A Los Angeles Times szerint a Foxtrot egy „vakmerő tanulmány a fájdalomról, arról, hogy mit jelent elveszíteni valakit, aki közel áll hozzánk”. A háromrészes film önelemzésre hívja a nézőt, egy helyhez kötött érzelmes témát alakít át egy háborúról szóló univerzális metaforává.
A vitatott történetet az izraeli–palesztin konfliktus ihlette, a film egy család történetét járja körül, amely széthullott, miútán a család fia eltűnt a háborúban. Az alkotás felháborította az izraeli kormányt, amely örömmel fogadta, hogy az Amerikai Filmakadémia nem jelölte a Foxtrot-ot a legjobb idegen nyelvű film kategóriában. A film elleni hadjárat során a párizsi Izraeli Filmek Fesztiváljának megnyitóját is bojkottálták, amelynek programjába a Foxtrot-ot is beválogatták.
A produkció ennek ellenére számos díjat nyert el, köztük a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál nagydíját. Samuel Maoz rendező már a Lebanon című, 2009-es debütfilmjével kivívta a nemzetközi filmes körökben az elismerést, a filmmel elnyerte a velencei filmfesztivál Arany Oroszlán-díját. Az alkotást 2010-ben a TIFF-en is bemutatták, Maoz akkor járt először Kolozsváron, a filmes seregszemle nemzetközi zsűrijének tagjaként.
A májusi megnyitóra Samuel Maozt elkíséri a stáb egy része is, akik szintén jelen lesznek a megnyitó ünnepségen.
A 17. TIFF május 25. és június 3. között zajlik, a rendezvény további részleteiről a www.tiff.ro weboldalon lehet tájékozódni.
(Borítókép: Jelenet a Foxtrot című filmből. Fotó forrása: TIFF)