A hivatal közleménye szerint a fogyasztóvédelmi felügyelők gyors- és önkiszolgáló éttermekben, büfékben, pizzériákban, vendéglőkben, teraszokon, sörözőkben fognak ellenőrzéseket végezni. Az élelmiszerek és italok minőségét, szavatossági idejét, a tárolási, szállítási, forgalmazási és feldolgozási körülményeket fogják vizsgálni.
Claudiu Dolot, az ANPC elnöke ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a hőségben nem megfelelően szállított, tárolt és forgalmazott élelmiszerek komoly veszélyeket jelentenek a fogyasztók egészségére nézve, ezért fokozottan ügyeljenek, honnan vásárolnak ebben az időszakban.
A piacfelügyeleti és ellenőrzési szakosztály vezérigazgatója, Paul Anghel hangsúlyozta, a lakosságnak bizonyos szabályokat be kell tartania egészsége védelmében. Mint fogalmazott, ne vásároljanak élelmiszereket engedéllyel nem rendelkező egységektől; minden alkalommal nézzék meg azok szavatossági idejét, és vizsgálják meg azokat (szagukat, állagukat és színűket), mivel a nagy melegben a termékek gyorsabban romlanak; ne vegyenek sérült csomagolású termékeket; figyeljék meg, hogy azokat megfelelő körülmények között tárolják-e az adott kereskedelmi egységben.
A Kolozs megyei munkaügyi felügyelőség csütörtökön arra figyelmeztette a munkaadókat, hogy kánikula idején milyen szabályokat kell betartaniuk. A 99/2000 számú sürgősségi kormányrendelet szerint a nagyon magas hőmérsékleten a 37 Celsius foknál melegebb értendő, ehhez járul még a levegő magas páratartalma. A fizikai munkát végző munkavállalók esetében csökkenteni kell a munka intenzitását, továbbá biztosítani kell a munkahelyen a megfelelő szellőztetést, amennyiben lehetséges, az ülő és a mozgást igénylő munka váltakozása, a pihenésre árnyékos helyet kell biztosítani, személyként kettő-négy liter ásványvizet, védőöltözetet és zuhanyozási lehetőséget.
Ha a magas hőmérsékleti értékek két egymást követő nap megmaradnak, akkor az alábbi intézkedéseket kell foganatosítani: csökkenteni a munkaidő időtartamát, vagy kettéosztani azt reggeltől 11 óráig, illetve 17 órától. Szintén a munkaadó kötelezettsége, ha a munkavállalója rosszul lesz, akkor nyújtson elsősegélyt vagy vigye el a legközelebbi kórházba a beteget. A fenti előírások be nem tartása esetében a munkaadókat 1500-2500 lej közötti pénzbírsággal sújthatják.