Felmérés: európai parlamenti képviselet nélkül maradhat az RMDSZ

Képviselet nélkül maradhat az RMDSZ az idei európai parlamenti (EP-) választáson az INSCOP közvélemény-kutató legfrissebb, ma közzétett felmérése szerint.

A News.ro hírportál által megrendelt, január 16. és 24. között készült országos közvélemény-kutatás adatsora szerint a pártpreferenciával rendelkező válaszadók 4,8 százaléka voksolna az RMDSZ-re, ha a következő hétvégén rendeznék meg az EP-választást. A bejutási küszöb 5 százalékos.

A felmérés szerint a romániai EP-választást Marcel Ciolacu miniszterelnök Szociáldemokrata Pártja (PSD) nyerné a voksok 29,5 százalékával, míg a kormánykoalíció másik pártja, a Nicolae Ciucă szenátusi elnök vezette Nemzeti Liberális Párt (PNL) a voksok 18,8 százalékára számíthat.

Harmadik helyen, a PNL-vel gyakorlatilag azonos, 18,4 támogatottsággal mérte az INSCOP a többi parlamenti párt által szélsőségesnek nevezett Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR), és Romániából egy második nacionalista párt, a parlamenti botránykeltéséről elhíresült Diana Sosoaca független szenátor SOS Romania nevű pártja is EP-képviselethez juthat a voksok 6,5 százalékával.

A Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Párt (PMP) és a Jobboldal Ereje (FD) által decemberben létrehozott ellenzéki tömörülésre, az Egyesült Jobboldal Szövetségre (ADU) a pártpreferenciával rendelkezők 12,9 százaléka szavazna.

A válaszadók több mint fele (50,9 százaléka) biztosra ígérte részvételét az EP-választásokon, vagyis a részvétel hasonlóan magas lehet, mint öt évvel korábban, amikor Romániában - EP-választási részvételi rekordként - a jogosultak 51,7 százaléka adta le voksát.

A felméréshez fűzött magyarázatában Remus Stefureac, az INSCOP igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a valós részvétel függvényében változhat az egyes pártok támogatottsága. Ezért - a minta 68,7 százalékát kitevő, pártpreferenciájukat bejelölő résztvevők válaszai mellett - az INSCOP közzétette a minta 39,3 százalékát képviselő, biztos választási részvételt ígérő pártválasztók opcióinak megoszlását is.

Ebből az derült ki, hogy alacsonyabb választási aktivitás a jobboldalnak és az RMDSZ-nek kedvezne: az „elkötelezett” választók ugyanis a PNL-t 19,8 százalékos, az ADU-t 18,2 százalékos, az RMDSZ-t pedig 5,6 százalékos (a bejutási küszöböt lényegesen meghaladó) eredményhez juttatnák.

A legutóbbi, 2019-es EP-választáson az RMDSZ a romániai voksok 5,26 százalékát megszerezve két képviselőt küldött az EP-be, Winkler Gyula és Vincze Loránt személyében.

Romániában június 9-én rendezik a következő EP-választást, az országnak 33 helye lesz az európai uniós képviselőtestületben.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

A június 9-i választásokon való részvétel fontosságát hangsúlyozták csütörtökön, Kolozsváron az RMDSZ, az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) Kolozs megyei szervezeteinek elnökei. Csoma Botond, Fancsali Ernő és dr. Schwartz Róbert egybehangzóan rámutattak arra, hogy a pártok között választási versenynek akkor van helye, amikor az nem veszélyezteti a közösségi érdeket. Az európai parlamenti választásokat illetően azonban a politikai erők együttműködnek, így a magyar összefogás listájára kérik a közösség tagjainak szavazatát. Továbbá az önkormányzati választásokon, azokon a helyeken, ahol minden egyes magyar szavazat számít a magyar jelöltek választási sikere szempontjából, nem lépnek választási versenybe az erdélyi magyar pártok.
Belpol