A témába vágó tegnapi gyorshírünk itt.
Hangsúlyozta, a kormány sem a gazdasági szféra képviselőivel, sem más illetékes állami intézménnyel nem egyeztetett a tervezett intézkedésről. Felszólította a kormányt, gondolja meg magát a rendelettel kapcsolatban, mivel az ilyen „elhamarkodott” intézkedéseket rendszerint az egyszerű emberek sínylik meg.
Az intézkedéseket az ellenzéki pártok is bírálták, mivel szerintük a kormány „kapzsisága” tönkreteszi a gazdaság legfontosabb ágait, megzavarja a szabad piacot, elriasztja a befektetőket és romba dönti a hitelezési rendszert.„Nem értem a kapzsisági adót”
– nyilatkozta Adrian Vasilescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) stratégiai főtanácsadója.
„A ROBOR szintjét az országban lejátszódó folyamatok határozzák meg. A ROBOR egy átlagkamat, amivel a bankok egymás között dolgoznak. Mindenkinek, aki hitelt vesz fel, havonta egy bizonyos kamatot kell fizetnie, amihez hozzáadódik a ROBOR. Ha a bankok maguk határoznák meg a ROBOR-t, akkor az állam azt mondhatná: te, bank, kapzsi vagy, és én, az állam, az alkotmányban garantált jogommal élve, megadózlak. De nem így történik. A ROBOR-t az országban zajló egyes folyamatok, elsősorban az infláció határozza meg. Amikor két és fél éven keresztül az infláció alacsony volt, a ROBOR nulla egész valami százalék volt. Amikor tavaly októberben az infláció emelkedni kezdett, amit amúgy az állami hatóságok okoztak, a ROBOR is növekedésnek indult, mert a ROBOR és az infláció a gazdaság sziámi ikrei” – magyarázata Vasilescu.