A Húszak a tanácskozás első napján két munkaülést és egy munkaebédet tartottak. Elsőként a nemzetközi terrorizmus elleni küzdelemről, majd a munkaebéden a világgazdaság helyzetéről és a nemzetközi kereskedelemről tárgyaltak, végül a fenntartható fejlődés, az éghajlatváltozás és az energia ügyét vették napirendre. Ez utóbbi ülésről Donald Trump amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök hiányzott, mert akkor tartották első hivatalos kétoldalú megbeszélésüket. A programot este koncert zárta Hamburg új hangversenyközpontjában, az Elbphilharmonie-ban.
A tanácskozás második, befejező napján, szombaton a többi között a migrációról, Afrika fejlődésének támogatásáról és a nők munkaerőpiaci helyzetéről tárgyalnak.
Utcai zavargások, összecsapások és tüntetések közepette kezdődött el tegnap Hamburgban a világ 19 legnagyobb fejlett és felzárkózó gazdaságát, valamint az Európai Uniót összefogó G20 csoport kétnapos csúcstalálkozója. Az első nap számos kétoldalú megbeszélést is tartottak, a legnagyobb érdeklődést azonban Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozója övezte.
A G20 csoport a 12. csúcstalálkozóját tartja a világ kapujának is nevezett észak-németországi kikötővárosban. Az első 11 találkozón sikerült az egyetértést demonstráló nyilatkozatot elfogadni, és a dokumentumban rendre szerepelt a szabadkereskedelem melletti elkötelezettség megerősítése. Azonban a világgazdaság szerkezete a 2008-ban elmélyült pénzügyi válság óta átalakult, a nemzetközi kereskedelem már kevésbé számít a növekedés első számú motorjának, és végül tavaly Donald Trump amerkai elnökké választásával felborult a konszenzus az ügyben.
Az egyik fő vitatémát a szabadkereskedelem kérdése képezi: a soros német elnökség szerint a Húszaknak az a feladata, hogy mindenki boldogulását szolgáló folyamattá formálják a globalizációt, és ehhez elengedhetetlen a nyitott, szabályokon alapuló és méltányos nemzetközi kereskedelmi rendszer. Úgyszintén elengedhetetlen a globális éghajlatváltozás megfékezéséért tett erőfeszítések folytatása is, ami ugyancsak vitatéma, mivel Donald Trump döntése alapján az Egyesült Államok kilép a klímaváltozás elleni harcot összehangoló 2015-ös párizsi egyezményből.
A további témák közé tartozik a terrorizmus elleni küzdelem, valamint a nemzetközi migráció, és ezzel összefüggésben az a kérdés, hogy a húszak miként segíthetik Afrika fejlődését a migrációra, menekülésre késztető okok megszüntetése érdekében. Napirenden szerepel az is, hogy miként lehet hatékonyabban megelőzni a világméretű járványok kialakulását, és miként lehet méltányosabbá, igazságosabbá tenni az úgynevezett globális értékláncokat, ugyanis a multinacionális vállalatok az érdekeiknek leginkább megfelelő módon telepítik szét különböző országokba a termékek előállításával és értékesítésével kapcsolatos tevékenységeiket, ami – a bírálatok szerint – munkavállalók kizsákmányolásához, lefelé tartó bér- és adóversenyhez vezethet.
„Nagyon pozitív” találkozás
Egyaránt kedvezően értékelte első találkozójuk létrejöttét Donald Trump és Vlagyimir Putyin. Az amerikai és az orosz elnök pénteken tárgyalt a németországi Hamburgban, a G20-csúcs közben. A megbeszélés előtt közösen tett sajtónyilatkozatban az elsőként megszólaló amerikai elnök kiemelte, hogy „nagyon pozitív” volt az első személyes, hivatalos találkozó. Hozzátette: számos témáról beszéltek, folytatják a tárgyalást és arra számít, hogy az amerikai–orosz viszonyban és minden további érintett számára is sok kedvező fejlemény adódik a kapcsolatfelvételből.
Az orosz elnök rámutatott, hogy telefonon már többször beszéltek nagyon fontos bilaterális és nemzetközi ügyekről. Azonban „egy telefonbeszélgetés sohasem elég” a kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséhez és a nemzetközi gondok megoldásának előmozdításához – tette hozzá, kifejezve reményét, hogy a találkozónak lesznek eredményei. Az amerikai és az orosz elnök egyaránt megtiszteltetésnek nevezte, hogy személyesen megismerhették egymást.
Az alig háromperces tájékoztatón jelen volt Rex Tillerson amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is. Mind a négyen fotelben ültek, félkörben, egy viszonylag szűk helyiségben, ahová az újságírókat röviddel a találkozó kezdete után engedték be.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin kétszer is kezet fogott egymással, először az amerikai elnök, másodszor az orosz államfő nyilatkozata után. Donald Trump élénk, Vlagyimir Putyin visszafogott volt.
A nyilatkozatok után nem válaszoltak a bekiabált kérdésekre, amelyek a többi között az amerikai választási kampányt érintő feltételezett orosz tevékenységre vonatkoztak.
Merkel: nincs teljes egyetértés
Angela Merkel német kancellár a tanácskozás első napját értékelve elmondta: nehéz megbeszélést folytattak a nemzetközi kereskedelemről a G20 csoport vezetői pénteken, és a párizsi klímavédelmi egyezmény ügyében sincs köztük teljes egyetértés.
Sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a G20 csoport „legtöbb tagja” a szabad és méltányos nemzetközi kereskedelmi rendszer mellett foglalt állást. A kétnapos tanácskozás zárónyilatkozatán dolgozó diplomatákra, a „serpákra sok munka vár még ma éjjel”, hogy mindenki által elfogadható dokumentum készüljön – jegyezte meg.
A klímaváltozás elleni harc ügyével kapcsolatban a nyilatkozat tartalmazza majd, hogy „eltérő vélemények vannak”, hiszen az Egyesült Államok távozni kíván a párizsi egyezményből – tette hozzá Angela Merkel.
A kancellár elfogadhatatlannak nevezte a találkozó elleni erőszakos tüntetéseket, s hangsúlyozta, hogy támogatja a hamburgiakat és a város vendégeit védő rendőröket, és hálás munkájukért.
Közben globalizációellenes, szélsőbaloldali tüntetők gyújtogatásokkal, blokádokkal és egyéb erőszakos akciókkal igyekeznek megzavarni a tanácskozást és bejutni a résztvevők védelmében elzárt területekre. Hamburgi lapok értesülése szerint támadás érte annak a hotelnek a biztonsági személyzetét is, ahol Vlagyimir Putyin megszállt, Donald Trump felesége, Melania Trump pedig nem tudott részt venni az úgynevezett partnerprogram – a tárgyalófelek házastársának vagy partnerének szervezett program – első eseményén, mert nem volt megfelelő a biztonsági helyzet ahhoz, hogy elhagyja szállását. Az összecsapásokban legkevesebb 45 embermegsebesült, 15 tüntetőt őrizetbe vettek.
Erőszakos tüntetések a Húszak ellen Hamburgban
A világ népességének csaknem kétharmadát kitevő G20 csoportnak tulajdonítható a globális gazdasági teljesítmény és a klímaváltozást fokozó gázok kibocsátásának több mint 80 százaléka. Az informális egyeztető fórumként működő csoport állásfoglalásai így irányadóak az egész nemzetközi közösségnek.
(Borítókép: Kedvezően értékelte első találkozását a két elnök)