Játékos demonstráció a polgármesteri hivatal előtt
Improvizált játszótérré változott szerda délelőtt a kolozsvári városháza előtti járda: a declic.ro petíciós portál és a civil közösség tagjai és szimpatizánsai ekképp hívták fel a polgármester figyelmét arra, hogy az iskolák udvarának megnyitására vonatkozó 2008-as rendelkezésnek jelenleg a kincses város két iskolájában tesznek eleget.
A városháza főépülete előtt szerdán gyermekek és felnőttek labdáztak, ugróiskoláztak, tollaslabdáztak és ugróköteleztek. Többen molinókat tartottak a kezükben, amelyeken „Vegyétek le a lakatokat az iskolák udvaráról!”, valamint „Az utca nem játszótér!” feliratok álltak. A sajtó képviselőinek jelenlétében a felnőttek és gyermekek több mint egy órán át játszótérként használták a járdát, a csendőrök pedig keskeny sávot különítettek el a járókelők számára.
Mindkét érintett fél a maga igazáért áll ki: egyrészt a szülők és az őket képviselő civil szervezetek, aktivisták évek óta kérik, hogy nyissák meg az iskolák udvarát tanítás után és vakációban, másrészt az oktatási intézmények vezetői rongálástól és sérüléstől tartanak, amelyekért őket vonná felelősségre a vezetőtanács vagy a rendőrség.
Idén a civil társadalom, az aktivisták több ízben megfogalmazott igényének eleget téve polgármesteri rendelkezéssel arra kötelezték a kolozsvári iskolák igazgatóit, hogy tanítás után és a vakációk idejére tegyék lehetővé a környékbeli fiatalok számára az udvar, a sportolásra alkalmas körbezárt terek vagy tornatermek használatát. A rendelkezést nem fogadták üdvrivalgással a tanintézmények vezetői, és csupán néhányan tettek eleget az utasításnak. Az aktivisták szerint jelenleg csupán két iskola udvara áll nyitva a fiatalok előtt. Adrian Dohotaru civil aktivista a Szabadságnak elmondta: egy évvel a rendelet után néhány iskolaigazgató elrendelte a tanintézmények udvarainak megnyitását a gyermekek és szüleik előtt, ám idővel visszaléptek.
Oláh Emese szorosabb együttműködést szorgalmaz
A szerdai játszóteres megmozdulás során a szervezők és a résztvevők nem csupán Emil Boc polgármestert kérték fel az általa kibocsátott rendelkezés betartatására, hanem a Megyei Jogú Városok Egyesületének elnökétől kérték, hogy az egyesület következő ülésén tűzze napirendre a kérdést, s kollégáival vitassák meg az ügyet. A civil aktivisták 9500 aláírást tartalmazó petíciót nyújtottak át Kolozsvár polgármesterének, aki vállalta, eleget tesz a kérésnek.
Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere az ügy kapcsán elmondta: tudomása szerint az iskolaudvarok a gyermekek rendelkezésére állnak. – Úgy vélem, a declic.ro megnyilvánulása elsősorban a Megyei Jogú Városok Egyesülete elnökének szólt annak érdekében, hogy a kérdés országos szinten megvitatásra kerüljön. Sokan úgy tudják, hogy a városi tanács rendelkezett a kolozsvári iskolák udvarának tanítás utáni és vakáció idején történő megnyitásáról, ám csak egy polgármesteri átiratról van szó, amely büntetést, szankciót nem tartalmaz. Úgy gondolom, hogy szorosabb együttműködésre lenne szükség az iskolák vezetősége és az önkormányzat között. Ami pedig a gyermekek biztonságát és testi épségét illeti, megosztott felelősségről beszélhetünk. Az iskola vezetősége akkor felelős, ha nem biztosít megfelelő teret arra, hogy a gyermekek biztonságos körülmények között használják az udvarokat – szögezte le a korábban ügyvédként tevékenykedő tisztségviselő.
Timár Ágnes: az iskola területén csak felügyelettel
Timár Ágnes, a Báthory István Elméleti Líceum vezetője a Szabadságnak azt nyilatkozta: ismerik a szóban forgó átiratot, ám az oktatási intézmény belső működési szabályzata azt írja elő, hogy az iskola területén a gyermekek csak felügyelet mellett vehetnek részt a különböző tevékenységeken. – Azt nem vállalhatjuk, hogy a betonudvaron sportoló kiskorúak felnőtt felügyelete nélkül töltsék szabadidejüket. Sajnos olyankor is voltak balesetek, sérülések, amikor a gyermekeket figyelte valaki. Más a helyzet fűvel borított vagy salakos pálya esetében, hiszen akkor nem olyan nagy a rizikó – fogalmazott az intézményvezető. Hozzátette: a tornaterem esetében felmerül az eseteges károk keletkezése is. – Amikor például az Életfa Családsegítő Egyesület egyik rendezvényén az apja felügyelete alatt lévő gyermek a fáról fejre esett, a rendőrség akkor is velem íratott nyilatkozatot – tette hozzá a Báthory István Elméleti Líceum igazgatója.
Máté Sándor, a tegnapi figyelemfelkeltő akció egyik résztvevője a lapunknak elmondta: a játszóterek hiánya főleg a belvárosban okoz komoly gondot a szülőknek. – A gyerekek kénytelenek a járdákon vagy az utcákon játszani. Az iskolaudvar védett, biztonságos helyet biztosítana számukra, de sajnos nagyon sok helyen zárva van. Sokszor előfordul, hogy a járdán labdázó gyermekek játékszere az utcára gurul, a kiskorú utánaszalad, és elüti az autó. Butaságnak tartom az iskolaudvarok bezárását. Emlékezzünk csak vissza: 1989 előtt nyitva voltak az iskolaudvarok, a gyermekek problémamentesen használhatták – nyilatkozta a Szabadságnak a résztvevő.
(Borítókép: Rohonyi D. Iván)