Bolojan: a korlátozott ideig lesznek érvényben a megszorító intézkedések

Mivel június végén megkezdődött a parlamenti szünet, a házbizottságok rendkívüli ülésszakot hívtak össze az eljárás lebonyolítására.
Ha a képviselők és szenátorok három napon belül nem terjesztenek be bizalmatlansági indítványt a kormány ellen, vagy a beterjesztett indítvány nem szerzi meg a kormány leváltásához szükséges többséget, a felelősségvállalással beterjesztett törvénytervezet elfogadottnak minősül. Bizalmatlansági indítvány benyújtásához a képviselők és szenátorok legkevesebb egynegyedének a támogató aláírására van szükség.
Bizalmatlansági indítványt nyújt be az AUR
Ilie Bolojan a parlament együttes ülésén mondott beszédben kifejtette, hogy tisztában van ezeknek az intézkedéseknek a népszerűtlenségével, és megköszönte a polgárok türelmét és megértését. Hangsúlyozta, hogy a megszorítások csak átmenetiek, és ha a kormány a következő hónapokban azt teszi, amit tennie kell, akkor a jövő év végére más helyzetben lesz az ország. Emlékeztetett arra, hogy a költségvetési hiány 40 százalékát az állandó kiadások, elsősorban a közalkalmazotti bérek eredményezik, miközben az éves bérkiadások adófizetőkhöz viszonyított aránya már most meghaladja az uniós átlagot. Románia a legalacsonyabb adóbevételű uniós országok egyike, az áfakulcs és az osztalékadó romániai szintje pedig az egyik legalacsonyabb az EU-ban - tette hozzá.
A miniszterelnök pénteken jelezte: július végéig egy második intézkedéscsomagot is kidolgoznak, amely a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt vállalások, szerkezeti reformok teljesítését célozza, és lehetővé teszi Románia számára, hogy hozzáférjen a helyreállítási alapban számára elkülönített európai forrásokhoz.
„Kockára tettem a mandátumomat”
Bolojan arról biztosította a közvéleményt, hogy tartja magát az összes ígéretéhez, ellentétes esetben távozik a tisztségéből.
Felszólalásában reagált arra a közvélekedésre, miszerint a megszorítások csak a legszegényebbeket fogják érinteni, a szinekúrák betöltői semmit sem veszítenek.
„Egyértelműen arról szeretnék biztosítani minden román állampolgárt: kockára tettem a miniszterelnöki mandátumomat, és teljes felelősséggel tartozom azért, hogy mindaz, amit mondtam, a gyakorlatban is megvalósuljon, különben nem leszek többé kormányfő” - jelentette ki Bolojan.
A miniszterelnök arra kérte a megszorítások sorrendjét kifogásoló kritikusokat, hogy figyeljék a kormány lépéseit. „Látni fogják, hogy semmi nem marad el abból, amit megígértünk. De nem tehetünk meg mindent néhány nap alatt” - magyarázta.
Beszédében azt ígérte, hogy a kormány rendbe fogja hozni az ország pénzügyeit. „Meg akarom mutatni, hogy tudunk jól, a polgárokat tiszteletben tartva kormányozni” - jelentette ki Bolojan.
„Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntés”
Bolojan szerint ez egy vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntés, az intézkedéscsomagot nagyon rövid időn belül kellett kidolgozni.
„Ez nem könnyű folyamat, sem nekem, sem a kollégáimnak. Megértjük azokat a nehézségeket, amelyek ez a csomag okoz országunk polgárainak, ez azonban egy vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntés. Romániának korrigálnia kell a felhalmozódott hibákat, és ez a csomag a kezdet” - jelentette ki Bolojan.
A végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket...
Bolojan elmondta azt is: a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a rendszerét.
A miniszterelnök elmondta, a közoktatás átszervezése az óraadótanárokat fogja érinteni, akiknek kevesebb munkájuk lesz és csökken a javadalmazásuk is. Ugyanakkor az ösztöndíjakat valóban érdemalapon fogják folyósítani a diákoknak, és szociális ösztöndíjakban a valóban rászorulók fognak részesülni. „Megszűnik az az anomália, hogy szinte egy egész osztály érdemösztöndíjat kapott teljesítmény nélkül. Ráadásul egy részük később megbukott az érettségin” - magyarázta Bolojan.
A kormányfő rendellenesnek nevezte azt is, hogy az elmúlt három évben a diákösztöndíjakra fordított állami kiadások több mint 25-szörösükre, 188 millió lejről 4,7 milliárd lejre nőttek. Kitért arra is, hogy a tanárok kötelező heti óraszáma az európai átlaghoz igazodva kettővel emelkedik.
A képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagról szóló törvénytervezetért.
A kormány az államfő kérése ellenére emelte az áfát
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni - jelentette ki Ilie Bolojan.
Az Antena1-nek nyilatkozva a miniszterelnök elmondta, jogos volt az államfőnek az a kérése, hogy a kormány tegyen meg mindent az adóemelések elkerüléséért. Csakhogy Nicușor Dannak ez a kívánsága teljesíthetetlennek bizonyult. “A befektetőkkel és az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalások, illetve az államháztartás helyzetének elemzése után az volt a következtetés, hogy a kormánynak felelősséget kellett vállalnia ezekért az intézkedésekért” - magyarázta a Bolojan.
A miniszterelnök szerint a tisztelet és az együttműködés jellemzi Nicușor Dannal való kapcsolatát. Elmagyarázta, hogy tekintettel a két intézmény hatáskörére, Románia csak a kormány és az elnöki hivatal együttműködésével aknázhatja ki a külpolitikai lehetőségeit.
Veszélyben az uniós helyreállítási források
Ilie Bolojan szerint fennáll a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania az országos helyreállítási tervben (PNRR) vállalt célkitűzések közül.
Az Antena1-nek nyilatkozva elmondta, hogy a PNRR-be foglalt projektek egy részének a kivitelezése különböző okokból késik. A kormány pedig arra törekszik, hogy Románia használja fel teljes egészében az EU helyreállítási alapjában rendelkezésére álló vissza nem térítendő támogatásokat és minél kisebb összeget veszítsen el a kedvezményes hitelekből.
“Fontossági sorrendet kell felállítanunk a projektek között, fel kell gyorsítanunk a folyamatban lévő munkálatokat, és teljesítenünk kell a mérföldköveket ahhoz, hogy megkaphassuk a pénzünket” - magyarázta. A deficitcsökkentő csomagra pedig azért volt szükség, hogy Románia továbbra is hozzáférjen az uniós forrásokhoz, és ne kerüljön a 15 évvel ezelőtti Görögország helyzetébe. “Ha ezt a lépést most nem tesszük meg, később sokkal durvább intézkedésekre lett volna szükség” - jelentette ki Bolojan.
Hozzátette: ha az Európai Bizottság és a hitelminősítő intézetek nem jelzik, hogy Románia elkezdte korrigálni a költségvetési hiányt, akkor néhány hét alatt befektetésre nem ajánlott kategóriába kerül.
“Gondoskodnak” a politikai alapon kinevezett igazgatótanácsokról is
A pártok olyan embereket ültettek az állami vállalatok igazgatótanácsaiba, akik jövedelemkiegészítési lehetőségként tekintettek ezekre a posztokra, és nem az foglalkoztatta, hogy hatékonyabbá tegyék a rájuk bízott vállalatokat, leszorítsák a költségeket és több profithoz juttassák az államot. A kormány a második deficitcsökkentő csomagban ezt korrigálni fogja - jelentette ki Bolojan.
Bolojan elmondta, hogy nem akar általánosítani, de egyes vállalatvezetők a rájuk bízott cég teljesítményétől függetlenül duplázták vagy háromszorozták meg a jövedelmüket a menedzserszerződéseikben, ami nincsen rendben. Hangsúlyozta, hogy ezeket a jelenségeket csak törvénymódosításokkal lehet korrigálni, amihez időre van szükség. Hozzátette, hogy a törvénymódosításokat a második deficitcsökkentő csomag fogja tartalmazni, amellyel a kormány július végéig a parlament elé járul.