Oltással, krémmel lehet védekezni a betegség ellen
Meghúzták a vészharangot Magyarországon: a kullancsok fele fertőz valamilyen betegséggel, sőt, a fertőzött kullancsok 98 százaléka Lyme-kórt terjeszt, 2% pedig mást betegségeket.
– A legfontosabb védekezés természetbe indulás előtt a legújabb, pikaridin tartalmú spray, illetve krém használata. Az állatokat is ajánlott ezzel lekezelni. A természetben pedig ajánlott 1–1,5 óránként átnézni a testet, különösen a hajlatokat, hónaljat – nyilatkozta Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a testbe fúródott állatot nem szabad összeszorítani, hanem speciális kullancseltávolító kanállal kell kiszedni.
– Nem a kullancscsípés, hanem a kullancs által hordozott betegség ellen kell védekeznünk. Magyarországon évek óta létezik a kullancs által hordozott betegség elleni oltás: az Encepur junior elnevezésű oltás a gyerekeknek, míg az Encepur a felnőtteknek. Érdemes akár most, május elején is beoltatnunk családtagjainkat. Az emberi testbe fúródott kullancsot könnyen ki tudják szedni a sebészeten. Ilyen esetben antibiotikumos kezelést is felírhatnak: gyermekeknek Amoxicilint, a felnőtteknek pedig Doxiciclint szoktak felírni. Ha a kullancscsípés helye megpirosodik, azonnal forduljunk orvoshoz – tanácsolta dr. Batiz Attila gyermekgyógyász.
– A kullancsinvázió oka az idei enyhe télben keresendő. A kullancs által terjesztett Lyme-kór kevésbé veszélyes a kutyákra, mint az emberekre. Kutyáink kullancs elleni védelme érdekében forduljunk állatorvoshoz, aki repellens hatású készítményt ír fel, amelynek átható szaga miatt a kullancs nem mászik rá a kutyánkra – magyarázta dr. Dósa Gerő, aki szerint nem minden kutya bírja ezeket a készítményeket. – A szer beadása után sétáltassuk 10-15 percet a kutyát. A séta után vizsgáljuk meg a kutyát, ha kullancsot találunk rajta, égessük el, ahelyett, hogy szétnyomnánk – sorolta a tudnivalókat az állatorvos. – Az állatorvos arról is tájékoztat, mennyi ideig hat a szer, illetve mennyire gyengül a gyógyszer hatása, miután a kutyát megfürösztöttük – tette hozzá.
A Kolozs Megyei Közegészségügyi Igazgatóság (DSP) által közzétett adatok szerint 2012-től kezdődően nagymértékben csökkent a kullancscsípéses esetek száma a megyében. Például 2012-ben 1551 ilyen esetet jegyzett a szakhatóság, 2017-ben pedig ez a szám 672-re csökkent. A legtöbb kullancscsípést áprilisban, májusban és júliusban jegyezték. Ezen belül a Lyme-kórral fertőzött esetek száma 2012-ben 66 volt, míg tavaly csak 1 ilyen esetet regisztráltak.
A kullancscsípés megelőzésére legjobb módszer a bozótos területek kerülése. A kora reggeli órákban több, a szárazabb időszakokban kevesebb a támadó kullancs. Április–július a legveszélyesebb időszak. Ha csak lehet, nadrágban kertészkedjünk és menjünk kirándulni. A nadrágot tűrjük be a zokni alá. A trikónkat tűrjük a nadrágba. Hosszú hajúak fogják össze a hajukat, viseljék kontyban, vagy sapka alá tűrve.
A kolozsvári közterületeken és iskolákban, áprilisban zajlott a rovar- és rágcsálóirtás (Képünk illusztráció)