Magánbefektető valósítja meg a kolozsváriak régi álmát

Az év elején számoltunk be róla, hogy a kolozsvári városi tanács elfogadta a Donát lakónegyedi volt Sun strand helyére tervezett akvapark körzeti városrendezési tervét (PUZ), viszont azóta nem történt előrelépés.
Ezzel kapcsolatban az ellenzéki tanácsosok több kérdést is felvetettek a tervezett helyszín, a park mérete és a környék gépkocsiforgalmára gyakorolt hatása kapcsán. A hathektáros területre tervezett komplexum kapacitása lehetővé tenné, hogy nyáron napi körülbelül háromezer főt fogadjon, ebből nyolcszáz főt beltéren és 2200-at kültéren. A tervek alapján az akvapark főépülete egész évben működne, és öltözőket, vendéglátóhelyeket, wellness- és spa-komplexumot, fitnesztermet, aerobic- és spinning-termeket, valamint fedett medencéket foglalna magába.
Amint arról korábban beszámoltunk, a kültéri részen elkülönített gyermekjátszóterek és felnőttek számára kialakított szabadtéri fitneszzónák is helyet kapnának. Több kültéri medence is épül majd, amelyeket gyermekek és felnőttek is igénybe vehetnek, valamint különálló kültéri csúszdaegyüttest is felszerelnek leszállómedencével, a gyermekmedencék környékét pedig speciális bútorzattal rendeznék be. A kereskedelmi és vendéglátó egységeken kívül a projektben szerepel egy 249 férőhelyes föld alatti parkoló is. A városrendezési terv jóváhagyása után a következő lépés a műszaki terv kidolgozása, valamint az építési munkálatokhoz szükséges speciális eljárások lebonyolítása.
Az is kiderült, hogy az akvaparkot kétszintes mélygarázzsal látják majd el.

Új lendület a szamosfalvi helyszínen
A napokban felröppent a hír, hogy régi-új helyszínen létesülne fürdőzési lehetőség: Szamosfalván. A volt sósfürdő területére új gyógyfürdő-komplexumot javasolnak orvosi, szállodai és rekreációs funkciókkal.
A projektet magánbefektető valósítaná meg, és célja nemcsak egy modern, a lakosság által annyira igényelt létesítményekkel és akvaparkkal rendelkező fürdő kialakítása, hanem olyan terület visszaszerzése is, amely egykor az erdélyi gyógyászat ékköve volt.
A szamosfalvi akvaparkot két ismert kolozsvári személyiség, Stanca Gidro ügyvéd és Nicolae Tarcea üzletember finanszírozná, a tervezést a Trans Form iroda végezte.
A két világháború közötti időszakban a sós vize és a gyógyhatású iszapja miatt évente több száz beteget vonzott a szamosfalvi gyógyfürdő, sokan közülük külföldről érkeztek. Az üdülőhelyet az 1920-as években a híres orvos, Dominic Stanca alapította, és egészen az 1980-as évekig jól működött, amikor az állami igazgatás alatt hanyatlani kezdett. Stanca Gidro ügyvédnő Dominic Stanca híres nőgyógyász unokája.

Városházi források szerint 2014-ben a polgármesteri hivatal mezőgazdasági övezetté minősítette a területet, ezáltal kizárta bármilyen beruházás lehetőségét. Ez jelentős fordulat volt, mert 2013-ban még volt terv egy 20 millió eurós köz‑magán beruházásra, amely újraindította volna a híres fürdőt.
2022 áprilisában a Kolozs megyei ítélőtábla a Stanca‑örökösök javára döntött. A bíróság kötelezte a kolozsvári önkormányzatot, hogy módosítsa a körzeti városrendezési tervet (PUZ), és törölte a mezőgazdasági övezetre vonatkozó besorolást.
A megvalósítási szándék mindenképpen jó irányba halad, már csak a kivitelezés maradt hátra…
A felsőzsuki gyógyfürdő sem épült fel
Tavaly júniusban arról írtunk, hogy ultramodern gyógyfürdő épül a Kolozs megyei Felsőzsukon. Kakasi Mihály akkori nemeszsuki RMDSZ-es alpolgármestertől arról értesültünk, hogy a helyi önkormányzat illetékeseiben már évekkel ezelőtt felmerült a fürdőközpont létesítése, ám a megfelelő anyagi háttér megteremtése, illetve a talajvíznek egy bukaresti szaklaboratórium általi bevizsgálása, és az illetékes hatóságok által kibocsátott engedélyek, jóváhagyások és láttamozások beszerzése éveket késleltette a projekt megvalósítását.
Az elöljáró kijelentette: a községhez tartozó Felsőzsuk belterületére tervezett létesítmény létrehozása érdekében már évekkel ezelőtt elküldték a bukaresti szaklaboratóriumba a vízmintákat, ezek elemzése viszont nagyon hosszú időt vett igénybe. Akkoriban tudatta: a gyógyfürdő a település Magyarkorpád felőli oldalán valósult volna meg, de természetesen Nemeszsuk felől is elérhető lett volna, és az egész megyét kiszolgálta volna.