Halasztással kezdődött Dragnea második korrupciós pere

Dragnea: semmilyen közkegyelem nem segít rajtam

Halasztással kezdődött Dragnea második korrupciós pere
Halasztással kezdődött ma a legfelső bíróságon Liviu Dragnea második korrupciós pere. A szociáldemokrata pártvezetőt, képviselőházi elnököt azzal vádolják, hogy 2006 és 2013 között, amikor a Teleorman megyei tanács, illetve a Szociáldemokrata Párt (PSD) megyei elnöke volt, hivatali visszaélésre és okirat-hamisításra bujtogatta munkatársait. A per február 14-én folytatódik.

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) szerint az önkormányzat Dragnea utasítására fizetett bért két olyan alkalmazottnak, akik valójában a PSD megyei szervezetének dolgoztak. A vádhatóság szerint a politikus felbujtására a megyei tanácshoz tartozó gyermekvédelmi felügyelőségen - amelynek a bérlistáján a két pártalkalmazott szerepelt - munkaköri leírást, jelenléti ívet és teljesítési beszámolókat is hamisítottak a két, fiktíven alkalmazott munkatárs számára.

Dragneát tavaly jogerősen két év felfüggesztett börtönre ítélték választási csalás megszervezése és befolyással való üzérkedés miatt, így ha most ismét bűnösnek találják, korábbi felfüggesztett büntetését is le kell töltenie.

 

A politikus a bíróságon várakozó újságíróknak azt mondta: semmilyen közkegyelem nem segít rajta, mert Románia a "besúgók és lehallgatások hazája". Kifejtette: mostani ügyét is két "hazug vallomásra" alapozzák, amelyeket feltételezése szerint vádalkuval csikart ki a DNA más ügyekben megszorongatott tanúktól.

Dragnea korábbi nyilatkozataiban is tagadta, hogy a szociálliberális kormány rajta akarna segíteni közkegyelmi kezdeményezésével és a hivatali visszaélés meghatározásának tervezett módosításával. A pártelnök azt érzékeltette, nem hisz a romániai igazságszolgáltatás függetlenségében, és úgy véli, ellene politikai megrendelésre "fércelt össze" bűnvádi eljárásokat a DNA.

"Engem nem érdekelnek ezek a tervezetek. Bármi is kerülne azokba a rendeletekbe, - ha akarnak - nekem úgyis futószalagon tudnak bűnvádi eljárásokat gyártani" - jelentette ki a PSD elnöke.

Dragnea újabb ügyében júliusban emelt vádat a DNA, azóta a per előzetes szakasza zajlott le, amikor a bűnvádi eljárás szabályosságát és a vádirat törvényességét ellenőrizték formai szempontból. Az érdemi tárgyalás első napján, azaz tegnap az ügy tíz vádlottja közül többen is halasztást kértek arra hivatkozva, hogy eddig nem volt lehetőségük ügyvédet szerződtetni.

Ugyanebben az ügyben Dragnea volt feleségét, Bombonica Prodanát, a Teleorman megyei gyermekvédelmi igazgatóság akkori magas beosztású hivatalnokát is bíróság elé állította a vádhatóság.

 

Az újságírók azon kérdésére, hogy mit javasolna az igazságügyi miniszternek a közkegyelemről szóló, valamint a Btk.-t módosító tervezetekkel kapcsolatban, Dragnea azt mondta: inspirálódjanak az elődök, tehát az előző kormányok tapasztalatából.

“Ha korábban már adtak ki közkegyelemről szóló kormányrendeletet, akkor most is ki lehet adni. Ha nem, akkor nem tudom, jó lenne-e. Egyelőre túl nagy cirkuszt váltott ki a szándék. Értesültem a közvitáról is, és várakozva figyeljük, mit fog tenni a kormány' — mondta Dragnea.