Szombaton vehették birtokukba a szászfenesi magyar gyerekek az új osztálytermeket a volt szászfenesi római katolikus iskolában.
Szőcs Csaba római katolikus plébános köszöntötte az egykori katolikus iskola udvarán megjelenteket.- Nagy öröm számunkra ez a mai nap: mert össze tudtunk fogni, hiszen amikor katolikus elődeink megépítették ezt az iskolát, nagy áldozatot hoztak. A kommunista időben elvették, majd évtizedek múltán visszakaptuk az ingatlant. Az útkeresés évei után az épület ismét az oktatást és a közösséget szolgálja. Az egykori katolikus iskola ismét tanintézet lett, az egyház és a közösség szolgálatában áll - hangoztatta Szőcs Csaba szászfenesi római katolikus plébános, majd köszönetet mondott a szászfenesi polgármesteri hivatalnak és a Gheorghe Şincai Általános Iskolának, hogy nyitottak voltak az együttműködésre, illetve mindazoknak, akiknek köszönhetően ez megvalósult.
A gyerekek hamar birtokba vették a felújított épületet (Nagy-Hintós Diana felvétele)
Bogdan Pivariu szászfenesi polgármester közölte: az önkormányzat, a római katolikus egyház és az általános iskola közötti együttműködés létrejöttében nagy szerepe volt Fodor Norbert RMDSZ-es községi tanácsosnak, illetve Albert Zoltán alpolgármesternek.
– Együtt teszünk a közösségért, és fektetünk be az oktatásba. Továbbra is támogatni fogjuk az oktatást ebben a történelmi környezetben, ahol régen is iskola működött. Fejlődjön tehát közösségünk, és ne feledjük: együtt erősek vagyunk – mondta Bogdan Pivariu szászfenesi polgármester.
– A minőségi magyar nyelvű oktatás jár minden magyar anyanyelvű gyermeknek. Ennek a megteremtése szülőknek, a diákoknak, a pedagógusoknak egyaránt érdeke. Célunk a versenyképes tudás biztosítása és a magyar identitás megőrzése. Minden magyar gyerek járjon modern és biztonságos iskolába, óvodába. Ezért dolgozunk, és vannak eredményeink is – mondta Albert Zoltán szászfenesi RMDSZ-es alpolgármester.
Bevonulás az iskolába (Szász István Szilárd fotója)
– A pedagógus mindig örvend, ha iskola nyitja a meg kapuit, mert ez csak jót jelent. A szászfenesi közösség, amely részt vette ebben az iskolaépítésben, felfogta, hogy azért kell küzdeni, hogy a gyerekeknek jobb jövője legyen – fejtette ki Kerekes Adelhaida főtanfelügyelő-helyettes.– A plébános úrnak sikerült minket, a gyerekeket és a szüleiket, az iskolát és az önkormányzatot egy helyre összehozni. Kérem, a szülők ne felejtsék el, hogy az iskolai nevelés kevésbé ér célt, ha otthon nem folytatódik a gyermek nevelése. Legyenek tehát a szülők továbbra is mellettünk, az iskola mellett, és támogassák a magyar nyelvű oktatást – mondta Ilea-Bonda Violeta Ortensia, a szászfenesi Gheorghe Şincai Általános Iskola igazgatója.
Több mint 4 ezer magyar él Szászfenesen
– Hatalmas kaland részesei lettünk. Különös településen élünk, ahol minden a fiatalságról, az életről, a fejlődésről szól. Hálásak lehetünk, mert rengeteg a gyermek. A több mint 50 ezer lakosú községben több mint 4 ezer magyar él. A település régi iskolaépülete újjászületését ünnepeljük, és azt, hogy újra indult a magyar nyelvű elemi oktatás. 1996 óta nem volt magyar nyelvű oktatás Szászfenesen. A 2021-2022 tanévben kezdődött újra. A szászfenesi és a Kolozs megyei RMDSZ, a megyei tanfelügyelőség mellénk állt. A jelenlegi három osztály diákjainak a délutáni foglalkozást és a meleg ételt az Iskola Alapítvány támogatja, a magyar államtól pedig tanszertámogatást kapnak a gyerekek. Gratulálok a szülőknek, akik bevállalták, hogy ide adják a gyermekeiket. Az itt oktató tanítónők jó szakemberek, szívvel-lélekkel foglalkoznak a tanulókkal. A gyerekeknek nem kell órák hosszat utazniuk, hanem az idő alatt tanulhatnak, sportolhatnak, néptánc- és furulyaoktatásban vehetnek részt. Keressük a megoldást a bölcsődei és óvodai helyek száma bővítésére. Hogy milyen világban élünk, az nagy mértékben függ a templomtól, az iskolától, a családtól és tőlünk, akik itt lakunk. Legyen ez az iskola a nyitottság, a hit, a jó, a tudás és az emberség helye – mondta Rés Éva RMDSZ-es megyei tanácsos.
A második osztályos gyerekek tanítónője, Halmágyi Enikő kifejtette: három évvel ezelőtt nem is gondolt arra, hogy ilyen hatalmas munka valósul meg, amelyhez mindenki hozzátette a maga részét.
– Néha úgy tűnik, az iskola csak az értelmet fejleszti, a templom pedig valamiféle moralizáló lelkülettel próbál javítani valamit a világon. Ez a hely mutatja, milyen gyönyörűen fonódik össze a tanuló értelmének nevelése és érző lélekké formálódása. A nevelés lényege: a helyüket megálló, értelmes és Istenben bízó gyermekeket neveljünk. Az iskola gyümölcse annak, ami hosszú évekkel ezelőtt kezdődött: óvoda majd bölcsőde indult, most iskola indult. Az értelem és a szeretet összefonódásában érlelődött meg ez az új lehetőség – mondta Máté István szászfenesi református lelkipásztor.
Felújított épület várta a gyermekeket (Fotó: Nagy-Hintós Diana)
A Szabadságnak nyilatkozó szászfenesi szülők visszaemlékeztek arra, amikor a mostani második osztályosok kezdték az iskolát: kezdetben több szülő ígérte, hogy oda adja a gyermeket, de aztán másképp döntöttek. Az osztály – ha kisebb létszámmal is – azonban megalakult. A szülők nagyon örcendenek, hogy a szászfenesi magyar oktatási választották a kolozsvári helyett, büszkék a tanítónőkre, és szülőtársaikat arra buzdítják: bátran adják gyermekeiket a szászfenesi iskolába, mert jó kezekben vannak, a tanítónők nem csak oktatnak, hanem közösséget is építenek.
– Az épület a XIX. század második felében, az 1880-as években épült, és a római katolikus iskola működött benne az 1948-as államosításig. Az egyháztanácsi jegyzőkönyvek legalább fele részben iskolai témákról szól, mivel a vidéki plébániák egyháztanácsa egyúttal iskolaszék is volt: tanítókat szerződtetett, ügyeket tárgyalt. Az 1948-as államosításig az egyház valódi iskolafenntartó volt. 1948-ban az épületet államosították, majd a 2000-es évek közepén kormányhatározattal adták vissza az egyháznak. Volt, amikor krétagyár működött az épületben. A szászfenesi Gheorghe Şincai Általános Iskola néhány osztálya is itt volt. Aztán az új iskolába költöztették fel az osztályokat, most pedig a három magyar elemi osztály kap helyet – nyilatkozta a Szabadságnak Szőcs Csaba szászfenesi római katolikus plébános, amikor az iskolaépület történetéről kérdeztük.
(Borítókép: A kicsik rövid műsort adtak elő. Fotó: Szász István Szilárd)