Külföldön dolgozóknak, tanulóknak is hasznos az önkitöltés
Akár mi magunk töltjük ki a kérdőívet interneten, akár az összeírópontban kérünk ehhez segítséget, jár egy fizetett szabadnap. No nem azért, mintha a kérdőív kitöltéséhez egy egész munkanapra szükség lenne, az RMDSZ becslése szerint elegendő ehhez 20 perc, minden további családtag hozzáadására további 5 percet számoljunk.
Az önszámlálás előnye, hogy május 15-ig bármikor és bárhol megejthetjük az egész család, de akár még a külön háztartásban élő idősebb rokonaink számára is, nem kell találkoznunk a számlálóbiztossal, így tetszésünk szerint oszthatjuk be szabadidőnket, ugyanakkor külső nyomás nélkül helyes, teljes és őszinte információkat adhatunk meg. Előnyt jelenthet az is, hogy ha az önszámlálást választjuk, egész biztosan magyarul dolgozhatunk a kérdőíven, ha viszont megvárjuk a számlálóbiztos látogatását május 15-e után, magyarul válaszolnunk csak abban az esetben lehetséges, ha a biztos megfelelően tud magyarul. Az önszámlálás esetén kiválaszthatjuk, hogy románul, angolul vagy valamely romániai kisebbség nyelvén kívánjuk kitölteni a kérdőívet.
Így lássunk hozzá
|
Ha belevágunk, regisztrálnunk kell a recensamantromania.ro honlapon. A regisztrációt a családból egy személy töltse ki. A regisztrációnál meg kell adni a tényleges lakcímet, ahol élünk, vagyis a szokásos tartózkodási helyet, amely nem feltétlenül egyezik meg a hivatalos iratokban szereplő lakcímmel. Be kell írni a háztartásban élő összes személy nevét és személyi számát (CNP), a jelenlevőkét és az ideiglenesen távollevőkét is (akik külföldön tanulnak, dolgoznak stb.), valamint egy e-mail-címet, amelyre érkezni fog a kérdőív internetes linkje. Minden nagykorú családtagnak adhatunk meg külön e-mail-címet, ám gyakorlatiasabb csak egyet megadni, és a kérdőíveket egy időben, közösen kitölteni. Hogy minden gördülékenyen menjen, készítsük elő a háztartásban élők végzettségére, foglalkozására, illetve a lakásra vonatkozó adatokat (építés éve, terület, napkollektor stb.).
Ne lepődjünk meg, ha különbségeket észlelünk az élettársunk kérdőívéhez képest, az ugyanis a válaszaink függvényében dinamikusan változik. A férfiaknak például nem fog megjelenni az eleven szülések számára vonatkozó kérdés.
Ha elkezdjük a kérdőív kitöltését és ebben valami megzavar, szünetet tarthatunk később folytatva a kitöltést, csak arra vigyázzunk, hogy ne kattintsunk a beküldés gombra a kérdőív végén mindaddig, amíg minden kérdésre nem válaszoltunk. Korábban megadott válaszaink nem vesznek el, az e-mailben kapott linkre kattintva onnan folytathatjuk majd a kitöltést, ahol abbahagytuk.
Ha kimaradunk, akkor is megszámolnak, de...
Fontos tudni, hogy a nemzetiségi hovatartozásra és anyanyelvre vonatkozó, a kérdőív vége felé található kérdések mindegyikére ajánlott válaszolnunk. Az etnikum és az anyanyelv megjelölése egyaránt fontos, mindegyikhez más jogok kapcsolhatók, így például az anyanyelven történő hivatalos ügyintézés lehetőségét a hazai törvény az adott etnikum településen belüli arányától függően biztosítja. Természetesen megtehetjük, hogy nem válaszolunk minden kérdésre, ám ez esetben adataink hiányosak maradnak, és nincs garancia arra, hogy meg fog keresni a számlálóbiztos kipótolni a hiányzó adatainkat. Az RMDSZ tájékoztatása szerint az etnikumra, anyanyelvre, vallásra vonatkozó adatokat nem pótolják ki utólag. Hasonlóképpen járnak el abban az esetben, ha valamilyen okból kifolyólag kimaradunk a népszámlálásból (nem töltjük ki interneten, vagy külföldön tartózkodunk és a családtagok nem rögzítenek, vagy esetleg a számlálóbiztos nem talál otthon): utólag „beemelnek” a népszámlálási adatbázisba, ám ez esetben egész sor adatot nem rögzítenek (pl. nemzetiség, anyanyelv, vallás stb.).
Színek, hibák és igazolás
A kérdőív kitöltése során a kékkel szereplő kérdések megválaszolatlanok, színük a válaszadással zöldre változik, helytelen válasz esetén pirosra (ez esetben a hiba jellegét is jelzik és javítanunk szükséges), illetve olykor narancssárga színnel figyelmeztetések jelenhetnek meg, ezeket olvassuk el és szükség esetén módosítsuk a választ. A kérdőív végéhez érve áttekintést kapunk arról, hány kérdésre válaszoltunk, hol vannak hibás válaszok, és a megfelelő linkekre kattintva közvetlenül az adott kérdéshez kerülünk, amit javíthatunk. Ha mindent rendben találunk, kattinthatunk a beküldés gombra.
Sikeres kitöltés esetén a rendszer visszaigazoló e-mailt küld, a kérdőívet 7 napon belül érvényesítik. Ezt szintén a recensamantromania.ro honlapon ellenőrizhetjük a személyi számunkkal. Innen tölthetjük majd le az igazolást is, ami alapján a szabadnapot igényelhetjük, illetve a második szakaszban igazolhatjuk a számlálóbiztosnak, hogy már válaszoltunk.
Ki magyar?
Mindenki, aki magyarnak vallja magát, függetlenül attól, hogy felmenői nem mind magyarok, vagy csak részben ismeri a magyar nyelvet, esetleg nem magyar egyházban keresztelték, nem járt magyar óvodába-iskolába. Az is vallhatja magát magyarnak, aki nem magyarul, hanem román nyelven tölti ki a népszámlálási kérdőívet. Idén először székelynek is vallhatjuk magunkat, bár arra egyelőre csak „apró betűs” ígéretek vannak, hogy a közigazgatási törvények alkalmazásakor a székely és magyar népcsoportokat összeadják, ezért az RMDSZ azt javasolja, inkább válasszuk a magyar etnikumot.
Az is számít, aki külföldön él és hazalátogat
Mindenki részt vehet a romániai népszámlálásban, akinek van romániai személyi száma és a 2020. december 1. és 2021. november 30. közötti időszakban itthon is tartózkodott. Ők is kitölthetik internetes kérdőívet vagy megkérhetik itthon tartózkodó családtagjaikat, hogy vezessék be az adataikat. A külföldön tartózkodók két kategória közül választhatnak attól függően, hogy mennyi ideje élnek külföldön. A kolozsvári Közpolitikai Elemzőközpont Egyesület által működtetett, nem hivatalos nepszamlalas.ro tájékoztatása szerint „időszakosan távol lévő személynek” minősülnek azok, akik csak ideiglenesen tartózkodnak külföldön, és így beleszámítanak az ország lakosságába, „huzamosabb ideig távol lévő személyek” azok, akik életvitelszerűen élnek külföldön. Utóbbiak is részt vehetnek a népszámláláson, ám ők nem fognak beleszámítani az ország lakosságába.
Az idei népszámláláson az ország 2021. december 1-jei állapotát rögzítik, ez az úgynevezett referencia-időpont. Mindenkinek az akkori helyzetét kell rögzítenie: aki december 1-jén például még egyedülálló vagy házas, esetleg alkalmazott vagy munkanélküli volt, annak azt kell beírnia. Fontos, hogy a 2021. december 1. után született gyerekeket nem lehet beírni, viszont a családtagok kötelesek rögzíteni az időközben elhunyt, de tavaly december 1-jén még életben lévő háztartástagot. |
Aki kevesebb mint 12 hónapja tartózkodik folyamatosan külföldön, mindenképpen jelölje magát „időszakosan távol lévőnek”. Ha 2020. december 1. után telepedett ki, és már nincs meg a romániai lakhelye, akkor regisztráljon a személyiben szereplő utolsó bejegyzett hivatalos lakcímmel.
Szintén érdemes „időszakosan távol lévőként” részt vennie a népszámláláson annak, aki kétlaki életet él, például külföldön tanul vagy idénymunkásként dolgozik, és a népszámlálás időpontjában éppen nem tartózkodik itthon. Ugyanis a tervek szerint azokkal a személyekkel fogják utólag kipótolni az adatbázist, akik 2020. december 1. és 2021. november 30. között Romániában éltek, dolgoztak, tanultak vagy munkát kerestek, adót fizettek, egészségügyi biztosításuk volt, nyugdíjat, szociális vagy mezőgazdasági támogatást kaptak, ám a kérdőív adatai legjobb esetben hiányosak lesznek. Akire a felsoroltak közül bármi jellemző, mindenképp vegyen részt a népszámlálásban mint „időszakosan távol lévő személy”. Ebben az esetben teljes kérdőívet kell kitöltenie, a lakásra (a jelenlegi vagy legutolsó romániai lakcím), a háztartásra, illetve a háztartásban élő személyekre vonatkozóan.
A 2022-es népszámlálás nagy – és nemcsak lélektani – kérdése a magyarok számára, hogy leszünk-e egymillióan, illetve elegen ahhoz, hogy számos eddig elért jogunk érvényesüljön. A népszámlálás eredményei az elkövetkező tíz évben meghatározzák majd a magyar nyelv használatát, iskoláink, egyetemeink, egyházaink, kulturális intézményeink sorsát is. Aki egy kis lelkesítésre vágyik, írja be a keresőbe a népszámlálás kulcsszót, s a videók között megtalálja a népszámlálás himnuszát a csíksomlyói nyereggel, Kolozsvár magyar napos tömeggel teli főterével, kedvenc sztárjaink tucatjával Bagossy Norberttől Baricz Gergőn, László Attilán, Dancs Annamarin, Szőcs Renátán át Keresztes Ildikóig és a Tokos zenekarig (borítókép).
Összeírópontok Kolozs megyében
Kolozs megye településein többnyire a polgármesteri hivatalokban találják az összeírópontokat, ahol segítséggel tölthetik ki kérdőíveiket saját vagy a hatóság által biztosított eszközön azok, akik nem boldogulnak a kitöltéssel otthon. Az órarend igen változatos, van ahol csak hétköznap fogadnak, máshol egész héten, és napról napra is változó időszakban. A nagyobb községek, egyes városok esetében arra is van példa, hogy nemcsak az önkormányzatnál és nemcsak a községközpontban működik összeíró pont, az alábbiakban ezeket közöljük a Kolozs Megyei Statisztikai Hivatal adatai alapján.
Március 14-től kezdődően Kolozsváron az új sportcsarnokban (BT Aréna, Stadionului u.), a Györgyfalvi negyedi sporttelepen (Al. Vaida Voevod utca), a polgármesteri hivatal irisztelepi székhelyén (Liebcknecht tér, a Transilvania Bank egykori kirendeltsége helyén), a Donát negyedi nyugdíjasklubban (Mirăslău utca 4. szám), a Dacia moziban lévő nyugdíjasklubban (Bucegi u. 11/A), a Hajnal negyedi nyugdíjasklubban (L. Pasteur u. 77.), a Mărăşti moziban található nyugdíjasklubban (A. Vlaicu u. 3A), a szamosfalvi nyugdíjasklubban (Traian Vuia u. 41.) kérhetünk segítséget hétfőtől vasárnapig 9–20 óra között; Désen a városházán kívül az 5-ös iskolában mindennap 10–18, a désaknai iskolában mindennap 8–16, a somkúti művelődési házban mindennap 10–18 óra között; Szamosújváron a városi könyvtár számítógéptermében hétköznap 8–18, hétvégén 9–15 óra között, Tordán és Bánffyhunyadon a városházán naponta 8–22 óra között, Aranyosgyéresen a Ionel Floasiu Művelődési Házban naponta 8–22 óra között.
Összeírópont működik Szászfenes községben a polgármesteri hivatalban, a Gh. Şincai-gimnáziumban, a Dumitru Tăuţan Elméleti Líceumban és a magyarlónai iskolában hétfőtől vasárnapig 8–20 óra között. Az Egeres községhez tartozó Mákófalván a 7. szám alatt kérhetünk segítséget a kérdőív internetes kitöltéséhez hétfőtől péntekig 16–21 óra között (0756-843426), Egeres faluban pedig a 431. szám alatt (0751-383763) hétköznap 9–15 óra között, valamint egy márciusi, két áprilisi és egy májusi hétvégén délutántól estig.
További összeírópontok: Harasztoson/Călăraşi a polgármesteri hivatalban hétköznap 8–14 óra között, a bogátpusztai/Bogata kultúrotthonban hétfőn, szerdán, csütörtökön 16.30–19, a harasztosi állomás művelődési házában pénteken 13–15 óra között; Kiskalotán/Călăţele a kultúrotthonban mindennap 8–16; Szarvaskenden (Corneşti) a lozsárdi turisztikai információs irodában (Lujerdiu 54. szám) mindennap 8–16 óra között; Magyarfrátán a művelődési házban, (hétköznap 14–18 óra között, Mezőszoporon/Soporu de Câmpie szombaton 10–16, Bethlentanyán/Poiana Fratii vasárnap 12–16, Berkenyesen/Berchieşu hétvégén 12–16, Oaşon vasárnap 10–12 óra között); Aranyoslónán/Luna a polgármesteri hivatalon kívül a lónai, aranyosgerendi/Luncani és gerendszentmártoni/Gligoreşti kultúrotthonokban hétvégén; Mikeháza/Mica községben a több száz magyar lakost is számláló Szásznyíresen a volt termelőszövetkezet épületében (Nireş 139.) hétköznap 8–16 óra között; Tordaszentmihályon/Mihai Viteazu a polgármesteri hivatalban a hét minden napján, emellett Sinfalván/Corneşti a művelődési házban és Mészkőn/Cheia az iskolában kedden és hétvégén 8–14 óra között; Tordaszentlászlón/Săvădisla és Magyarfenesen/Vlaha a művelődési házban szerdán 16–21, hétvégén 10–14, a hét többi napján 8–16 óra között; Bálványosváralján/Unguraş a művelődési házban hétköznap 12–18, szombaton 9–12, vasárnap 12–15 óra között; Várfalván a faluházán (mindennap 9–15 óra között), a turisztikai központban (mindennap 9–15, csütörtökönként 18 óráig, április 9-én és 23-án 14–17 óra között) és az egykori aranyosrákosi mészárszék épületében (csütörtökön 16–18, április 9-én és 23-án 14–17), Bágyonban/Bădeni kedden 16–18, két szombaton (március 26., május 7.) 14–17, Csegezen/Pietroasa a művelődési házban hétfőn 16–18 és két szombaton (március 19., április 30.) 14–17, Kövenden/Plăieşti az iskolában kedden 16–18, két szombaton (március 26., május 7.) 14–17, Kercseden/Stejeriş hétfőn 16–18, két szombaton (március 19., április 30.) 14–17, Székelyhidason/Podeni az iskolában szerdán 16–18, két szombaton (április 2., május 14.) 14–17 óra között.