatu tökéletes szakember, Románia büszke lehet majd rá. 

A román szociáldemokraták jelöltjének a meghallgatás során a munkavállalói jogokról és az Erasmus-programról kellett magyarázkodnia, illetve brassói házának illegális bővítéséről is.

Az Európai Néppárt (EPP) álláspontja szerint “lehetőséget akartak adni Roxana Mînzatunak, hogy nyilvánosan magyarázatot adjon arra, miért bővítette ki illegálisan a házát, ugyanakkor továbbra is aggódnak amiatt, hogy a jelölt azért még bajba kerülhet emiatt Romániában” – írja a Hotnews.

Az Euronews értesülései szerint bár a biztosok személyében nem történt változás, egyéb módosításokra sor került a pártok megegyezése alapján. Ezek egyike érinti Várhelyi Olivér megbízatását is, az ő portfólióját szűkítik. Ugyan az egészségügyi és állatjóléti terület nála marad, elveszik tőle a reprodukciós jogokat, a HERA (Egészségügyi vészhelyzetre való felkészültség és reagálás) program felügyeletét és az egészségügyi válságkezelést, utóbbi a világjárványok esetén lehet fontos. Ezek azok a területek, amelyekkel kapcsolatban bizottsági meghallgatását követően különösen sok kritikát kapott Várhelyi Olivér.

Az Európai Parlament november 27-én, a strasbourgi plenáris ülésen szavaz az új Európai Bizottság összetételéről, és az új uniós végrehajtó testület, amelyet továbbra is Ursula von der Leyen vezet, december 1-jén lép hivatalba.

Az Európai Parlament frakciói több mint egy hete halogatták a döntést a hét biztosjelöltről, végül szerda este megszületett a megállapodás. A kommentárok szerint a halogatást az Európai Néppárt és a baloldal ellentéte okozta, a felek az olasz Raffaele Fitto és a spanyol Teresa Ribera jelölésében nem tudtak megegyezni: a baloldalnak nem tetszett, hogy Fitto fontos pozícióhoz jut, a Néppárt pedig megkérdőjelezte Ribera alkalmasságát.