Az ENSZ 72. közgyűlésén részt vevő Klaus Johannis államfő felszólalásában hangsúlyozta: emberek tömegei szenvednek háborúk, vallási feszültségek, természeti katasztrófák miatt, a terrortámadások pedig tovább növelik a bizonytalanság érzését. A problémákra a nemzetközi jog alapján kell világszintű megoldást találni, és ebben nagy szerep hárul az Egyesült Nemzetek Szövetségére – fejtette ki. Úgy vélte, a bizonytalanság és a válsághelyzetek megelőzésének legjobb módszere a minőségi oktatás és a jólét megteremtése.
Klaus Johannis azt is megállapította, hogy Romániát jelenleg is foglalkoztatja a régió biztonsági helyzete. „Továbbra is tanúi vagyunk annak, hogy megszegik a nemzetközi jog előírásait, és az elhúzódó konfliktusok komoly veszélyt jelentenek a Fekete-tenger térségében” – hangsúlyozta. Szót ejtett Johannis arról is, hogy Románia számára megtiszteltetést jelentene, ha ismét hozzájárulhatna az ENSZ Biztonsági Tanácsának munkájához.
„Ha sikeresen pályázunk, és a 2020–2021-es mandátumban kapunk egy nem állandó helyet a Biztonsági Tanácsban, akkor Románia legfontosabb célkitűzése a békére való nevelés lesz” – nyilatkozta Johannis az ENSZ székházában tartott, Promoting peace for education. Making education for peace című rendezvényen, amelyet Románia szervezett. A közös jövő építésének alapját a nevelés képezi, a konfliktusok megelőzésének leghatékonyabb módja ugyanis az oktatás – összegezte az államfő.
„Megelőzhető a radikalizálódás, ha arra oktatjuk a gyerekeket, hogy tiszteljék a másságot, az emberi jogokat és méltóságot” – emelte ki Klaus Johannis. Mint mondta, támogatni kell a fiatalokat abban, hogy megismerjék a múltat és tanuljanak belőle, hogy toleránsak legyenek, hogy megértsék azt, hogy a sokféleség egy kincs, hogy harcoljanak a jogaikért, miközben tisztában vannak azzal, hogy másoknak is vannak jogaik – részletezte. Kifejtette: a békére való nevelésnek az iskolai alaptanterv természetes részét kell képeznie.
Az államelnök szerdán részt vett a HeForShe Impact Champions, a nemek közötti egyenlőséget támogató kezdeményezés jelentésének bemutatásán is, amelyhez Románia 2015-ben csatlakozott. Felszólalásában kifejtette, hogy
2020-ig a romániai közintézmények 70 százaléka foglalkoztat majd olyan munkatársakat, akik a nemek közötti egyenlőség kérdéskörének szakértői. Tájékoztatása szerint a közszférából mindmáig 1100 ember vett részt a nemek közötti egyenlőséget illető képzésen. Johannis elmondta továbbá, hogy novemberben az ő védnöksége alatt, a Frankofónia Nemzetközi Szervezetével együttműködve 80 ország 400 női üzletasszonyának részvételével szerveznek konferenciát a nőknek a gazdasági életben betöltött szerepéről.
Az államfő feleségével, Carmen Johannisszal szerdán részt vett a fogadáson is, amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke adott az ENSZ közgyűlésén részt vevő delegációk részére. Találkozott Antonio Guterres ENSZ-főtitkárral is, akit meghívott, tegyen látogatást Romániában. A főtitkár nyitottsággal fogadta a meghívást – írta közleményében az államelnöki hivatal.
A zsidó újév alkalmából megfogalmazott üzenetében Johannis kiemelte: „Románia nem felejti el a zsidó nép szenvedéseit, vállalja a múltat és tanul a történtekből.” Üzenetét Sergiu Nistor elnöki tanácsos adta át a bukaresti zsinagógában tartott szertartáson Aurel Vainernek, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetsége elnökének – írta az Agerpres.