A nyilvánosságra hozott lista szeruint megtartja posztján a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott Grindeanu-kabinet minisztereinek többségét a PSD-ALDE szociálliberális koalíció, a 27-ről 28 tagúra bővülő kormány névsora 11 új nevet tartalmaz.
A kisebbik kormánypárt mind a négy eddigi miniszterét, köztük Teodor Melescanu külügyminisztert is megtartja. A februári korrupcióellenes tüntetések nyomán hivatalba lépett, független Tudorel Toader igazságügyi miniszter is folytathatja munkáját.
Új tisztségviselőket jelöltek viszont a pénzügyminisztérium és a gazdasági tárca élére, és az eddigi kettő mellett lesz egy harmadik kormányfőhelyettes is, Marcel Ciolacu, a PSD eddigi képviselőházi frakcióvezetőjének személyében.
A Tudose-kabinet összetétele
Kormányfő: Mihai Tudose
Kormányfő-helyettes: Marcel Ciolacu
Kormányfő-helyettes, regionális fejlesztési miniszter: Sevil Shaideh
Kormányfő-helyettes, környzetvédelmi miniszter: Graţiela Gavrilescu (ALDE)
Belügyminiszter: Carmen Dan
Gazdasági miniszteri: Mihai Fifor
Pénzügyminiszter: Ionuț Mișa
Kis- és középvállalkozásokért felelős minister: Ilan Laufer
Európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter: Victor Negrescu
Európai alapokért felelős tárca nélküli minister: Rovana Plumb
Oktatási miniszter: Liviu Pop
Igazságügyi miniszter: Tudorel Toader
Egészségügyi miniszter: Florian Bodog
Külügyminiszter: Teodor Meleșcanu (ALDE)
Energetikai miniszter: Toma Petcu (ALDE)
Honvédelmi miniszter: Adrian Țuțuianu
Víz- és erdőgazdálkodási miniszter: Doina Pană
Mezőgazdasági miniszter: Petre Daea
Munkaügyi miniszter: Lia Olguta Vasilescu
Szállításügyi miniszter: Răzvan Cuc
Kommunikációs minszter: Lucian Șova
Művelődési minister: Lucian Romașcanu
Parlamenttel való kapcsolattartásért felelős minister: Viorel Ilie (ALDE)
Határon túli románokért felelős minister: Andreea Păstârnac
Turisztikai miniszter: Mircea Dobre
Ifjúsági miniszter: Marius Dunca
***********************************
RMDSZ: ha a bizottságokban nem lesznek meglepetések, megszavazzuk a kormány beiktatásátKelemen Hunor, az RMDSZ elnöke ma bejelentette, hogy a szövetség megszavazza a parlamentben a Tudose-kormány beiktatását, amennyiben nem lesznek meglepetések a bizottsági meghallgatásokon.
„Egyhangú szavazás volt. A kollégáim azt mondták, hogy ha holnap nem lesznek kellemetlen meglepetések, akkor megszavazzuk a kormány beiktatását. Ez nem jelenti azt, hogy egyetértünk majd minden intézkedéssel, amit a kormány az elkövetkező időszakban foganatosít” – jelentette ki a szövetség elnöke.
Rámutatott: az RMDSZ támogatta a PSD–ALDE-koalíció által beterjesztett kezdeményezéseket, mint ahogy a kormánykoalíció is a szövetség tervezetei mellé állt. Közölte: kedden is ez történt a szenátusban az oktatási törvény esetében.
„Létezik egy parlamenti együttműködési megállapodás, és ebben benne van ez a lehetőség is, hogy holnap megszavazzuk a kormányt. Június 30-a után megvizsgáljuk, hogyan működött ez az együttműködés a tavaszi parlamenti ülésszak idején, mivel nem vagyunk kormánytagok, de a kormány több kezdeményezését is támogattuk, ahogyan a PSD és az ALDE sok, általunk beterjesztett javaslatot támogatott, beleértve tegnap a szenátusban az oktatási törvény módosítását” – fejtette ki Kelemen Hunor.
Mint hangsúlyozta, egy 6,5 százalékos parlamenti pártnak, mint amilyen az RMDSZ is, partnereket kell keresnie a törvénytervezeteihez, s azt mondja „az ellenzékben jelenleg nincs ilyen partner”.
„Az elmúlt hét, a felszólalások megmutatták nekünk, hogy nemigen van nyitottság. Ezzel szemben itt van a PSD–ALDE-koalíció, amely párbeszédet folytat velük. Ez nem jelenti azt, hogy nem keresünk tárgyalópartnereket a másik oldalon is, elsősorban a PNL-ben, az USR-ben, a két nagy alakulatban – fogalmazott az RMDSZ elnöke.
Azt is elmondta, hogy a szövetség honatyáinak nem lesz kötelező megszavazniuk a bizottságokban a miniszterjelölteket.
Kelemen azt mondja, nincsenek nagy változások, az RMDSZ pedig a Liviu Dragneával és Mihai Tudoséval folytatott egyeztetést követően és az együttműködési megállapodás alapján úgy döntött, támogathatják az új kormányt.
AZ RMDSZ elnöke elvesztette a türelmét, amikor arról kérdezték, hogy mit kért a Tudose-kabinet támogatásáért cserében.
„Nem kértünk semmit, mi az ördögöt kértünk volna? Mikor? Hisz holnap az utolsó nap, mit kérjünk? Ha elolvassák a kormányprogramot, akkor abban benne van a kisebbségi törvény elfogadása. A kormányprogramot még a választások után megszavazták, tehát nem a múlt héten jelent meg. Akik úgy tesznek, mintha a múlt héten jelent volna meg, vagy nem olvasnak, s Romániában már-már természetes dolog, hogy az emberek nem olvasnak, vagy rosszindulatúak” – válaszolta Kelemen Hunor.
Közölte továbbá, hogy a szövetség nem kért tisztségeket a központi vagy helyi közigazgatásban, de akik jelenleg tisztségben vannak, azok ott is maradnak.