A díjátadót január 11-én, a koronavírus-járvány miatt nézők nélkül tartják meg a Nemzeti Színházban kialakított stúdióban. Az előre felvett elemekből összevágott 90 perces adás 20.45-től lesz látható az m4sporton.
Az online sajtótájékoztató elején Szabó Tünde sportért felelős államtitkár kiemelte, ebben a rendhagyó évben is születtek olyan teljesítmények, amelyekre büszkék lehettünk. Egyúttal gratulált azoknak a magyar sportolóknak, akik 2020-ban a legjobbak között is a legjobbak lettek.
„Ők szorgalomból és kitartásból példát mutattak” – fogalmazott az államtitkár, majd felhívta a figyelmet arra, hogy az ötszörös olimpiai bajnok Keleti Ágnes január 9-én lesz 100 esztendős, ez alkalomból a gála keretében szeretnék méltó módon köszönteni a lenyűgöző teljesítményt elérő sportembert.
Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke jelentette be a kategóriák első három jelöltjét, egyúttal jelezte, hogy a rövid határidő ellenére a tavalyinál több, 412 voks alapján alakult ki a sorrend. Az elnök emlékeztetett arra, hogy idén eddig soha nem látott körülményekhez kellett alkalmazkodniuk, ezért a gálát nézők nélkül, előre felvéve rendezik meg, és igyekeznek a találkozások és a fizikai kontaktok számát minimalizálni. Kitért arra, hogy ismét lesznek sztárvendégek, ők azonban a személyes jelenlét helyett ezúttal csak videóüzenetek, bejelentkezések formájában lesznek láthatóak. Közülük egyelőre csak kettőt nevezett meg, az egyikük a román színekben ötszörös olimpiai bajnok, jelenleg az Egyesült Államokban élő tornász, Nadia Comăneci, a másik az amerikaiként kétszeres ötkarikás aranyérmes, szegedi születésű evezős, Susan Francia lesz, utóbbi szülei kétéves korában hagyták el Magyarországot. Szöllősi kitért arra is, hogy ismét kiosztják a tavaly debütált, az Év szabadidősport-eseménye, valamint az Év e-sportolója díjakat is, utóbbit a román származású amerikai Vlad Marinescu, a Nemzetközi E-sport Szövetség közelmúltban megválasztott elnöke nyújtja majd át, és idén is átadják az MSÚSZ életműdíját.
„Nem nehéz kikövetkeztetni, ki fogja kapni” – tette hozzá, majd arról beszélt, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség kérésére ezúttal nem lesznek külön labdarúgó kategóriák, így a futballistáknak is az abszolút kategóriába kell megméretniük magukat.
Szabó László, a gála kreatív producere – egyben a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) és a Magyar Sakkszövetség elnöke – elmondta, mivel a koronavírus-járvány miatt az idén nagyon kevés eseményt rendeztek a fogyatékos sportolóknak, ezúttal csak egy közös kategóriában hirdetnek győztest, a férfiakat, a nőket együtt díjazzák, a csapatoknál ezúttal nem lesz nyertes. A díj jelöltjeinek listáját az MPB állította össze, a végső sorrendről pedig az általa felkért szakemberek, szakírók döntenek.
A kreatív producer azt ígérte, hogy a műsor ezúttal is méltó lesz a világraszóló magyar sportsikerekhez, többek között a Puskás-musical egyik dala is látható lesz benne.
Csisztu Zsuzsa, az MSÚSZ alelnöke elmondta, hogy a díjazottak ezúttal is jól megszokott, 21 karátos arany díszítésű díjat vehetnek át. Beszélt arról is, hogy a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség harmadik alkalommal kiírt pályázatára több mint 1800 pályamű, közte húsz magyar érkezett. A zsűrizés most folyik.
Székely Dávid, az m4sport csatornaigazgatója bejelentette, hogy a gála műsorvezetője Berkesi Judit lesz. Ismertette, hogy idén is megválasztják az Év sportpillanatát. Az internetes közönségszavazatok alapján három pillanat maradt versenyben, Szoboszlai Dominiknek az Izland elleni Eb-pótselejtező döntőjében lőtt győztes gólja, Valter Attila országúti kerékpáros szenzációs véghajrája a Tour de Hongrie királyszakaszán, valamint Vogel Soma védése, amikor a vízilabda Európa-bajnokság döntőjének büntetőpárbajában hárította Álvaro Granados Ortega lövését, ezzel 21 év elteltével újra a kontinens legjobbja lett a magyar férfi válogatott. A díj nyerteséről egy grémium dönt, amelynek vezetője Novotny Zoltán, az MSÚSZ tiszteletbeli elnöke.
A hármas listák (ábécésorrendben):
Férfiak: Fucsovics Márton (tenisz), Gulácsi Péter (labdarúgás), Szoboszlai Dominik (labdarúgás).
Nők: Kapás Boglárka (úszás), Karakas Hedvig (cselgáncs), Kovács Zsófia (torna).
Csapat: Ferencvárosi Torna Club labdarúgócsapata, férfi labdarúgó-válogatott, férfi vízilabda-válogatott.
Csapat (egyéni sportágak csapatversenyeiben): Babos Tímea, Kristina Mladenovic (tenisz), férfi teniszválogatott, női tornászválogatott.
Edző: Märcz Tamás (férfi vízilabda-válogatott), Szerhij Sztanyiszlavovics Rebrov (Ferencvárosi Torna Club labdarúgócsapata), Marco Rossi (férfi labdarúgó-válogatott).
Fogyatékos sportolók (összevont díj): Berente Judit (szervátültetett sífutó, sílövő), Kiss Péter Pál (parakajakos), Osváth Richárd (kerekesszékes vívó).
Az év sportpillanata: • Szoboszlai Dominiknak az Izland elleni Eb-pótselejtező döntőjében lőtt győztes gólja • Valter Attila országúti kerékpáros szenzációs véghajrája a Kékestetőn, amellyel megnyerte a Tour de Hongrie utolsó szakaszát és vele az összetett versenyt is • Vogel Soma védése, amikor a vízilabda Európa-bajnokság döntőjének büntetőpárbajában hárította Álvaro Granados Ortega lövését, ezzel 21 év elteltével újra kontinensbajnok lett a magyar férfi válogatott.
Borítókép: A fiatal futballista két kategóriában is első lehet – FOTÓ: MTI