Görögországban több épület is leégett

A helyi hatóságok közlése szerint a sziget déli partján három helyszínen evakuáltak. Több épület a tűz martalékává vált.
A regionális katasztrófavédelmi hivatal illetékese elmondta, az erős szélben egyelőre nem tudják megfékezni a tüzet, mindössze lassítani tudják annak továbbterjedését. Közölte ugyanakkor, hogy a kiköltöztetett turisták biztonságban vannak, egy fedett kosárlabdapályára és a sziget más régióiban található szállodákba vitték őket.
A hatóságok közlése szerint eddig több mint 1500 embert telepítettek ki otthonukból és a szállodákból, de a számuk várhatóan tovább nő. A tűzoltóság és a polgári védelmi ügynökség helyi mobiltelefon-riasztásokat adott ki a kitelepítésekkel kapcsolatban, és arra kérte a lakosokat, hogy ne térjenek vissza, ne próbálják megmenteni az ingatlanukat.
Súlyos a helyzet Németországban
Súlyos vészhelyzetté nyilvánították a német hatóságok szerdán az ország délkeleti részén lévő Szászországban tomboló tűzvészt, amely egy használaton kívüli katonai létesítményben tört ki és a szomszédos Brandenburgra is átterjedt.
A tájékoztatás szerint több mint kétszáz tűzoltót vezényeltek a helyszínre, valamint oltóhelikopterek bevetését fontolgatják. Az oltási munkálatok kezdete óta két tűzoltó megsérült.
Raiko Riedel tűzoltóparancsnok-helyettes közölte, az egyik környékbeli falut már evakuálták, néhány órával később pedig a közelben lévő kisváros lakóit is felszólították, hogy egy időre hagyják el otthonukat.
Riedel elmondta, a lángok már legkevesebb 600 hektárnyi földet érintenek, a száraz aljnövényzet pedig megkönnyíti a terjedést.
René Wilke, Brandenburg tartomány belügyminisztere megerősítette, hogy a lángok Brandenburgra is átterjedtek.
A lángok kedd délután csaptak fel az egykori támaszponton. A bázison korábban fegyverek hatástalanításával foglalkoztak, így az oltási munkálatot végzőknek az esetlegesen fel nem robbant lőszerek jelentette kockázatokat is figyelembe kell venniük.
A térségben már többször pusztítottak tüzek, a legnagyobbat – a tartomány utolsó harminc évének legnagyobb tűzvészét – 2022-ben jelentették. Mind a 2022-est, mind pedig az egy évre rá kitört tűzvészt a gyanú szerint gyújtogatás okozta.
Az EU megkezdte a lángok elleni küzdelmet
Az Európai Unió több helyszínen megkezdte az erdőtüzek elleni küzdelmet – közölte az Európai Bizottság csütörtökön.
A brüsszeli közlemény kiemelte, az erdőtüzek több európai országban pusztítanak, a tűzoltók az Európai Unió (EU) polgári védelmi mechanizmusának keretében megkezdték a lángok elleni küzdelmet.
Az uniós bizottság tájékoztatása szerint a bolgár tűzoltók segítettek görög kollégáiknak a lángok megfékezésében a görögországi Halkidikiben. A Dél-Franciaországban állomásozó román tűzoltók a helyi francia egységekkel együtt a Perpignan közelében pusztító tűz eloltásán dolgoztak.
Az EU polgári védelmi mechanizmusának keretében 14 tagállam közel 650 tűzoltót helyezett el stratégiailag fontos helyszíneken Franciaország, Görögország, Portugália és Spanyolország kulcsfontosságú, az erdő- és bozóttüzek szempontjából magas kockázatú területein. Ezenkívül 22 tűzoltó repülőgép és négy helikopter állomásozik tíz tagállamban, hogy szükség esetén beavatkozzanak az oltási munkálatokba – tájékoztattak. „Az EU polgári védelmi mechanizmusán keresztül segít enyhíteni az erdőtüzek kockázatait, és lehetővé teszi a gyorsabb és hatékonyabb válságkezelést” – fogalmaztak.
Az EU vészhelyzet-reagálási koordinációs központja figyelemmel kíséri a fejleményeket, és készen áll arra, hogy a polgári védelmi mechanizmuson keresztül – tagállami kérésre – támogatást nyújtson – tették hozzá.