Reneszánszukat élik a hálófülkés vonatok Európában
Képzeljük el, hogy nincs járvány, még a jelenlegi szelídebb változataitól sem kell félnünk, és kivehetünk annyi szabadságot, hogy néhány hetet Európa ráérős felfedezésével töltsünk úgy, hogy maga az utazás is rendkívüli, szórakoztató élmény. Még mielőtt lelki szemeink előtt kezdene felderengeni az Agatha Christie híres regénye óta halhatatlanná lett legendás Orient expressz, gyorsan szólok: amiről itt írunk, az azért más, tekinthetjük esetleg a szuperdrága történelmi luxusvonat afféle fapados változatának, amely a hosszú utazásokhoz mégis viszonylagos kényelmet kínál földi halandók által is megfizethető áron.
Évtizedek óta tart a mifelénk a 20. század végén beköszöntött rohanós életforma, és mára belefáradtunk, hogy nincs időnk semmire, folyton a mókuskerék tempója diktálja életünk iramát, állandóan sietünk, így aztán gyakran esünk abba a csapdába, hogy sehova sem érkezünk meg igazán, mindenhol csak félig-meddig vagyunk ott – hogy az indiánoknak tulajdonított közmondást ne is említsem, a nagy rohanásban valahol lemaradt lelkünkről. Mára meguntuk ezt az életmódot, és egyre többen próbálják tudatosan lassúbb tempóban megszervezni legalább a vakációs utazásaikat. Ezt a tendenciát észlelték a vasúti társaságok, és elkezdték ismét sínre állítani a hálófülkés vonatokat, amelyeket az utóbbi évtizedekben sorra kiszorítottak a tekintélyes távolságokon jóval rövidebb menetidőkkel dolgozó fapados repülőgépjáratok. Ezek továbbra is rendkívül hasznosak, amennyiben üzleti útra kell mennünk vagy konkrétan egyetlen várost szeretnénk megismerni, aki viszont pihenésre vágyik, körutazásokat tenne, hosszabb útvonalat vagy a fősodorból félreeső rejtettebb vidékeket, látványosságokat tervez ráérősebben felfedezni, az immár sokkal inkább választ a repülőgép helyett más megoldást. Nekik jelenthetnek kiváló lehetőséget a hálókocsis nemzetközi vonatok.
A hagyományosan december közepén megújuló vasúti menetrend tavaly a nemzetközi járatok számának látványos növelésével rukkolt elő. Budapest és Arad között most már kétóránként indulnak vonatok, így délelőtt, valamint kora és késő délután is utazni lehet. Az új vonatok egyike Temesvárra közlekedik, napi háromra növelve a közvetlen járatok számát. Az átalakított kínálati rendszernek köszönhetően Brassóba és Nagyszebenbe is kedvezőbb időpontban érkezik és indul a közvetlen nappali vonat. Több mint másfél év kihagyás után újraindult a közvetlen összeköttetés a Győr–Tatabánya–Budapest–Szolnok–Debrecen–Nagykároly–Szatmárnémeti útvonalon – immár Nagybányáig meghosszabbítva! A közvetlen járat Nagybányára este 10 órakor érkezik, onnan reggel 8 órakor indul vissza.
Az új menetrenddel ismét visszatért a napi két nappali utazási lehetőség Kolozsvárra – de aki nem szeretné az egész napját utazással tölteni, annak sem kell az éjszaka közepén érkezni/indulni. Az új Corvin éjszakai járat Kolozsvárról 21 órakor indul, Budapestre 5.20-kor érkezik, Budapestről pedig 22.45-kor indul, Kolozsvárra 8.19-kor érkezik. Kényelmesen végigaludhatjuk az utazást hálókocsiban, a MÁV tájékoztatása szerint a menetjegy mellé háromágyas hálófülkék 28, kétágyasok 42 eurótól foglalhatók utasonként.
A napokban jelentették be, hogy néhány hónapig ideiglenesen áthalad Kolozsváron a Bukarest–Bécs járat. A vasút magyarországi szakaszán zajló munkálatok miatt februártól június közepéig nem Aradnál, hanem Biharkeresztesnél lépi át a határt a szerelvény, így nyár elejéig közvetlen járattal utazhatunk 11-12 óra alatt Kolozsvárról Bécsbe, ahonnan aztán minden irányba megnyílik az út, akár Rómába, Milánóba, Amszterdamba, Brüsszelbe is vonatozhatunk átszállás nélkül. Bécsi járatra egyébként Budapesten is átszállhatunk, de a magyar fővárosból közvetlen vonatjegyet válthatunk Zürichbe, Grazba, Frankfurtba, Pozsonyon és Prágán keresztül Hamburgba. Ugyanakkor minél nyugatabbra járunk, annál inkább nő a vonatok közlekedési sebessége, vagyis a hálókocsiban átaludt egyetlen éjszaka alatt egyre nagyobb távolságokra tudunk eljutni, és a MÁV azzal kecsegtet, hogy egyes vonatokon már 10 euróért is lehet hálóhelyet vásárolni.
A Kolozsvár és Bécs közötti távolság időben nagyon egyenlőtlenül oszlik meg: bár Budapestről Bécsig a több mint 200 km-en 2 és fél óra alatt elrobog, vonatunk csak 9 óra alatt teszi meg Kolozsvárról Budapestig a mintegy 350 km-t – pedig ha csak a távolságot tekintjük, ehhez 4 óra is elég lenne. Románia területén viszont a vasút állapota nem teszi lehetővé a nagyobb sebességeket, hosszú szakaszokon csak 50, 60 km/h-s sebességkorlátozással lehet közlekedni, és a teljes szakaszon ritkán haladható meg a 80 km-es sebesség, ugyanakkor román és magyar területen a nemzetközi vonat 10-30 percenként megáll. Némi javulás leghamarabb tíz éven belül várható: becslések szerint a 2030-as évek elejére befejezik a Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal egyelőre csak tervezett teljes felújítását és villamosítását, ami lehetővé teszi, hogy a személyszállító vonatok 160 km/h sebességgel közlekedjenek, mintegy másfél órára rövidítve a két nagyváros közötti 2,5–3,5 órányi menetidőt, a Kolozsvár–Budapest járatét pedig 7,5–8 órára...
Reggeli is jár a hálóhellyel (Forrás: MÁV/Facebook)
Márpedig az egészséges éjszakai alvás legalább nyolc órát tart, úgyhogy kapóra jön, főleg távolabbi úti cél esetén Budapestig hálókocsiban utazni, ami menetjeggyel együtt már 60 euróért elérhető, és még reggelit is kaphatunk a pénzünkért. Bécstől aztán látványosan gyorsabban eljuthatunk Nyugat-Európában szinte bárhova. Amszterdamig járattól függően 11-14 óra alatt tehetjük meg a közel ezer kilométert, Párizsig 14 óra alatt a több mint ezer kilométert, és tíz óra alatt eljuthatunk Brüsszelbe.
A holland és osztrák vasúttársaság tavaly májusban napi rendszerességgel hálókocsis járatokat indított Amszterdam és Bécs/Innsbruck között. A 14 órás menetidejű járatok mindkét irányban reggel 10 óra előtt érkeznek a célállomásra, ülőhelyes jegyek már 30 eurótól elérhetők (fekvőhely 90 eurótól vásárolható) – vagyis olcsóbb és gyorsabb, mint eljutni a román tengerparttól Szatmárig.
Hosszabb utazás tervezése esetén mindenképpen érdemes a hálókocsis megoldásokat is tanulmányoznunk. Hálófülkés éjszakai vonatozással spórolhatunk a szállásunk-reggelink árán úgy, hogy közben haladunk is az utunkon, a repülőjáratokkal szemben nem kell órákkal az indulás előtt megérkezni a pályaudvarra és a célállomás nagyvárosok központjába érkezünk, felár nélkül akár két bőröndöt is magunkkal vihetünk, na meg a kedvenc italunkról sem kell lemondanunk, a poggyászunkban lehet. Választhatunk olcsóbb 4-6 ágyas fekvőhelyes kocsi és drágább 1-3 ágyas hálókocsi közül, az illemhely mindkettő esetében közös, de a hálókocsikban minden fülke saját mosdókagylóval rendelkezik, egyes kocsikban közös zuhanyzó, a drágább luxusfülkében saját fürdőszoba van. A MÁV járatain fekvőhelyes kocsi esetén egyszerű reggeli is benne foglaltatik az árban, a hálókocsihoz komplett reggeli dukál, este némi harapnivaló is. A Budapestről induló nemzetközi járatokra egyes vonatokon hatágyas fülkében 10, hálókocsiban 16 euróért már foglalható fekvőhely.
A 18 évesek vasúti utazási költségét fedező európai program, a DiscoverEU keretében nyert támogatást cimboráival K. Ákos a járvány előtti utolsó Covid-mentes nyáron. Amikor 2019-ben ötödmagukkal vették nyakukba Európát, még drága volt a hálókocsi, ahol egyáltalán volt ilyen, és a program ezt nem támogatta, így ők akkor nem vásároltak fekvőhelyet, de aki ezután utazik a programban, annak érdemes fontolóra venni a lehetőséget még akkor is, ha ezt a felárat saját zsebből kell fedeznie. A DiscoverEU program nagyon leegyszerűsítve 30 nap alatt 7 x 24 óra utazást támogat, ezzel a kerettel kell gazdálkodniuk a fiataloknak leleményesen. Van például olyan erdélyi fiatal, aki annak érdekében, hogy távolabbra, több helyre eljuthasson, pályázatában budapesti vagy bécsi indulással tervezi az utazását, oda pedig inkább eljut saját költségén, ugyanis erdélyi indulással a hosszú menetidő miatt túl sokat veszítene a támogatható utazási időtartamból. Nemzetközi vonatos utazástervezéshez Ákos az Interrail vagy az Eurail mobilalkalmazását ajánlja, egyszerűbb a tervezés és a különféle kedvezményekkel olcsóbban meg lehet úszni a helyjegyek vásárlását. Volt rá példa, hogy fejenként egy 20-25 eurós helyjeggyel egyetlen nap alatt három vonaton utaztak Németországban, és ugyanaznap Hollandiában és Ausztriában is. Kispénzű épphogy nagykorúakként helyjegy helyett olykor inkább az étkezőkocsiban vásároltak egy olcsóbb levest, így két legyet ütöttek egy csapásra: megspórolták a helyjegy árát, és ha jól nem is laktak, de ideig-óráig elcsapták az éhségüket. Hüledezve nézték a német vonat kijelzőjén a 230 km/h sebességet, de Franciaországban is 150 km/h-val suhantak, sőt az elég rozoga olasz vonatok is gyorsan haladtak. „A hazaihoz képest már Budapesttől, de főleg Bécstől olyan szintet lép a vonatok sebessége, mintha az E60-as országútról felmennék a sztrádára. A német vonatok fehér és tiszta, illatos mosdója valóságos fürdőszobának tetszett a hazai szerelvények budijai mellett, ott simán meg lehet mosakodni” – részletezi tapasztalatait. A vonatos utazást kényelmesnek találja, szabadabban lehet mozogni a szerelvényen, nyugaton már azt is világosan közlik, hogy egy-egy állomásban mennyi ideig áll a vonat, Svájcban így sétálhatott át a közeli patikába savlekötő piruláért. Az ablakon mégis itthon a legjobb kinézni, a vonatból itt sok érintetlen tájat, természetes vidéket látni, Ausztriában már sűrűn észlelhető az emberi civilizáció nyoma, nem lehet úgy kinézni a vonatablakon, hogy ne tűnjön fel egy autópálya, ház vagy szélerőmű.
(Borítókép: MÁV/Facebook)