Az olasz-francia koprodukcióban született alkotás, amelyet idén Oscar-díjra is jelölték a Legjobb dokumentumfilm kategóriában, az afrikai migránsok történetét dolgozza fel, akik elérnek az Olaszország déli partján található Lampedusa szigetére, az első állomásra az Európába vezető útjukon.
A rendező egy évet töltött Lampedusa szigetén, megismerve és rögzítve a szicilíai közösség mindennapjait, kultúráját és a hetente a szigetre érkező több száz migráns küzdelmét a túlélésért. A sziget 200 kilométerre fekszik az olasz határtól, az utóbbi húsz évben számos migráns ezt a szimbolikus határátkelőhelyet választotta az Európába és a szabadságba vezető útja során. Az események központjában a 12 éves őslakos, Samuele áll, aki a szárazföldön érzi igazán jól magát, a sziget tengeri hagyományainak ellentmondva.
A film, az Arany Medve mellett tavaly megkapta az Ökumenikus zsűri díját is a Berlinalén, ugyanakkor elnyerte az Európai Filmakadéma Legjobb európai dokumentumfilmnek járó kitüntetését, emellett a London Critics Circle Film Awards szerint a Tűz a tengeren az év dokumentumfilje volt.
(Borítókép: Samuele, a film főszereplője a szárazföldön érzi igazán jól magát.)