Emlékkönyv Szabó Bálint 80. születésnapjára

„Nem hagyott kétséget afelől, hogy számára az örökségi értékek valóban közös értékek, és a megőrzésük, méltó használatuk érdekében ugyancsak közösen kell mindent megtenni. Ennek a feladatnak a teljesítését, a teljesítéshez szükséges tudás újjáélesztését és széles körű terjesztését, valamint a gyakorlatban való példás megvalósítását Bálint küldetésként vette magára” – fogalmaz Fejérdy Tamás építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök a Szabó Bálint nyolcvanadik születésnapjára kiadott emlékkönyv bevezető írásában a szakemberről, aki több évtizedes munkásságával az erdélyi műemlékvédelemben és az épített örökség megőrzésében meghatározó szerepet játszott.
A kötet több részre tagolódik, az első egység szerzői között volt kollégákat, tanítványokat, pályatársakat, kutatókat, örökségvédelmi szakembereket egyaránt találunk – köztük a már említett Fejérdy Tamást, Köllő Miklóst, Dragoș Șerban Ion Țigănașt vagy Mihaela Ioana Agachit –, akik írásaikban emlékeiket, a közös munkát idézik fel, illetve búcsút vesznek Szabó Bálinttól, aki a kötet megjelenését már nem érhette meg. A kiadvány következő, egyben leghosszabb egysége Szabó Bálint írásaiból közöl válogatást, a műemlékvédelem elméleti és gyakorlati problémáiról, többek között az épített örökség felújításának kérdéseit boncolgató tusnádi konferenciákról, tartószerkezeti témájú konferenciákról, az Utilitas építettörökség-védelmi kutató-tervező központról, a Transylvania Trust Alapítvány tevékenységéről, a kolozsvári Mátyás király szoborcsoport restaurálásáról olvashatunk cikkeket, beszámolókat, beszédeket, előadások átiratát, tudományos vagy éppen ismeretterjesztő anyagokat. „Arra törekedtünk, hogy olykor egészen a napi teendőkig részletező feljegyzések is bekerüljenek, bepillantsunk az évek során fokozatosan kialakult rendszerébe egy folyamatnak” – magyarázza a kötetről a kiadó.
Makkay József újságíró Szabó Bálinttal készített, az Erdélyi Naplóban megjelent 2014-es interjúja is helyet kapott a kiadványban, amely Furu Árpád, Kirizsán Imola és Makay Dorottya Búcsú Szabó Bálinttól (1944–2024) című átfogó írásával zárul. Az egykori munkatársak a műemlékvédő építőmérnök teljes életútját, szakmai pályáját áttekintik, amelyből kirajzolódik Szabó Bálint több évtizedes törekvése, hogy Erdély épített örökségének ne csak múltja, hanem jövője is legyen.
Az emlékkönyv egyaránt szól a szakmának, az épített örökség és a műemlékvédelem iránt érdeklődőknek, de az egyes írások személyes hangvételéből adódóan bárki számára tartalmas és inspiráló olvasmány lehet.
(Emlékkönyv Szabó Bálint nyolcvanadik születésnapjára; Művelődés Kiadó, 2024, Kolozsvári Művelődés Egyesület. Szerkesztette Kirizsán Imola, Szabó Zsolt.)