
A múzeum közleménye szerint a Beresztelke (Breaza) községben talált ezüst kincs hat darabjának mindegyike sajátos. Egy növényi motívumokkal díszített karkötő, egy páros fibula, egy kisebb méretű, négycsomós fibula, egy három szögszerű függővel díszített nyaklánc és egy ovális lemezekből álló öv alkotja, melyet egy téglalap alakú, napmotívumokkal díszített lemez kísér.
Mint közölték, nem egyértelmű, hogy az együtt 550 gramm súlyú kincs tulajdonosa férfi volt vagy nő, de a dísztárgyak szertartási jellege és kidolgozásuknak minősége viselőjük magas rangjára utal.
A múzeum hangsúlyozta: a felfedezés régészeti szempontból is rendkívül jelentős, mivel ez az első bizonyíték a dákok jelenlétére Beresztelke környékén, így "a lelet új perspektívát nyit a régió történetében". Közölték: ezután terepkutatás következik, a szakértők egy dák települést vagy dák erődítményt remélnek felfedezni a közelben.
A közlemény szerint a kincset Moldovan Dionisie-Aurel és Zahan Sebastian-Adrian fedezte fel fémdetektor segítségével és a törvényes előírást követve értesítette róla a múzeumot.
Beresztelke Maros megyében, Szászrégentől öt kilométerre található. A legutóbbi romániai népszámlálás adatai szerint a község 1180 lakosa közül 490 magyarnak vallotta magát.
(Fotó: Maros Megyei Múzeum)